Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, kdo se stal novým spoluvlastníkem ikonického mrakodrapu Empire State Building a jaký suvenýr si můžete odvézt z moskevského letiště? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zlevnily, investoři zvažují šance na brzký růst sazeb Fedu

Americké akcie ve středu oslabily. Investoři nadále zvažují šance na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA a zaměřují se na nadcházející vystoupení šéfky americké centrální banky, které by mohlo vnést do této otázky větší světlo. Index Dow klesl o 0,35 % na 18 481,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,52 % na 2 175,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,81 % na 5 217,69 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,64 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,561 %. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce ztratily odvětví základních materiálů a sektor zdravotní péče, nad nulou se udržel sektor necyklického spotřebního zboží.

Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól

Jim Cramer: Neopouštějte akcie, nic lepšího vám nikdo nenabídne!

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři sledovali vývoj cen ropy a zlata

Obchodování na západoevropských burzách ve středu skončilo smíšeně. Optimismus investorů brzdil pokles cen ropy a zlata. Trhy navíc čekají na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole, a investoři se tak raději nepouštějí do zásadních obchodů. Britský FTSE 100 klesl o 0,48 % na 6 835,78 bodu, německý DAX posílil o 0,28 % na 10 622,97 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % na 4 435,47 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,39 % na 344,93 bodu. Akcie těžaře Glencore zlevnily o tři procenta poté, co firma oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně společnost snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Glencore současně uvedla, že za 670 milionů dolarů prodá 30% podíl v australském těžaři mědi a zlata Ernest Henry. Dolů zamířily rovněž akcie těžařů Anglo American a Antofagasta. Cenné papíry marketingové firmy WPP naopak přidaly téměř dvě procenta poté, co společnost vykázala za první polovinu roku čistý zisk 245,8 milionu GBP při tržbách 3,46 miliardy GBP.

Nízké úroky? Centrální banky za všechno nemohou

Zelené bondy jako investiční příležitost

3. Pražská burza ve středu přidala necelé procento, dařilo se bankovním titulům

Index PX ve středu stoupl o 0,86 % na 858,06 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla rakouská finanční skupina Erste, jejíž akcie zároveň podaly nejlepší výkon ze všech emisí, když stouply o 2,43 % na 691,10 Kč. Zpevnily také akcie zbývajících dvou bankovních titulů, Komerční banka přidala 1,21 % na 829,90 Kč a cena akcií Monety Money Bank stoupla o 1,87 % na 78,95 Kč. V plusu skončily ve středu ještě akcie mediální společnosti CME, energetické skupiny ČEZ, sázkové kanceláře Fortuna a operátora O2 Czech Republic. Přes procento naopak zlevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR a cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol. Menší ztráty pak zaznamenaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, likérky Stock Spirits a pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group.

Pět štítů pro vaše portfolio pro případ další krize

3 otázky, které byste si měli zodpovědět, než začnete investovat

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Německo odtajní index dovozních cen a ekonomické indexy od institutu Ifo, Švýcarsko údaje o průmyslové výrobě a Itálie statistiku maloobchodních tržeb. V USA budou investoři sledovat pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a ujít si nenechají ani zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, předběžný srpnový index nákupních manažerů v sektoru služeb, index aktivity kansaského Fedu či zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní agentury EIA. V americkém Jackson Hole začne ve čtvrtek třídenní sympózium světových centrálních bankéřů, ekonomů a předních akademiků a hospodářskými výsledky se pochlubí v Asii China Construction Bank, v Evropě CRH, Vivendi, Koninklijke Ahold, Delhaize Group nebo Seadrill, Fortuna Entertainment Group a Pegas Nonwovens a v USA například Tiffany & Co, Michaels Cos, Dollar Tree, Autodesk či Dollar General. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky, očekává, že společnost Pegas Nonwovens díky kombinaci nižších cen polymerů a nepatrně vyšší produkce vykáže za druhé čtvrtletí mírný nárůst tržeb. "Očekáváme však výrazné zlepšení provozní i celkové ziskovosti, když hlavními faktory by měly být nižší provozní náklady z titulu nižších cen polymerů, nižších nákladů z přecenění opčního programu a kurzových zisků oproti loňským ztrátám," říká Frayer. "U Fortuny čekáme mírný meziroční nárůst pololetního zisku, a to díky zvýšené aktivitě sázkařů, kterou podpořil evropský fotbalový šampionát. Pokud se naše odhady naplní, mohla by Fortuna vylepšit svůj celoroční výhled; nyní čeká pokles zisku EBITDA o 10 až 15 %," dodává Miroslav Frayer.

Očekávané výsledky Fortuny a Pegasu Nonwovens podle Komerční banky
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,4 %

Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil ve srovnání s předchozími třemi měsíci na 0,4 % z 0,7 % v prvním čtvrtletí. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z počátku srpna. K růstu přispěly hlavně vývoz, státní výdaje a soukromá spotřeba, které vykompenzovaly nižší firemní investice.

6. ČNB upravila třem bankám sazby ke krytí systémového rizika

Česká národní banka upravila na základě celoevropských pravidel sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika třem tuzemským bankám. Komerční bance ji zvýšila z 2,5 % na 3 % a UniCredit Bank z 1 % na 2 %. Nově sazbu ČNB zavedla i pro Raiffeisenbank, a to ve výši 1 %. Rezervy ve stanovené výši musejí banky udržovat od ledna. České spořitelně a ČSOB sazbu ve výši 3 % ČNB nezměnila.

7. Katarský fond koupil podíl v majiteli newyorské ikony Empire State Building

Jedna z divizí katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority koupila podíl 9,9 % ve společnosti Empire State Realty Trust, která je majitelem výškové budovy Empire State Building na newyorském Manhattanu. Fond za podíl zaplatil 622 milionů USD. Katarský fond v USA vlastní rovněž více než 10% podíl v luxusním klenotnictví Tiffany. Letos v březnu prodal fond své akcie v americkém filmovém studiu Miramax katarské mediální skupině beIN.

8. Výroba Volkswagenu by se v pondělí mohla vrátit k normálu

Výroba německé automobilky Volkswagen by se již v pondělí mohla vrátit k normálu poté, co se podařilo vyřešit spor se dvěma dodavateli. Uvedla to ve středu podle agentury DPA firma. Spor zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu, nedotkl se ale české automobilky Škoda Auto, která je také součástí koncernu.

9. E15: Policie hodlá zadržet přes 600 milionů Kč z tržeb divizí obnovitelných zdrojů skupiny ČEZ

Česká policie hodlá zadržet 606 milionů Kč z tržeb divizí obnovitelných zdrojů energie skupiny ČEZ. Důvodem je spor ohledně subvencí pro fotovoltaickou elektrárnu Vranovská Ves z roku 2010, díky nimž si měl ČEZ zajistit výhodnější ceny energií. Napsal to ekonomický deník E15.

10. Skotský deficit se po ztrátě příjmů z ropy dostal k 10 % HDP

Skotské veřejné finance prohloubily v posledním fiskálním roce do konce března schodek na 9,5 % hrubého domácího produktu (HDP) z 9,1 % v předešlém roce a jejich deficit byl více než dvojnásobkem celkového britského schodku. Vyplývá to ze středečních údajů skotské vlády. Skotské státní finance drtí prudký propad příjmů z těžby ropy a zemního plynu v situaci, kdy místní nacionalistická vláda zvyšuje sociální výdaje.

BONUS

Na moskevském letišti lze koupit útočné pušky. Z plastu

Ruský výrobce zbraní Kalašnikov, jehož útočné pušky AK-47 jsou již sedm desetiletí součástí výzbroje ruské armády a jsou také oblíbenou zbraní povstalců na všech kontinentech, otevřel obchod na moskevském letišti Šeremeťjevo. V obchodě ovšem společnost podle svého prohlášení nabízí pouze suvenýry a plastové modely svých zbraní.

Obchod bude prodávat zboží jako pera, deštníky, tašky, čepice, maskovací výstroj či trička s nápisem I love AK, tedy Miluji AK. Firma v prohlášení zvlášť zdůraznila, že plastové modely zbraní se na první pohled jasně odlišují od originálu, aby na letišti nevzniklo žádné bezpečnostní riziko.

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
před 42 minutami

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport