Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi
|

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Francie, Nizozemsko, Dánsko, Itálie a Rakousko. Země západní Evropy, v nichž hlodá euroskeptický červ s největší vervou. Proto se o nich mluví jako o možných dalších kandidátech na odchod z Evropské unie. Jak už to však v podobných případech bývá, aktuální nálada voličstva není to nejdůležitější, oč při takovém rozhodování jde. Daleko více záleží na souhře okolností, které takový krok mohou umožnit.

Evropská unie Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby

Francie

Z tohoto zorného úhlu je paradoxně nejžhavějším kandidátem na brzký odchod z unie jeden z pilířů eurofilie, tedy Francie. Podíl tamních euroskeptiků je již několik let nad unijním průměrem a neustále jich přibývá. Podle serveru euronews.com navíc země trpí "bankrotem idejí", jimiž by politický establishment měl nárůstu euroskepticismu čelit.

Právě vystoupení z Evropské unie je nejjasnějším programovým bodem Marine Le Penové, předsedkyně protiintegrační a protiimigrantské strany Národní fronta. Sama Le Penová, dcera zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena, se napřesrok hodlá ucházet o prezidentské křeslo. Tím není nijak výjimečná, současný prezident François Hollande je nejméně populární hlavou státu od doby, kdy se popularita začala měřit, a nahradit by jej chtělo hned 14 politiků.

Vtip je v tom, že všichni nejvýraznější soupeři Le Penové jsou zatíženi vlastními neúspěchy. Za pravostředové republikány by chtěl kandidovat exprezident Nicolas Sarkozy, jenž se z Elysejského paláce poroučel po nevalném - a jediném - funkčním období. Jeho partajní soupeř, expremiér Alain Juppé je úspěšným starostou Bordeaux, ale za svou současnou celostátní popularitu vděčí především faktu, že jeho podobně neslavný odchod z vlády před dvaceti lety si již lidé příliš nepamatují.

Míra euroskepticismu ve Francii a v Evropě

Na druhé straně spektra je ještě větší zmatek. Hollande nejprve tvrdil, že se o druhé funkční období ucházet nebude, aby si to později rozmyslel. Mezitím na konci srpna rezignoval nejvýraznější člen současné vlády, ministr pro ekonomiku Emmanuel Macron, jenž sice dosud jasně neřekl, zda chce kandidovat, ale zároveň si sestrojil politické hnutí En Marche a na jeho mítinku mluvil o "vítězství v roce 2017", aniž by objasnil, co chce vyhrát.

Červená čára v grafu označuje podíl Francouzů, kteří smýšlejí o EU negativně, modrá čára je unijní průměr.

Le Penová mezitím sbírá "trumpovské" voliče, jichž kvůli ekonomickým trablům, především nezaměstnanosti mladých lidí, utěšeně přibývá. Kdyby se skutečně stala prezidentkou, mohla by iniciovat referendum o vystoupení z EU. A v takovém případě, podpořena vlastním volebním triumfem, by mohla mít šanci prosadit svou. Dosavadní průzkumy veřejného mínění mluví o tom, že 45 % Francouzů si takové referendum nepřeje, zatímco 44 % by jej uvítalo. To není beznadějná pozice. A koneckonců, v roce 2005 to byli právě Francouzi, kdo v referendu jako první odmítl evropskou ústavu.

Nizozemsko

Další rizikovou zemí z hlediska soudržnosti EU je Nizozemsko. Další zakládající země EU a dlouholetá opora jejího liberalismu (a zároveň druhá země, jež odmítla společnou ústavu) zaznamenala v posledních letech razantní posun doprava. V čele euroskeptického tábora stojí odpůrce islámu Geert Wilders, jehož Strana svobody si před parlamentními volbami plánovanými na příští jaro drží zřetelné vedení. Poměrný volební systém však na 99 % zaručuje, že Wilders nebude schopen sestavit vládu sám, a protože ostatní strany nejsou na hrátky o členství v EU zvědavé, není pravděpodobné, že by referendum o vystoupení bylo na pořadu dne.

"Nizozemsko nemá stejnou dynamiku jako Francie, kde nemají politici žádné nápady, jak euroskepticismu čelit," řekl serveru euronews.com britský expert na euroskeptická hnutí Simon Underwood. "Nizozemské strany navíc mohou čerpat z bohatší liberální a kosmopolitní tradice než ty ve Francii."

Dánsko

Dánsko je na tom v určitém smyslu podobně jako Nizozemsko. Má hodně ekonomických vazeb na Británii, ještě více euroskeptiků, a pozici pro případný odchod z EU mu navíc usnadňuje skutečnost, že není v eurozóně a stran integrace bylo vždy vlažné (koneckonců, ve třech z posledních čtyř referend o EU hlasovali Dánové "protibruselsky").

Vůdce euroskeptické lidové strany (DPP) Kristian Thulesen Dahl se sice netají úmyslem okopírovat britské referendum o setrvání v EU, ale ostatní tradiční a větší strany politického spektra jsou plus mínus spokojeny s mírou autonomie, jíž si na Bruselu Dánové vydobyli. Podle všeho by bylo potřeba nějakého razantně negativního vývoje (například stran uprchlické krize), aby se situace změnila natolik, že by dánské členství v EU bylo vážně ohroženo.

Itálie

Itálie má tu nevýhodu, že nikdy nevíte dne a hodiny. Doby, kdy se vlády střídaly co pár týdnů, jsou sice minulostí, ale nikdy nejsou daleko. Premiér Matteo Renzi, přesvědčeně (ač kriticky) proevropský, vsadil vše na jednu kartu, když spojil své další působení v úřadu s úspěchem v letošním referendu o změně ústavy (jež by konsolidovala moc exekutivy). "Byla to chyba," komentoval to později pro řadu médií.

Pokud s ústavním referendem nepochodí a slib následné rezignace splní, existuje reálná možnost, že další volby vynesou k moci euroskeptické Hnutí pěti hvězd, jež letos na celé čáře vyhrálo komunální volby. Pro jím sestavenou vládu by byl hovor o odchodu z EU prioritou. ačkoli lze očekávat, že jakékoli zaječí úmysly by silně chladila hrozba ukončení evropské pomoci italskému bankovnímu sektoru.

Rakousko

A konečně je tu Rakousko. Na začátku léta si eurofilové oddechli, když v prezidentské volbě kandidát tamních zelených těsně porazil Norberta Hofera, exponenta protiimigrantsky a protibruselsky zaměřené Svobodné strany Rakouska. Jenže Hofer se odvolal s poukazem na špatnou organizaci sčítání hlasů a soud mu trochu nečekaně dal za pravdu. Na říjen je proto připraveno nové druhé kolo a v kampani Hofer tentokrát zřetelně vede.

Pokud se stane prezidentem, nebude mít pravomoc přímo referendum o členství v EU spískat, ale jeho samotná přítomnost v nejvyšším voleném úřadu by rakouské euroskeptiky patrně velice povzbudila. Když jsme u toho, 37 % Rakušanů má o EU špatné mínění, což je nejvíce od roku 2009.

Celkem vzato to tedy vypadá, že riziko okamžitého rozšíření "britského viru" Evropě přímo nehrozí. Je ale velice dobře možné, že se vlády jednotlivých členských zemí unie budou snažit brát si příklad z maďarské vlády Viktora Orbána nebo (dosud do menší míry) Beaty Szydłové v Polsku. Tyto vlády se rozhodly některá bruselská nařízení, například právě stran řešení uprchlické krize, prostě nerespektovat. Čekají, kolik politické vůle bude oslabený Brusel chtít do případné konfrontace investovat. Skutečnost, že nic jako jednotný "Brusel" neexistuje, jim dává dobrou šanci na úspěch, jenž může euroskeptické nálády v západních zemích jedině povzbudit.

Euroskepticismus na pochodu

  • Dánsko: 53 % lidí v referendu odmítlo předat Bruselu více moci v justičních záležitostech (2015)
  • Británie: 52 % lidí se vyslovilo pro odchod z Evropské unie (červen 2016)
  • Maďarsko, Polsko: vlády Viktora Orbána a (de facto) Jaroslawa Kaczyńského dělají na Brusel dlouhý nos (u moci od roku 2014, respektive 2015)

Horký bruselský půlrok

  • Rakousko: opakování druhého kola prezidentské volby (2. října 2016)
  • Itálie: ústavní referendum (říjen-prosinec 2016)
  • Nizozemsko: parlamentní volby (březen 2017)
  • Francie: prezidentské volby (duben-květen 2017)
Zdroj: The Guardian
Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě