Co musíte ráno vědět (9. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (9. srpna)

Jak zahájily druhý srpnový týden akcie v Evropě a v USA, co jsme se v pondělí dozvěděli o stavu české ekonomiky a na co můžete použít své staré auto? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí sestoupily z rekordních maxim

Americké akcie v pondělí mírně oslabily, a sestoupily tak z rekordních maxim, na která se vyšplhaly v závěru minulého týdne. Pokles cen akcií farmaceutických společností převážil nad růstem cen akcií energetických podniků, které těžily ze stoupajících cen ropy. Index Dow odepsal 0,08 % a uzavřel na 18 529,29 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 180,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,15 % na 5 213,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,97 % na 11,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,5902 %. Šest z deseti hlavních sektorů skončilo v plusu, nejvýrazněji posílily energetický sektor a odvětví základních materiálů. Sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a telekomunikační sektor skončily v červených číslech a index průmyslového odvětví se proti pátečnímu závěru nezměnil.

Akciové propady jsou náhlé, děsivé a překvapivě běžné. Podívejte se na všechny za posledních 60 let

Hotovost jako bezpečný přístav? Proberte se!

2. Evropské akcie v pondělí mírně stouply, londýnská burza je na 14měsíčním maximu

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily pondělní seanci v mírném plusu, což analytici připisovali dobrému výkonu finančního sektoru a rostoucím cenám ropy (poté, co ropný kartel OPEC oznámil, že bude jednat o případném zmrazení produkce). Britský FTSE 100 přidal 0,23 % na 6 809,13 bodu, nejvyšší úroveň za posledních 14 měsíců. Německý DAX připsal 0,63 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,11 %. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil nepatrně nad nulou (+0,04 %), když jeho sektory vykázaly smíšené výkony.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pondělí připsala zisk téměř půldruhého procenta

Index pražské burzy PX posílil v pondělí o 1,48 % na 862,37 bodu, když si zhruba udržel zisky, jež nabral v prvních desítkách minut obchodování. Nejlépe si vedly akcie finančního sektoru - Vienna Insurance Group, Erste Bank Group a Komerční banka -, jimž sekundovaly telekomunikační operátor O2 Czech Republic a likérka Stock Spirits. Nejvýraznější růst mezi finančními tituly v pondělí zaznamenala rakouská pojišťovna VIG. Její cenné papíry posílily bezmála o čtyři procenta na 468,80 Kč. Dařilo se také Komerční bance a bankovní skupině Erste, obě emise posílily o více než dvě a půl procenta na 870 Kč, respektive na 654,50 Kč. Mimo bankovní sektor se dařilo například telekomunikační firmě O2 Czech Republic. Cena jejích akcií vzrostla o 2,66 % na 231,30 Kč. V plusu byl také výrobce cigaret Philip Morris ČR, jenž zhodnotil o 1,44 % na 13 248 Kč. Jedinou bankovní emisí, která v pondělí skončila v červených číslech, byla MONETA Money Bank, její akcie odepsaly 0,68 % na 72,50 Kč. Nedařilo se ani energetické společnosti ČEZ, která v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí. Akcie firmy v pondělí ztratily 0,44 % a jejich závěrečná cena byla 450,90 Kč.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně zprávy o spotřebitelské inflaci a cenách výrobců. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat bilanci zahraničního obchodu Německa nebo průmyslovou výrobu a obchodní bilanci Spojeného království. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou index nákladů na práci a statistika produktivity práce a zpráva o velkoobchodních zásobách a ropný institut API zveřejní zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Do výsledkové sezóny přispějí v Asii Bridgestone nebo McDonald's Holdings Japan, v Evropě Altice, voestalpine či ČEZ a v USA Charter Communications, Walt Disney, Mylan, Yelp, SolarCity nebo Valeant Pharmaceuticals International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytici: ČEZ si v pololetí meziročně mírně pohoršil
Energetická společnost ČEZ si ve výsledcích za letošní 1. pololetí meziročně mírně pohoršila. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Loni dosáhl ČEZ za prvních šest měsíců čistého zisku 15,4 miliardy korun a utržil 102,9 miliardy korun. Letos analytici za stejné období očekávají čistý zisk v rozmezí 14,7 až 15,6 miliardy korun a tržby na úrovni 98 až 100 miliard korun.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v ČR začala růst, stavebnictví prohloubilo meziroční pokles, růst průmyslové výroby zpomalil a přebytek zahraničního obchodu se zvýšil

Nezaměstnanost v ČR v červenci vzrostla na 5,4 % z červnových 5,2 %. Skončil tak pokles trvající od února. Analytici počítali s mírnějším růstem na 5,3 %. Práci hledalo 392 667 lidí, což bylo o zhruba 8 000 více uchazečů než před začátkem prázdnin. České stavebnictví v červnu prohloubilo meziroční pokles na 12,7 % z květnových 4,3 %. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů. Průmyslová výroba v ČR v červnu zpomalila tempo meziročního růstu na 3,9 %. V květnu vzrostla o 8,6 procenta. Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 %. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně vzrostl o 6,2 miliardy Kč na 20,6 miliardy Kč. Jde o druhý nejnižší přebytek v letošním roce.

6. Brexit už neděsí, důvěra investorů v evropskou ekonomiku stoupla

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu zlepšila, a zotavila se tak po propadu z předešlého měsíce. Trhy se vyrovnaly s prvotním šokem, který způsobilo rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, a na dopady takzvaného brexitu začaly nahlížet s větším optimismem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnila organizace Sentix.

7. Červnové intervence přišly ČNB na 8,45 miliardy Kč

Česká národní banka v červnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu vynaložila celkem 8,45 miliardy korun. Objem červnových intervencí je zhruba poloviční proti květnovým zásahům, které centrální banku přišly na 15,5 miliardy korun. V závěru června korunu oslabily výsledky referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

8. Čínský vývoz i dovoz v červenci razantně poklesly

Čínský vývoz i dovoz v červenci klesly více, než se očekávalo. Pokles dovozu zrychlil a byl výrazně hlubší než pokles vývozu. Přebytek bilance zahraničního obchodu Číny se tak zvýšil na 52,31 miliardy USD z 48,11 miliardy USD v předchozím měsíci.

9. Wal-Mart koupí za 3,3 miliardy USD internetový obchod Jet.com

Americká maloobchodní společnost Wal-Mart Stores se dohodla na převzetí internetového prodejce Jet.com. Firma v pondělí uvedla, že za relativního nováčka v oboru zaplatí zhruba 3,3 miliardy dolarů.

10. Spojené státy chystají další dražbu bitcoinů

Americká vláda hodlá v dražbě nabídnout více než 2 700 bitcoinů v hodnotě kolem 1,6 milionu dolarů. Státu propadly mimo jiné při vyšetřování internetového portálu Silk Road, kde se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalším nezákonným zbožím. Internetová aukce se uskuteční 22. srpna.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Historie se opakuje: Přišel jako bourák, vrací se jako gauč

Myslíte si, že váš půlstoletí starý chevrolet už má všechno za sebou? Nesmysl. Prostě si z něj během jednoho víkendu udělejte pohovku. (Poznámka pod čarou: S žigulíkem to jde určitě taky.)

Chevy '57 - nový život.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko