Co musíte ráno vědět (1. září)
|

Co musíte ráno vědět (1. září)

Jak si poslední prázdninový den vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti v eurozóně a Spojených státech a co poslouchá prezident Obama? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět mírně oslabily a zakončily srpen smíšeně. Cenám nesvědčila zlevňující ropa

Americké akciové trhy v úvodu středeční obchodní seance zamířily do mínusu ve světle levnější ropy a v očekávání dat z amerického trhu práce za srpen. Nakonec ale indexy většinu ztrát smazaly a zakončily nedaleko denních maxim. Index Dow ve středu oslabil o 0,29 % na 18 400,88 bodu a srpen zakončil o zhruba 0,2 % níže, S&P 500 ztratil 0,24 % na 2 170,95 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,19 % na 5 213,22 bodu jako jediný za celý srpen udržel mírný růst. V plusu se ve středu udržely sektory necyklického spotřebního zboží, financí a síťových služeb, největší poklesy zaznamenala odvětví energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 2,29 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,5732 %.

Akcie: Optimisté jsou již dnes tak trochu zvláštní druh

Krizové rány zarůstají a ekonomika naznačuje sílu. Nebezpečnější stav aby investor pohledal

2. Evropské akcie ve středu ztrácely kvůli slabým makrodatům

Evropské akcie se ve středu po rozporuplné zprávě z amerického trhu práce obchodovaly smíšeně. Commerzbank díky spekulacím o možné fúzi s Deutsche Bank vystřelila vzhůru o 4 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,58 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,43 % a německý DAX oslabil o 0,61 %. Regionální STOXX 600 Europe ztratil 0,35 %. Investoři sledovali evropská makrodata i údaje z USA. Míra nezaměstnanosti v eurozóně i EU proti očekávání stagnovala, ačkoli trh predikoval pokles, a stejně tak inflace zůstala na předchozí hladině, přestože trh doufal v mírné zrychlení tempa růstu cen.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Konec globalizace? Možná, ale ne kvůli Trumpovi nebo brexitu

3. Pražská burza ve středu zakončila na zelené nule, akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank zamířily do červených čísel

Index PX ve středu připsal 0,04 % na 859,14 bodu. Burzu podržela Komerční banka, která zastupovala necelou polovinu zobchodovaného objemu a posílila o 0,24 %. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ oslabily o 0,56 % a nedařilo se ani Erste Group Bank, která odepsala 0,22 %. Významnějšího zobchodovaného objemu dosáhly také akcie Monety Money Bank, které zakončily na zelené nule se ziskem 0,06 %, a telekomunikační O2 C.R., které naopak 0,35 % odepsaly. Největší procentuální zisk zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie zpevnily o 2,82 %, naproti tomu největší procentuální ztrátu utrpěly cenné papíry mediální CME, které ztratily 1,21 %.

KONTEXT: Škola – základ života (č)i hospodářské smrti aneb (Ne)myslím, tedy jsem (vzor: 2.0)

4. Očekávané události

Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů. Finální srpnové údaje za zpracovatelský sektor budou zveřejněny v Asii, Evropě i USA. V zámoří odpoledne vyjdou ještě údaje o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o nákladech na práci a produktivitě práce, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika stavebních výdajů, údaje o prodejích aut a americká vládní energetická agentura EIA přidá zprávu o vývoji zásob zemního plynu na území Spojených států. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v Evropě Hays nebo Pernod Ricard, v USA Joy Global, Ciena nebo Campbell Soup a v Kanadě lululemon athletica. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu vytvořil 177 tisíc pracovních míst

Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu 177 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 175 tisíc. V červenci v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 194 tisíc míst (revidováno ze 179 tisíc).

6. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci zůstala na 10,1 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci podle dat Eurostatu stagnovala na 10,1 %, tedy na nejnižší hladině od července 2011. Trh vyhlížel mírný pokles na 10 %. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti v regionu 10,8 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červnové hladině, zůstala tedy na 8,6 %, což je nejnižší zaznamenaný výsledek od března 2009. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,4 %.

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle předběžných dat stagnovalo na 0,2 %

Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu stagnovala na 6,1 %

7. Deutsche Bank údajně zvažuje fúzi s Commerzbank. Snaha o snižování nákladů by podle jejího ředitele měla dominovat dění v evropském bankovním sektoru

Podle informací serveru CNBC zvažuje německá Deutsche Bank fúzi s Commerzbank. Obě banky se ke spekulacím odmítly vyjádřit, ale ředitel Deutsche Bank John Cryan na středeční konferenci ve Frankfurtu prohlásil, že Německo má "příliš mnoho bank a příliš nízké marže" a že prioritou pro evropské banky nyní musí být snižování nákladů. "Potřebujeme více fúzí, a to jak na národní úrovni, tak přes hranice," prohlásil Cryan.

8. El-Erian neriskuje: Pokud budou páteční data z amerického trhu práce dobrá, výrazně vzroste pravděpodobnost zářijového zvýšení sazeb v USA

Podle Mohameda El-Eriana, který v současnosti pracuje jako poradce společnosti Allianz, nyní existuje 60% šance, že Fed na svém zářijovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. Tato pravděpodobnost však podle něj může vyšplhat až na 80 %, pokud páteční data z amerického trhu práce splní tři klíčové podmínky. "Pravděpodobnost (dalšího zvýšení sazeb) výrazně vzroste, pokud páteční data splní tři podmínky - více než 180 tisíc nových pracovních míst, solidní růst mezd a žádná výrazná změna v míře participace," řekl El-Erian v rozhovoru pro CNBC.

9. Kanadská ekonomika klesla nejprudším tempem za sedm let

Kanadská ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí nejprudší pokles za posledních sedm let, respektive od světové finanční krize. Tamní statistický úřad ve středu oznámil, že se hrubý domácí produkt v ročním přepočtu propadl o 1,6 %. Ekonomiku nepříznivě zasáhl jednak pokles vývozu, jednak výpadek v těžbě ropy, který způsobily rozsáhlé lesní požáry.

10. Izrael odsouhlasil rozšíření židovských osad na Západním břehu

Izrael ve středu schválil rozšíření židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu o 284 nových bytů a zpětně legalizoval 179 dříve postavených bytů. Informovala o tom agentura Reuters. Zvětšování židovských osad západ kritizuje, protože podle něj poškozuje mírová jednání s Palestinci. Ti izraelskou osadní politiku dlouhodobě odsuzují.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ideální hudba na léto? Tohle poslouchal prezident Obama!

Co musíte ráno vědět (29. září)
Co musíte ráno vědět (29. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak (ne)platil daně Donald Trump a jací psi se možná budou brzy procházet i po...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
včera v 16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
včera v 14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
včera v 13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
včera v 12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
včera v 11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
včera v 10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
včera v 10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
včera v 09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
včera v 09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
včera v 09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
včera v 05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
včera v 04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
včera v 02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
27. 9. 2020 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně