Co musíte ráno vědět (9. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (9. srpna)

Jak zahájily druhý srpnový týden akcie v Evropě a v USA, co jsme se v pondělí dozvěděli o stavu české ekonomiky a na co můžete použít své staré auto? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí sestoupily z rekordních maxim

Americké akcie v pondělí mírně oslabily, a sestoupily tak z rekordních maxim, na která se vyšplhaly v závěru minulého týdne. Pokles cen akcií farmaceutických společností převážil nad růstem cen akcií energetických podniků, které těžily ze stoupajících cen ropy. Index Dow odepsal 0,08 % a uzavřel na 18 529,29 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 180,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,15 % na 5 213,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,97 % na 11,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,5902 %. Šest z deseti hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvýrazněji posílily energetický sektor a odvětví základních materiálů. Sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a telekomunikační sektor skončily v červených číslech a index průmyslového odvětví se proti pátečnímu závěru nezměnil.

Akciové propady jsou náhlé, děsivé a překvapivě běžné. Podívejte se na všechny za posledních 60 let

Hotovost jako bezpečný přístav? Proberte se!

2. Evropské akcie v pondělí mírně stouply, londýnská burza je na 14měsíčním maximu

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily pondělní seanci v mírném plusu, což analytici připisovali dobrému výkonu finančního sektoru a rostoucím cenám ropy (poté, co ropný kartel OPEC oznámil, že bude jednat o případném zmrazení produkce). Britský FTSE 100 přidal 0,23 % na 6 809,13 bodu, nejvyšší úroveň za posledních 14 měsíců. Německý DAX připsal 0,63 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,11 %. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil nepatrně nad nulou (+0,04 %), když jeho sektory vykázaly smíšené výkony.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pondělí připsala zisk téměř půldruhého procenta

Index pražské burzy PX posílil v pondělí o 1,48 % na 862,37 bodu, když si zhruba udržel zisky, jež nabral v prvních desítkách minut obchodování. Nejlépe si vedly akcie finančního sektoru - Vienna Insurance Group, Erste Bank Group a Komerční banka -, jimž sekundovaly telekomunikační operátor O2 Czech Republic a likérka Stock Spirits. Nejvýraznější růst mezi finančními tituly v pondělí zaznamenala rakouská pojišťovna VIG. Její cenné papíry posílily bezmála o čtyři procenta na 468,80 Kč. Dařilo se také Komerční bance a bankovní skupině Erste, obě emise posílily o více než dvě a půl procenta na 870 Kč, respektive na 654,50 Kč. Mimo bankovní sektor se dařilo například telekomunikační firmě O2 Czech Republic. Cena jejích akcií vzrostla o 2,66 % na 231,30 Kč. V plusu byl také výrobce cigaret Philip Morris ČR, jenž zhodnotil o 1,44 % na 13 248 Kč. Jedinou bankovní emisí, která v pondělí skončila v červených číslech, byla MONETA Money Bank, její akcie odepsaly 0,68 % na 72,50 Kč. Nedařilo se ani energetické společnosti ČEZ, která v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí. Akcie firmy v pondělí ztratily 0,44 % a jejich závěrečná cena byla 450,90 Kč.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně zprávy o spotřebitelské inflaci a cenách výrobců. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat bilanci zahraničního obchodu Německa nebo průmyslovou výrobu a obchodní bilanci Spojeného království. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou index nákladů na práci a statistika produktivity práce a zpráva o velkoobchodních zásobách a ropný institut API zveřejní zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Do výsledkové sezóny přispějí v Asii Bridgestone nebo McDonald's Holdings Japan, v Evropě Altice, voestalpine či ČEZ a v USA Charter Communications, Walt Disney, Mylan, Yelp, SolarCity nebo Valeant Pharmaceuticals International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytici: ČEZ si v pololetí meziročně mírně pohoršil
Energetická společnost ČEZ si ve výsledcích za letošní 1. pololetí meziročně mírně pohoršila. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Loni dosáhl ČEZ za prvních šest měsíců čistého zisku 15,4 miliardy korun a utržil 102,9 miliardy korun. Letos analytici za stejné období očekávají čistý zisk v rozmezí 14,7 až 15,6 miliardy korun a tržby na úrovni 98 až 100 miliard korun.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v ČR začala růst, stavebnictví prohloubilo meziroční pokles, růst průmyslové výroby zpomalil a přebytek zahraničního obchodu se zvýšil

Nezaměstnanost v ČR v červenci vzrostla na 5,4 % z červnových 5,2 %. Skončil tak pokles trvající od února. Analytici počítali s mírnějším růstem na 5,3 %. Práci hledalo 392 667 lidí, což bylo o zhruba 8 000 více uchazečů než před začátkem prázdnin. České stavebnictví v červnu prohloubilo meziroční pokles na 12,7 % z květnových 4,3 %. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů. Průmyslová výroba v ČR v červnu zpomalila tempo meziročního růstu na 3,9 %. V květnu vzrostla o 8,6 procenta. Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 %. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně vzrostl o 6,2 miliardy Kč na 20,6 miliardy Kč. Jde o druhý nejnižší přebytek v letošním roce.

6. Brexit už neděsí, důvěra investorů v evropskou ekonomiku stoupla

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu zlepšila, a zotavila se tak po propadu z předešlého měsíce. Trhy se vyrovnaly s prvotním šokem, který způsobilo rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, a na dopady takzvaného brexitu začaly nahlížet s větším optimismem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnila organizace Sentix.

7. Červnové intervence přišly ČNB na 8,45 miliardy Kč

Česká národní banka v červnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu vynaložila celkem 8,45 miliardy korun. Objem červnových intervencí je zhruba poloviční proti květnovým zásahům, které centrální banku přišly na 15,5 miliardy korun. V závěru června korunu oslabily výsledky referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

8. Čínský vývoz i dovoz v červenci razantně poklesly

Čínský vývoz i dovoz v červenci klesly více, než se očekávalo. Pokles dovozu zrychlil a byl výrazně hlubší než pokles vývozu. Přebytek bilance zahraničního obchodu Číny se tak zvýšil na 52,31 miliardy USD z 48,11 miliardy USD v předchozím měsíci.

9. Wal-Mart koupí za 3,3 miliardy USD internetový obchod Jet.com

Americká maloobchodní společnost Wal-Mart Stores se dohodla na převzetí internetového prodejce Jet.com. Firma v pondělí uvedla, že za relativního nováčka v oboru zaplatí zhruba 3,3 miliardy dolarů.

10. Spojené státy chystají další dražbu bitcoinů

Americká vláda hodlá v dražbě nabídnout více než 2 700 bitcoinů v hodnotě kolem 1,6 milionu dolarů. Státu propadly mimo jiné při vyšetřování internetového portálu Silk Road, kde se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalším nezákonným zbožím. Internetová aukce se uskuteční 22. srpna.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Historie se opakuje: Přišel jako bourák, vrací se jako gauč

Myslíte si, že váš půlstoletí starý chevrolet už má všechno za sebou? Nesmysl. Prostě si z něj během jednoho víkendu udělejte pohovku. (Poznámka pod čarou: S žigulíkem to jde určitě taky.)

Chevy '57 - nový život.
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus