Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi
|

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

Francie, Nizozemsko, Dánsko, Itálie a Rakousko. Země západní Evropy, v nichž hlodá euroskeptický červ s největší vervou. Proto se o nich mluví jako o možných dalších kandidátech na odchod z Evropské unie. Jak už to však v podobných případech bývá, aktuální nálada voličstva není to nejdůležitější, oč při takovém rozhodování jde. Daleko více záleží na souhře okolností, které takový krok mohou umožnit.

Evropská unie Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby

Francie

Z tohoto zorného úhlu je paradoxně nejžhavějším kandidátem na brzký odchod z unie jeden z pilířů eurofilie, tedy Francie. Podíl tamních euroskeptiků je již několik let nad unijním průměrem a neustále jich přibývá. Podle serveru euronews.com navíc země trpí "bankrotem idejí", jimiž by politický establishment měl nárůstu euroskepticismu čelit.

Právě vystoupení z Evropské unie je nejjasnějším programovým bodem Marine Le Penové, předsedkyně protiintegrační a protiimigrantské strany Národní fronta. Sama Le Penová, dcera zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena, se napřesrok hodlá ucházet o prezidentské křeslo. Tím není nijak výjimečná, současný prezident François Hollande je nejméně populární hlavou státu od doby, kdy se popularita začala měřit, a nahradit by jej chtělo hned 14 politiků.

Vtip je v tom, že všichni nejvýraznější soupeři Le Penové jsou zatíženi vlastními neúspěchy. Za pravostředové republikány by chtěl kandidovat exprezident Nicolas Sarkozy, jenž se z Elysejského paláce poroučel po nevalném - a jediném - funkčním období. Jeho partajní soupeř, expremiér Alain Juppé je úspěšným starostou Bordeaux, ale za svou současnou celostátní popularitu vděčí především faktu, že jeho podobně neslavný odchod z vlády před dvaceti lety si již lidé příliš nepamatují.

Míra euroskepticismu ve Francii a v Evropě

Na druhé straně spektra je ještě větší zmatek. Hollande nejprve tvrdil, že se o druhé funkční období ucházet nebude, aby si to později rozmyslel. Mezitím na konci srpna rezignoval nejvýraznější člen současné vlády, ministr pro ekonomiku Emmanuel Macron, jenž sice dosud jasně neřekl, zda chce kandidovat, ale zároveň si sestrojil politické hnutí En Marche a na jeho mítinku mluvil o "vítězství v roce 2017", aniž by objasnil, co chce vyhrát.

Červená čára v grafu označuje podíl Francouzů, kteří smýšlejí o EU negativně, modrá čára je unijní průměr.

Le Penová mezitím sbírá "trumpovské" voliče, jichž kvůli ekonomickým trablům, především nezaměstnanosti mladých lidí, utěšeně přibývá. Kdyby se skutečně stala prezidentkou, mohla by iniciovat referendum o vystoupení z EU. A v takovém případě, podpořena vlastním volebním triumfem, by mohla mít šanci prosadit svou. Dosavadní průzkumy veřejného mínění mluví o tom, že 45 % Francouzů si takové referendum nepřeje, zatímco 44 % by jej uvítalo. To není beznadějná pozice. A koneckonců, v roce 2005 to byli právě Francouzi, kdo v referendu jako první odmítl evropskou ústavu.

Nizozemsko

Další rizikovou zemí z hlediska soudržnosti EU je Nizozemsko. Další zakládající země EU a dlouholetá opora jejího liberalismu (a zároveň druhá země, jež odmítla společnou ústavu) zaznamenala v posledních letech razantní posun doprava. V čele euroskeptického tábora stojí odpůrce islámu Geert Wilders, jehož Strana svobody si před parlamentními volbami plánovanými na příští jaro drží zřetelné vedení. Poměrný volební systém však na 99 % zaručuje, že Wilders nebude schopen sestavit vládu sám, a protože ostatní strany nejsou na hrátky o členství v EU zvědavé, není pravděpodobné, že by referendum o vystoupení bylo na pořadu dne.

"Nizozemsko nemá stejnou dynamiku jako Francie, kde nemají politici žádné nápady, jak euroskepticismu čelit," řekl serveru euronews.com britský expert na euroskeptická hnutí Simon Underwood. "Nizozemské strany navíc mohou čerpat z bohatší liberální a kosmopolitní tradice než ty ve Francii."

Dánsko

Dánsko je na tom v určitém smyslu podobně jako Nizozemsko. Má hodně ekonomických vazeb na Británii, ještě více euroskeptiků, a pozici pro případný odchod z EU mu navíc usnadňuje skutečnost, že není v eurozóně a stran integrace bylo vždy vlažné (koneckonců, ve třech z posledních čtyř referend o EU hlasovali Dánové "protibruselsky").

Vůdce euroskeptické lidové strany (DPP) Kristian Thulesen Dahl se sice netají úmyslem okopírovat britské referendum o setrvání v EU, ale ostatní tradiční a větší strany politického spektra jsou plus mínus spokojeny s mírou autonomie, jíž si na Bruselu Dánové vydobyli. Podle všeho by bylo potřeba nějakého razantně negativního vývoje (například stran uprchlické krize), aby se situace změnila natolik, že by dánské členství v EU bylo vážně ohroženo.

Itálie

Itálie má tu nevýhodu, že nikdy nevíte dne a hodiny. Doby, kdy se vlády střídaly co pár týdnů, jsou sice minulostí, ale nikdy nejsou daleko. Premiér Matteo Renzi, přesvědčeně (ač kriticky) proevropský, vsadil vše na jednu kartu, když spojil své další působení v úřadu s úspěchem v letošním referendu o změně ústavy (jež by konsolidovala moc exekutivy). "Byla to chyba," komentoval to později pro řadu médií.

Pokud s ústavním referendem nepochodí a slib následné rezignace splní, existuje reálná možnost, že další volby vynesou k moci euroskeptické Hnutí pěti hvězd, jež letos na celé čáře vyhrálo komunální volby. Pro jím sestavenou vládu by byl hovor o odchodu z EU prioritou. ačkoli lze očekávat, že jakékoli zaječí úmysly by silně chladila hrozba ukončení evropské pomoci italskému bankovnímu sektoru.

Rakousko

A konečně je tu Rakousko. Na začátku léta si eurofilové oddechli, když v prezidentské volbě kandidát tamních zelených těsně porazil Norberta Hofera, exponenta protiimigrantsky a protibruselsky zaměřené Svobodné strany Rakouska. Jenže Hofer se odvolal s poukazem na špatnou organizaci sčítání hlasů a soud mu trochu nečekaně dal za pravdu. Na říjen je proto připraveno nové druhé kolo a v kampani Hofer tentokrát zřetelně vede.

Pokud se stane prezidentem, nebude mít pravomoc přímo referendum o členství v EU spískat, ale jeho samotná přítomnost v nejvyšším voleném úřadu by rakouské euroskeptiky patrně velice povzbudila. Když jsme u toho, 37 % Rakušanů má o EU špatné mínění, což je nejvíce od roku 2009.

Celkem vzato to tedy vypadá, že riziko okamžitého rozšíření "britského viru" Evropě přímo nehrozí. Je ale velice dobře možné, že se vlády jednotlivých členských zemí unie budou snažit brát si příklad z maďarské vlády Viktora Orbána nebo (dosud do menší míry) Beaty Szydłové v Polsku. Tyto vlády se rozhodly některá bruselská nařízení, například právě stran řešení uprchlické krize, prostě nerespektovat. Čekají, kolik politické vůle bude oslabený Brusel chtít do případné konfrontace investovat. Skutečnost, že nic jako jednotný "Brusel" neexistuje, jim dává dobrou šanci na úspěch, jenž může euroskeptické nálády v západních zemích jedině povzbudit.

Euroskepticismus na pochodu

  • Dánsko: 53 % lidí v referendu odmítlo předat Bruselu více moci v justičních záležitostech (2015)
  • Británie: 52 % lidí se vyslovilo pro odchod z Evropské unie (červen 2016)
  • Maďarsko, Polsko: vlády Viktora Orbána a (de facto) Jaroslawa Kaczyńského dělají na Brusel dlouhý nos (u moci od roku 2014, respektive 2015)

Horký bruselský půlrok

  • Rakousko: opakování druhého kola prezidentské volby (2. října 2016)
  • Itálie: ústavní referendum (říjen-prosinec 2016)
  • Nizozemsko: parlamentní volby (březen 2017)
  • Francie: prezidentské volby (duben-květen 2017)
Zdroj: The Guardian
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 25 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus