Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, kdo se stal novým spoluvlastníkem ikonického mrakodrapu Empire State Building a jaký suvenýr si můžete odvézt z moskevského letiště? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zlevnily, investoři zvažují šance na brzký růst sazeb Fedu

Americké akcie ve středu oslabily. Investoři nadále zvažují šance na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA a zaměřují se na nadcházející vystoupení šéfky americké centrální banky, které by mohlo vnést do této otázky větší světlo. Index Dow klesl o 0,35 % na 18 481,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,52 % na 2 175,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,81 % na 5 217,69 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,64 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,561 %. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce ztratily odvětví základních materiálů a sektor zdravotní péče, nad nulou se udržel sektor necyklického spotřebního zboží.

Kup a drž: Snové portfolio amerických akcií od IPO Googlu a jeho rudý protipól

Jim Cramer: Neopouštějte akcie, nic lepšího vám nikdo nenabídne!

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři sledovali vývoj cen ropy a zlata

Obchodování na západoevropských burzách ve středu skončilo smíšeně. Optimismus investorů brzdil pokles cen ropy a zlata. Trhy navíc čekají na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole, a investoři se tak raději nepouštějí do zásadních obchodů. Britský FTSE 100 klesl o 0,48 % na 6 835,78 bodu, německý DAX posílil o 0,28 % na 10 622,97 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % na 4 435,47 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,39 % na 344,93 bodu. Akcie těžaře Glencore zlevnily o tři procenta poté, co firma oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně společnost snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Glencore současně uvedla, že za 670 milionů dolarů prodá 30% podíl v australském těžaři mědi a zlata Ernest Henry. Dolů zamířily rovněž akcie těžařů Anglo American a Antofagasta. Cenné papíry marketingové firmy WPP naopak přidaly téměř dvě procenta poté, co společnost vykázala za první polovinu roku čistý zisk 245,8 milionu GBP při tržbách 3,46 miliardy GBP.

Nízké úroky? Centrální banky za všechno nemohou

Zelené bondy jako investiční příležitost

3. Pražská burza ve středu přidala necelé procento, dařilo se bankovním titulům

Index PX ve středu stoupl o 0,86 % na 858,06 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla rakouská finanční skupina Erste, jejíž akcie zároveň podaly nejlepší výkon ze všech emisí, když stouply o 2,43 % na 691,10 Kč. Zpevnily také akcie zbývajících dvou bankovních titulů, Komerční banka přidala 1,21 % na 829,90 Kč a cena akcií Monety Money Bank stoupla o 1,87 % na 78,95 Kč. V plusu skončily ve středu ještě akcie mediální společnosti CME, energetické skupiny ČEZ, sázkové kanceláře Fortuna a operátora O2 Czech Republic. Přes procento naopak zlevnily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR a cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol. Menší ztráty pak zaznamenaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, likérky Stock Spirits a pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group.

Pět štítů pro vaše portfolio pro případ další krize

3 otázky, které byste si měli zodpovědět, než začnete investovat

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Německo odtajní index dovozních cen a ekonomické indexy od institutu Ifo, Švýcarsko údaje o průmyslové výrobě a Itálie statistiku maloobchodních tržeb. V USA budou investoři sledovat pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a ujít si nenechají ani zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, předběžný srpnový index nákupních manažerů v sektoru služeb, index aktivity kansaského Fedu či zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní agentury EIA. V americkém Jackson Hole začne ve čtvrtek třídenní sympózium světových centrálních bankéřů, ekonomů a předních akademiků a hospodářskými výsledky se pochlubí v Asii China Construction Bank, v Evropě CRH, Vivendi, Koninklijke Ahold, Delhaize Group nebo Seadrill, Fortuna Entertainment Group a Pegas Nonwovens a v USA například Tiffany & Co, Michaels Cos, Dollar Tree, Autodesk či Dollar General. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky, očekává, že společnost Pegas Nonwovens díky kombinaci nižších cen polymerů a nepatrně vyšší produkce vykáže za druhé čtvrtletí mírný nárůst tržeb. "Očekáváme však výrazné zlepšení provozní i celkové ziskovosti, když hlavními faktory by měly být nižší provozní náklady z titulu nižších cen polymerů, nižších nákladů z přecenění opčního programu a kurzových zisků oproti loňským ztrátám," říká Frayer. "U Fortuny čekáme mírný meziroční nárůst pololetního zisku, a to díky zvýšené aktivitě sázkařů, kterou podpořil evropský fotbalový šampionát. Pokud se naše odhady naplní, mohla by Fortuna vylepšit svůj celoroční výhled; nyní čeká pokles zisku EBITDA o 10 až 15 %," dodává Miroslav Frayer.

Očekávané výsledky Fortuny a Pegasu Nonwovens podle Komerční banky
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,4 %

Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil ve srovnání s předchozími třemi měsíci na 0,4 % z 0,7 % v prvním čtvrtletí. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z počátku srpna. K růstu přispěly hlavně vývoz, státní výdaje a soukromá spotřeba, které vykompenzovaly nižší firemní investice.

6. ČNB upravila třem bankám sazby ke krytí systémového rizika

Česká národní banka upravila na základě celoevropských pravidel sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika třem tuzemským bankám. Komerční bance ji zvýšila z 2,5 % na 3 % a UniCredit Bank z 1 % na 2 %. Nově sazbu ČNB zavedla i pro Raiffeisenbank, a to ve výši 1 %. Rezervy ve stanovené výši musejí banky udržovat od ledna. České spořitelně a ČSOB sazbu ve výši 3 % ČNB nezměnila.

7. Katarský fond koupil podíl v majiteli newyorské ikony Empire State Building

Jedna z divizí katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority koupila podíl 9,9 % ve společnosti Empire State Realty Trust, která je majitelem výškové budovy Empire State Building na newyorském Manhattanu. Fond za podíl zaplatil 622 milionů USD. Katarský fond v USA vlastní rovněž více než 10% podíl v luxusním klenotnictví Tiffany. Letos v březnu prodal fond své akcie v americkém filmovém studiu Miramax katarské mediální skupině beIN.

8. Výroba Volkswagenu by se v pondělí mohla vrátit k normálu

Výroba německé automobilky Volkswagen by se již v pondělí mohla vrátit k normálu poté, co se podařilo vyřešit spor se dvěma dodavateli. Uvedla to ve středu podle agentury DPA firma. Spor zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu, nedotkl se ale české automobilky Škoda Auto, která je také součástí koncernu.

9. E15: Policie hodlá zadržet přes 600 milionů Kč z tržeb divizí obnovitelných zdrojů skupiny ČEZ

Česká policie hodlá zadržet 606 milionů Kč z tržeb divizí obnovitelných zdrojů energie skupiny ČEZ. Důvodem je spor ohledně subvencí pro fotovoltaickou elektrárnu Vranovská Ves z roku 2010, díky nimž si měl ČEZ zajistit výhodnější ceny energií. Napsal to ekonomický deník E15.

10. Skotský deficit se po ztrátě příjmů z ropy dostal k 10 % HDP

Skotské veřejné finance prohloubily v posledním fiskálním roce do konce března schodek na 9,5 % hrubého domácího produktu (HDP) z 9,1 % v předešlém roce a jejich deficit byl více než dvojnásobkem celkového britského schodku. Vyplývá to ze středečních údajů skotské vlády. Skotské státní finance drtí prudký propad příjmů z těžby ropy a zemního plynu v situaci, kdy místní nacionalistická vláda zvyšuje sociální výdaje.

BONUS

Na moskevském letišti lze koupit útočné pušky. Z plastu

Ruský výrobce zbraní Kalašnikov, jehož útočné pušky AK-47 jsou již sedm desetiletí součástí výzbroje ruské armády a jsou také oblíbenou zbraní povstalců na všech kontinentech, otevřel obchod na moskevském letišti Šeremeťjevo. V obchodě ovšem společnost podle svého prohlášení nabízí pouze suvenýry a plastové modely svých zbraní.

Obchod bude prodávat zboží jako pera, deštníky, tašky, čepice, maskovací výstroj či trička s nápisem I love AK, tedy Miluji AK. Firma v prohlášení zvlášť zdůraznila, že plastové modely zbraní se na první pohled jasně odlišují od originálu, aby na letišti nevzniklo žádné bezpečnostní riziko.

Pokles průmyslové výroby v únoru zpomalil na 0,9 %
před 33 minutami

Pokles průmyslové výroby v únoru zpomalil na 0,9 %

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 ...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %
před hodinou

Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %

Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila....
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
před hodinou

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 mld. Kč
před hodinou

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 mld. Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
před hodinou

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
08:09

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
PRÁVĚ TEĎ ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
PRÁVĚ TEĎ ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
06:00

PRÁVĚ TEĎ ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus