Co musíte ráno vědět (31. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (31. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak pokračují jednání o volném obchodu mezi USA a EU a jak vypadá budoucnost české dopravy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý obnovily pokles. Trh zvažuje, co udělá Fed, a náladě nepřidala ani kauza Applu v Irsku

Americké akciové trhy v úterý obnovily mírný pokles. Oslabily je ztráty akcií technologického gigantu Apple po verdiktu Evropské komise, podle něhož má firma doplatit Irsku miliardy eur na daních. Pokles tlumily akcie bank, které byly dále podporovány vyhlídkami na brzké zvýšení úrokových sazeb. Ceny ropy klesaly, posiloval dolar a Warren Buffett oslavil 86. narozeniny. Index Dow oslabil o 0,26 % na 18 454,30 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,20 % na 2 176,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 5 222,99 bodu. V plusu se udrželo jen zmíněné odvětví financí, téměř procento naopak odepsaly sektory základních materiálů a síťových služeb. Index volatility VIX stoupl o 1,39 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 1,5663 %.

Krizové rány zarůstají a ekonomika naznačuje sílu. Nebezpečnější stav aby investor pohledal

2. Evropské trhy v úterý převážně posilovaly, ztrácely však akcie těžařů

Evropským akciím se v úterý dařilo. Většina evropských akciových indexů uzavřela v zelených číslech, výjimkou byl londýnský FTSE 100, který do negativního pásma stáhly akcie těžařů. Regionální index STOXX Europe 600 v úterý zpevnil o 0,52 % na 345 bodů, když se v plusu udržela většina jeho sektorů s výjimkou sektoru základních materiálů, jenž odepsal 2,92 %. Propad v úterý zažily akcie těžařských firem, což se odrazilo zejména na britském indexu FTSE 100, který odevzdal 0,25 % na 6 820,79 bodu. Cenné papíry těžařské společnosti Glencore spadly o 3,60 %, BHP Billiton zlevnila o 2,95 %, Rio Tinto odepsala 4,13 % a Antofagasta ztratila 5,10 %. V úterý rovněž klesaly ceny zlata, které dolů tlačí spekulace o blížícím se zvýšení úrokových sazeb v USA. Další velké akciové indexy naopak posilovaly. Francouzský CAC 40 si připsal 0,75 % na 4 457,49 bodu a německý DAX vzrostl o 1,07 % na 10 657,64 bodu.

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

3. Pražská burza v úterý zpevnila o více než půl procenta, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty a index PX si připsal 0,69 % na 858,83 bodu. Nahoru burzu táhly akcie společnosti ČEZ, nedařilo se operátorovi O2 Czech Republic a tabákové firmě Philip Morris ČR. Celkový zobchodovaný objem byl v úterý s necelými 400 miliony Kč podprůměrný, nejobchodovanější byly tradičně akcie skupiny ČEZ a Komerční banky. Energetický gigant zpevnil o 1,50 % na 425,30 Kč, Komerční banka uzavřela na nule s 818 Kč za akcii. Dařilo se rakouským finančním titulům, když pojišťovna VIG získala 1,89 % na 458,10 Kč a Erste Group Bank si připsala 0,95 % na 693,50 Kč. Slušný zisk zaznamenaly i petrochemický holding Unipetrol, jehož akcie zdražily o 1,20 % na 182 Kč, a sázkařská společnost Fortuna, která si při malém zobchodovaném objemu polepšila o 0,68 % na 89 Kč. V záporném pásmu v úterý seanci uzavřely pouze dva tituly. Operátor O2 Czech Republic odepsal 0,70 % na 227,40 Kč a prodejce tabákových výrobků Philip Morris ČR zlevnil o 0,20 % na 12 861 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0)

4. Očekávané události

V noci na středu vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Dopoledne bude v Británii zveřejněn index cen domů, Německo, Itálie a souhrnně také celá eurozóna zveřejní zprávy o nezaměstnanosti, ve Francii, Itálii a společenství zemí platících eurem dále vyjdou inflační statistiky, Německo a Řecko ještě doplní zprávy o tržbách maloobchodních prodejců a Francie index cen výrobců a zprávu o spotřebitelských výdajích. V USA odpoledne vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, agentura ADP vydá zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a dále budou investoři v zámoří sledovat index nákupních manažerů chicagského Fedu, údaje o rozjednaných prodejích domů, pravidelnou týdenní zprávu vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy a zprávu o vývoji kanadského HDP. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál představí v Evropě Bouygues, Eurobank Ergasias či BUWOG a v USA Brown-Forman nebo salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise rozhodla: Irsko poskytlo firmě Apple daňové výhody za 13 miliard eur. Země je má vymáhat

Irsko v minulých letech poskytlo americké společnosti Apple neoprávněné daňové výhody až 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč). Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v úterý uvedla, že výrobce mobilních telefonů iPhone platil řadu let výrazně nižší daně než jiné firmy. Evropská pravidla ale poskytování daňových výhod vybraným firmám neumožňují, Irsko tak má podle Evropské komise neoprávněnou podporu vymoci zpět i s úroky. Irsko i Apple chystají odvolání.

6. Inflace v Německu v srpnu nečekaně zpomalila na 0,3 %

Meziroční inflace v Německu v srpnu nečekaně zpomalila. Spotřebitelské ceny se podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v červenci. V úterý to ukázala předběžná data německého statistického úřadu. Zpráva naznačuje, že tlak na růst cen v největší evropské ekonomice zůstává navzdory podpůrným opatřením Evropské centrální banky slabý.

7. Francie chce zastavit jednání o volném obchodu mezi EU a USA

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. V úterý to prohlásil státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl. Vyjednávání podle něj již nemá politickou podporu Francie.

8. Čtvrtletní zisk bank v USA vzrostl na nový rekord

Čistý zisk amerických bank a dalších finančních institucí ve druhém čtvrtletí vzrostl o 1,4 % na rekordních 43,6 miliardy USD. Zhruba 60 % bank se zisk zvýšil. Počet ztrátových bank byl nejnižší za 18 let. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

9. Rijád podepsal s Čínou 15 dohod v ekonomice a dalších oblastech

Saúdská Arábie v úterý podepsala s Čínou 15 předběžných dohod o spolupráci v energetice a dalších sektorech ekonomiky, dále ve vědě, technologii a kultuře. Dohody byly podepsány v rámci návštěvy saúdskoarabské delegace, kterou vedl zástupce korunního prince a druhý místopředseda vlády princ Muhammad bin Salmán Saúd. Ten je rovněž architektem nedávných ekonomických reforem, které nyní Saúdská Arábie začíná zavádět.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hyperloop po česku

Jak jsme se nedávno mohli dočíst na většině zpravodajských portálů v Česku, futuristický nápad amerického vizionáře Elona Muska o vysokorychlostním cestování potrubím zaujal i v českých luzích a hájích, neboť Brno údajně začalo jednat s americkou společností Hyperloop Transportation Technologies o využití hyperloopu na trase Brno-Praha. Jak by taková doprava mohla vypadat v zemi, kde i ve třetím tisíciletí dominují staré vagóny Českých drah, napovídá přiložená ilustrace.

Hyperloop po česku
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 31 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod