Co musíte ráno vědět (8. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (8. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jaká čísla čekají analytici od společnosti ČEZ a jak se možná již brzy bude svítit ve světových metropolích? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek díky příznivé statistice z trhu práce výrazně zpevnily, indexy S&P 500 a Nasdaq posunuly svá maxima

Akcie v USA v pátek výrazně posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových maximech. K růstu přispěla nečekaně příznivá zpráva o tvorbě nových pracovních příležitostí ve Spojených státech, která podpořila očekávání, že Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Statistika podpořila i americký dolar. Index Dow v pátek přidal 1,04 % na 18 543,53 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,86 % a uzavřel na rekordních 2 182,87 bodu (zavírací i absolutní rekord) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,06 % a dostal se na 5 221,12 bodu, což je pro něj také nový rekordní závěr (absolutní maximum indexu z 20. července 2015 je 5 231,94 bodu). V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji zpevnily sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a finanční sektor, v mínusu zůstaly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb. Za celý týden má index Dow k dobru 0,6 %, index S&P 500 přidal 0,43 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,14 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční data z trhu práce vrátila akciové býky do sedla

Akciové propady jsou náhlé, děsivé a překvapivě běžné. Podívejte se na všechny za posledních 60 let

2. Evropské akcie zakončily pátek se zhruba procentním ziskem, celý týden byl v západní Evropě lehce červený

Evropské akciové trhy v pátek těžily z optimismu stran vývoje světové ekonomiky poté, co z amerického pracovního trhu přišly zprávy o nečekaně vysokém počtu vytvořených pracovních míst. Týdenní bilance evropských akcií byla smíšená, západní trhy ale převážně mírně oslabily. Celoevropský index STOXX 600 Europe skončil páteční obchodování se ziskem 1,05 %, týden však zakončil se ztrátou 0,15 %. K nejúspěšnějším sektorům pátečního obchodování patřily banky a automobilky, zdravotnictví bylo jediným sektorem, který naopak skončil níže než při čtvrtečním uzavření.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

3. Pražská burza v pátek ztratila tři čtvrtiny procenta, v mínusu byla i za celý týden

Index pražské burzy PX odepsal během pátečního obchodování 0,74 %. Trh táhly dolů především akcie Komerční banky. Z hlavních emisí byly na konci páteční seance v černých číslech pouze tři (MONETA Money Bank, Erste Group Bank a sázková kancelář Fortuna). Akcie Erste zdražily o 1,29 % poté, co firma oznámila nad očekávání dobrá hospodářská čísla za druhý kvartál. Za celý týden klesl index PX o 3,62 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka (-10,8 %), nejvíce vzrostla cena akcií CME (+1,6 %).

Růst čistého zisku o 12,5 %: Hospodářské výsledky České spořitelny komentuje finanční ředitel Wolfgang Schopf

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář týdne otevře čínská obchodní bilance, další zápisy do něj zanesou mimo jiné německá průmyslová výroba, série českých dat (průmyslová výroba, stavební výroba, obchodní bilance, míra nezaměstnanosti, devizové rezervy), řecká inflace a průmyslová výroba, index investorské důvěry Sentix pro eurozónu a americký index podmínek na pracovním trhu. V rámci výsledkové sezóny se investoři dočkají reportů firem jako Sotheby's, Allergan, News Corp nebo Weibo, sledované budou i červencové tržby významných amerických aerolinek. Donald Trump by měl představit svou hospodářskou politiku v Detroitském ekonomickém klubu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v červenci vytvořila 255 tisíc pracovních míst, podstatně více, než se čekalo

Americká ekonomika v červenci mimo zemědělství vytvořila zhruba 255 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo asi 180 tisíc míst po 292 tisících v červnu (revidováno z 287 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 4,9 %, čekal se pokles na 4,8 %. Dolar v reakci na zprávu výrazně zpevnil k euru, což odráží očekávání investorů, že by Fed mohl již v dohledné době zvýšit úrokové sazby.

Fed, kredibilita a zadělávání si na další problém

6. Analytici: ČEZ si v pololetí meziročně mírně pohoršil

Energetická společnost ČEZ si ve výsledcích za letošní 1. pololetí meziročně mírně pohoršila. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Loni dosáhl ČEZ za prvních šest měsíců čistého zisku 15,4 miliardy korun a utržil 102,9 miliardy korun. Letos analytici za stejné období očekávají čistý zisk v rozmezí 14,7 až 15,6 miliardy korun a tržby na úrovni 98 až 100 miliard korun.

7. Stiglitz: Zkoumání panamského finančního systému není nezávislé, odcházím z vyšetřovacího výboru

Panamská vláda podle amerického ekonoma Josepha Stiglitze zřejmě nemá zájem na tom, aby se nezávisle prošetřila kauza takzvaných Panamských dokumentů. Ty se týkají ukrývání příjmů stovek lidí a firem z celého světa v daňových rájích. Vláda podle Stiglitze odmítá zaručit, že bude zveřejněna zpráva nezávislého výboru, který má v souvislosti s odhalením Panamských dokumentů prošetřit finančně právní praxi v Panamě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Cement zářící ve tmě může revolučně změnit osvětlení měst

Beton nikdy nebyl konvenčně krásný materiál. Ale to by se už brzy mohlo změnit. Mexický vědec José Carlos Rubio Avalos vytvořil ve tmě zářící cement, který by jednoho dne mohl zkrášlit noční panorama měst od Šanghaje po Soul, napsal zpravodajský server CNN. Tento energeticky účinný materiál do sebe během dne "nasákne" sluneční paprsky, a jakmile slunce zapadne, začne světlo vyzařovat. Díky tomuto novému vynálezu by mohly začít být zbytečné nejen pouliční lucerny. "Dá se používat na vnitřní i vnější aplikace," říká Rubio Avalos, odborník na materiály z univerzity ve městě Hidalgo.

Cement, hlavní složka pro výrobu betonu, představuje mnohamiliardové průmyslové odvětví. V roce 2014 dosáhla celosvětová spotřeba tohoto stavebního materiálu 4,3 miliardy tun. Vnější povrchy domů, cyklistické trasy, dálnice, interiéry a dokonce i bazény se zářícím betonem. To všechno jsou požadavky, které už Rubio Avalos dostal od vlád, podnikatelů i nevládních organizací. Například humanitární skupina Lékaři bez hranic chce jeho technologii používat "na toalety v místech, kde jsou problémy s elektřinou, a kde by se ženy mohly dostat do potíží, když půjdou na neosvětlené veřejné záchodky".

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé