Burzovní kalendář (29. 8. - 2. 9. 2016)
|

Burzovní kalendář (29. 8. - 2. 9. 2016)

Janet Yellenová naznačila, že další zvýšení úrokových sazeb v USA se blíží, a investoři její slova ocenili posílenými nákupy dolaru. Dalším důležitým impulzem, který má potenciál ovlivnit dění na trzích a vytrhnout americké akcie z prázdninového klidu, bude páteční zveřejnění zprávy z amerického trhu práce. Mnohé o stavu světové ekonomiky napoví také finální srpnové indexy nákupních manažerů a pozornosti investorů neuniknou ani zprávy o vývoji nezaměstnanosti v Německu a v eurozóně.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu vyšlo několik důležitých makrodat, investoři ale příliš aktivní nebyli a vyčkávali na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Ta řekla, že důvody pro další zvýšení úrokových sazeb v USA v posledních měsících zesílily, a to díky lepší situaci na trhu práce a příznivým vyhlídkám americké ekonomiky. Neupřesnila ovšem, kdy by se mělo nejbližší zvýšení úroků uskutečnit.

Loni v prosinci přikročil Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

K úrokových sazbám se v pátek vyjádřil také šéf saintlouiského Fedu James Bullard. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC řekl, že zářijové zasedání měnového výboru Fedu by pro další zvýšení sazeb mohlo být vhodným termínem. Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová pak v pátek uvedla, že ekonomika USA je na dobré cestě, a také ona dodala, že sazby by měly postupně růst, byť na přesném načasování podle ní nezáleží. Současně Mesterová odmítla, že by se akciový trh nacházel ve fázi bubliny.

Dolar po slovech Yellenové nejprve prudce posílil, zakrátko o část zisků přišel, později se ale k růstu vrátil. Analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange uvedl, že Yellenová část investorů zklamala tím, že nesignalizovala potřebu bezprostředního zvýšení úroků. Celkově nicméně vývoj na měnovém trhu naznačil, že investoři možnost zvýšení sazeb již v září vnímají jako reálnou možnost.

Ze zveřejněných ekonomických údajů investoři více sledovali předběžné srpnové indexy nákupních manažerů, data o prodejích nových a starších domů v USA, zprávy o vývoji ekonomik Německa, Spojeného království a Spojených států či ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo.

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly. Index Dow za celý týden odepsal 0,85 %, širší index S&P 500 se snížil o 0,68 % a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,37 %. V pátek Dow po projevu Janet Yellenové odepsal 0,29 % na 18 395,40 bodu a S&P 500 klesl o 0,16 % na 2 169,04 bodu, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,13 % na 5 218,92 bodu.

Na evropských burzách skončilo obchodování v týdenním horizontu smíšeně. Britský index FTSE 100 klesl o 0,24 %, německý DAX posílil o 0,41 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,08 % a regionální STOXX Europe 600 přidal 1,05 %.

Akcie na pražské burze za celý uplynulý týden podle indexu PX posílily o 0,66 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna, která ztratila 3,2 % na 89,90 Kč. Společnost vydala výsledky, které zaostaly za očekáváním trhu.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla v Praze Erste Group Bank, která stoupla o 4,6 % na 688 Kč. Erste těžila ze zvýšeného výhledu ratingu rakouského bankovního sektoru od agentury Moody's.

Výsledky v týdnu zveřejnily ještě pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Americké akcie se v pátek po jestřábím projevu Yellenové na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy klesly
Americké akcie zakončily páteční rozkolísané obchodování smíšeně, dva ze tří hlavních indexů skončily v mínusu. Investoři vyhodnocovali slova šéfky Fedu Janet Yellenové, která na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole naznačila, že se blíží další zvýšení amerických úrokových sazeb. Výrazně naopak posílil dolar. V týdenním horizontu skončily v červených číslech všechny tři hlavní akciové indexy.
Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu se ale na směru neshodly
Evropské akcie předposlední prázdninový týden zakončily růstem. Investoři sledovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Akcie Volkswagenu výrazně zpevnily po zprávě, že se automobilka v zásadě dohodla na odškodnění svých prodejců v USA. Za celý týden se ovšem hlavní západoevropské indexy na směru neshodly.
Pražská burza v pátek oslabila, stahovaly ji akcie Erste Group Bank a Komerční banky. Za celý týden ale zpevnila
Index PX v pátek klesl o 0,3 % na 853,19 bodu, za celý týden ale hlavní benchmark pražské burzy připsal 0,7 %.

Výhled

Závěr srpna bude hlavně o ekonomických datech. Hlavní událostí týdne bude páteční zveřejnění zprávy o vývoji situace na trhu práce USA. Viceguvernér Fedu Stanley Fischer po pátečním projevu Janet Yellenové v Jackson Hole řekl, že zpráva o srpnovém vývoji nezaměstnanosti bude mít na rozhodování Fedu o dalším nastavení měnové politiky v USA značný vliv.

Analytici odhadují, že ekonomika USA vytvořila mimo zemědělství v srpnu přibližně 164 tisíc pracovních míst po 255 tisících v červenci. Celková míra nezaměstnanosti by se podle analytiků měla snížit o desetinu procentního bodu na 4,8 %. V červnu ve Spojených státech mimo zemědělství vzniklo 292 tisíc míst, v květnu jich ale podle poslední revize přibylo pouze 24 tisíc.

"Data, která vyjdou tento týden ve Spojených státech, budou zřejmě smíšená. Jádrový PCE deflátor, který je důležitý z hlediska měnové politiky Fedu, v červenci zřejmě o jednu desetinu procentního bodu poklesl na 1,5 %. Pohorší si pravděpodobně také index ISM, který bude zveřejněn ve čtvrtek. Naopak pozitivně by měla vyznít páteční data z trhu práce. Nezaměstnanost by měla klesnout na 4,8 %, přičemž počet vytvořených pracovních míst by měl dosáhnout 225 tisíc. Konsenzus je poněkud pesimističtější, když počítá s tvorbou 180 tisíc míst. Na zvýšení úrokových sazeb 21. září to ale podle ekonomů ze Société Générale stačit nebude. Páteční vystoupení prezidentky Fedu Janet Yellen tuto šanci sice zvýšilo, i tak ale podle SG první zvýšení sazeb přijde až v roce 2017. Yellenová prohlásila, že argumenty pro zvýšení sazeb v posledních měsících zesílily a že FOMC nadále předpokládá postupné zvyšování úrokových sazeb, které FOMC umožní dosažení jeho cílů," napsala v týdenním výhledu ekonomka Jana Steckerová z investičního bankovnictví Komerční banky.

Z dalších údajů budou investoři vyhodnocovat finální srpnové indexy nákupních manažerů, statistiku osobních příjmů a výdajů amerických spotřebitelů nebo zprávy o vývoji nezaměstnanosti a inflace v Německu a celé eurozóně.

"Meziroční míra inflace v eurozóně by měla v srpnu dosáhnout 0,4 %, tedy nejvíce za 22 měsíců. Díky efektu srovnávací základny by inflace měla růst i v následujících měsících, přičemž na konci letošního roku by měla překročit 1 %. Inflační data budou zveřejněna i v Německu, Francii, Itálii a Španělsku. Ve všech zemích by se měla posunout směrem nahoru. Kromě toho bude zveřejněna důvěra v ekonomiku eurozóny za srpen. Ta se pravděpodobně nepatrně zhoršila, i tak by ale stále měla zůstat na relativně slušných úrovních," uvedla Steckerová.

Na trzích by měly být v úvodu týdne patrné také dozvuky sympózia v Jackson Hole, zejména pak slov guvernéra japonské centrální banky Haruhika Kurody. Šéf Bank of Japan v sobotu řekl, že japonská centrální banka je připravena na další uvolnění své měnové politiky, které by podpořilo růst inflace a hospodářskou expanzi. Japonská centrální banka se již dlouhou dobu snaží podporovat inflaci a hospodářský růst mimořádně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů, páteční data, podle nichž spotřebitelské ceny v zemi v červenci klesly meziročně o 0,5 %, ale potvrdila, že v tomto boji zatím není příliš úspěšná.

Obchodování na amerických burzách se již několik týdnů nese v prázdninovém duchu. Index S&P 500 se už 35 obchodních seancí v řadě neposunul ani jedním směrem o procento a více. Zatím tak platí totéž co v předchozích týdnech - čeká se na katalyzátor příštího výrazného pohybu.

S&P 500 - technická analýza

Výsledková sezóna ve Spojených státech je prakticky u konce, hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí již zveřejnilo 492 společností z indexu S&P 500. V příštím týdnu budou výsledky reportovat poskytovatel daňových služeb pro spotřebitele H&R Block, výrobce alkoholických nápojů Brown-Forman, technologická společnost salesforce.com, potravinářská firma Campbell Soup nebo výrobce čipů Broadcom.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí vyjde v Německu index dovozních cen, Itálie přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry, Řecko se připojí s údaji o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí a Spojené státy na trh odpoledne pošlou statistiku osobních příjmů a výdajů včetně údajů o jádrových výdajích na osobní spotřebu a index aktivity dallaského Fedu. Trhy ve Spojeném království zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené, hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní v USA společnost Prospect Capital a v Asii China Southern Airlines.

V noci na úterý zveřejní Japonsko zprávy o nezaměstnanosti, výdajích domácností a maloobchodních tržbách. Statistiku tržeb maloobchodních prodejců na trh pošle i Itálie, Španělsko přidá inflační statistiku a v Británii budou investoři vyhodnocovat zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku. Dále dopoledne vyjdou v eurozóně index spotřebitelské důvěry, index důvěry v průmyslu a v sektoru služeb, index podnikatelského klimatu a index ekonomického sentimentu, Řecko odtajní index cen výrobců, Portugalsko indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Německo se pochlubí zprávou o inflaci. Odpoledne vyjdou v USA index cen domů S&P/Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board a ropný institut API večer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na území USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Asii Bank of China, Air China, China Eastern Airlines či Samsonite International, v Evropě například Alpha Bank, Piraeus Bank, OPAP nebo Petrofac a v USA mimo jiné Abercrombie & Fitch nebo H&R Block.

V noci na středu vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Dopoledne bude v Británii zveřejněn index cen domů, Německo, Itálie a souhrnně také celá eurozóna zveřejní zprávy o nezaměstnanosti, ve Francii, Itálii a společenství zemí platících eurem dále vyjdou inflační statistiky, Německo a Řecko ještě doplní zprávy o tržbách maloobchodních prodejců a Francie index cen výrobců a zprávu o spotřebitelských výdajích. V USA odpoledne vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, agentura ADP vydá zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a dále budou investoři v zámoří sledovat index nákupních manažerů chicagského Fedu, údaje o rozjednaných prodejích domů, pravidelnou týdenní zprávu vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy a zprávu o vývoji kanadského HDP. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Evropě Bouygues, Eurobank Ergasias či BUWOG a v USA Brown-Forman nebo salesforce.com.

Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů. Finální srpnové údaje za zpracovatelský sektor budou zveřejněny v Asii, Evropě i USA. V zámoří odpoledne vyjdou ještě údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o nákladech na práci a produktivitě práce, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika stavebních výdajů, údaje o prodejích aut a americká vládní energetická agentura EIA přidá zprávu o vývoji zásob zemního plynu na území Spojených států. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v Evropě Hays nebo Pernod Ricard, v USA Joy Global, Ciena nebo Campbell Soup a v Kanadě lululemon athletica.

V noci na pátek vydá Japonsko index spotřebitelské důvěry, dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji situace na španělském trhu práce a vývoji italské ekonomiky a ujít si nenechají ani britský index nákupních manažerů ve stavebnictví a index cen výrobců v eurozóně. Týden vyvrcholí odpoledne zprávou o vývoji situace na americkém trhu práce, v rámci které vyjdou celková míra nezaměstnanosti, údaje o tvorbě pracovních míst, údaje o vývoji mezd či míra participace, a sledovat budou trhy také údaje o podnikových objednávkách, ISM index aktivity pro oblast New Yorku, výsledek obchodní bilance USA a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu od společnosti Baker Hughes.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Janu Urbánkovou, analytičku z České spořitelny.

 

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 40 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky