Co musíte ráno vědět (10. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (10. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jaký nový trh vznikne v Londýně a jaký je oblíbený hudební nástroj Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý nepatrně zdražily, růst na rekordní hodnoty zbrzdila slabší ekonomická data

Americké akcie v první polovině úterní seance solidně rostly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly svá absolutní maxima. Poté, co vyšly údaje o produktivitě práce a nákladech na práci v USA, ale indexy zisky odevzdaly a Dow a S&P 500 se odpoledne dokonce na chvíli propadly pod nulu. Zveřejněné údaje z americké ekonomiky podle analytiků vyvolávají obavy ohledně dalšího vývoje ziskovosti amerických podniků a schopnosti firem přijímat nové zaměstnance. Dow posílil o 0,02 % na 18 533,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,04 % na 2 181,74 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,24 % na 5 225,48 bodu. Během dne index S&P 500 posunul své absolutní maximum na 2 187,66 bodu a Nasdaq Composite svůj rekord navýšil na 5 238,54 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,39 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,54 %. V zelených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply sektor necyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a finanční a technologické odvětví. Nedařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů, sektoru veřejných služeb a energetickému odvětví.

Akciové propady jsou náhlé, děsivé a překvapivě běžné. Podívejte se na všechny za posledních 60 let

Hotovost jako bezpečný přístav? Proberte se!

2. Evropským trhům se v úterý dařilo, německý index DAX dosáhl nového letošního maxima

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní růst a velké evropské burzy výrazně posílily. K růstu cen akcií v Evropě přispíval růst cen amerických akcií v úvodu seance na Wall Street. Regionální evropský index STOXX Europe 600 připsal 0,95 %, přičemž solidní zisk zaznamenala většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 % i přesto, že podle úterní zprávy britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR se britský hrubý domácí produkt (HDP) v červenci snížil zhruba o 0,2 %. Institut rovněž odhadl, že v období od května do července britská ekonomika stoupla pouze o 0,3 %, zatímco v období od dubna do června její růst dosáhl 0,6 %. V reakci na náznaky, že v případě dalšího zhoršení stavu britské ekonomiky bude tamní centrální banka zřejmě muset přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky, v úterý oslabovala britská libra. Německý index DAX se dostal na letošní maximum 10 691,21 bodu a uzavřel se ziskem 2,5 %. O jeho vzestup se zasloužily především akcie zajišťovny Munich Re, která vykázala nižší pokles zisku, než předpovídali analytici. Francouzský CAC 40 si připsal 1,19 %. Z korporátních zpráv vyvolalo ohlas zejména oznámení, že nizozemská personální agentura Randstad Holding zaplatí 429 milionů dolarů za převzetí americké firmy Monster Worldwide. Převzetí společnosti Monster má agentuře Randstad pomoci soupeřit s internetovou sociální sítí LinkedIn.

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

3. Pražská burza v úterý ztrácela, akcie skupiny ČEZ odepsaly téměř 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na úspěšnou pondělní seanci, index PX klesl o 0,65 % na 856,79 bodu. V červených číslech obchodování zakončila většina titulů, největší ztrátu zaznamenaly ČEZ, Unipetrol a pojišťovna VIG. V plusu z velkých emisí uzavřela pouze Erste Group Bank. Objem obchodování v úterý přesáhl 800 milionů Kč, přičemž o více než dvě třetiny se společně postaraly akcie polostátní společnosti ČEZ a Komerční banky. Akcie energetického obra po ohlášení poklesu pololetního čistého zisku o 10 % na 13,8 miliardy Kč klesly o 1,97 % na 442 Kč, cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,29 % na 867,50 Kč. Z finančních titulů se nedařilo ani pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group, jež odevzdala 1,07 % na 463,80 Kč, a Monetě Money Bank, která si pohoršila o 0,34 % na 72,25 Kč. Horší výsledek zaznamenal také petrochemický holding Unipetrol, jehož cenné papíry se propadly o 2,22 % na 171,60 Kč.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde v Japonsku zpráva o objednávkách strojních zařízení za červen, Čína zveřejní údaje o červencových přímých zahraničních investicích a v Austrálii vystoupí s projevem guvernér tamní centrální banky Glenn Stevens. Dopoledne v Evropě vyjdou údaje o inflaci a nezaměstnanosti v Portugalsku a zpráva o červnové průmyslové výrobě ve Francii. Ve Spojených státech budou zveřejněny pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA a sledovat bude trh také indikátor počtu otevřených pracovních pozic JOLTS, oblíbený ukazatel Janet Yellenové, a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hodinu před půlnocí pak skončí zasedání novozélandské centrální banky - čeká se snížení základní úrokové sazby z 2,25 % na 2 %. Výsledky hospodaření ve středu v Asii zveřejní čínský internetový prodejce JD.com, v Evropě rakouská ropná a plynárenská skupina OMV, německá energetická společnost E.ON, irská farmaceutická společnost Perrigo nebo britská pojišťovna Prudential a v Americe například oděvní společnost Ralph Lauren, řetězec restaurací Shake Shack či výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings. Čeští investoři netrpělivě očekávají údaje o hospodaření likérky Stock Spirits, které budou zveřejněny v osm hodin ráno. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Londýně vznikne nový trh pro regulované obchodování s cennými kovy

Londýnská burza kovů, Světový výbor pro zlato a skupina bank a obchodních společností oznámily záměr vytvořit nový trh pro regulované obchodování s cennými kovy. Zúčastněné instituce v tiskové zprávě uvádějí, že reagují na potřebu transparentnějšího obchodování s jedním centrem pro vypořádávání operací. Nový obchodní systém se má jmenovat LMEprecious a fungovat by měl začít v první polovině příštího roku. Velikost neregulovaného londýnského OTC trhu se vzácnými kovy je odhadována na zhruba pět bilionů dolarů a LME by z něj k sobě ráda přetáhla co největší počet obchodníků.

6. Spotřebitelské ceny v ČR v červenci stouply meziročně o 0,5 %

Meziroční inflace v ČR v červenci zrychlila na 0,5 % z červnových 0,1 %. Spotřebitelské ceny tak rostly rychleji, než analytici očekávali. K růstu přispělo zdražení zeleniny, alkoholu a dovolených. Proti červnu ceny stouply o 0,3 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad. Analytici čekali růst cen o 0,3 až 0,4 % meziročně.

7. EU rozhodla nepokutovat Madrid a Lisabon za nadměrné schodky

Členské země Evropské unie v úterý rozhodly, že nebudou pokutovat Španělsko a Portugalsko za nadměrné rozpočtové deficity a nedostatečné snahy o jejich snížení. Rada ministrů EU také oběma zemím stanovila nové termíny pro snížení schodků pod unijní limit 3 % hrubého domácího produktu (HDP), uvedla agentura Reuters. Úterní krok se všeobecně čekal a následoval poté, co Evropská komise na konci července doporučila, aby Madrid a Lisabon pokutu za prokázané porušení pravidel nedostaly. Španělsko dostalo na snížení deficitu pod 3 % další dva roky, Portugalsko získalo pouze rok.

8. Inflace v Číně klesla na minimum za půl roku

Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně v červenci klesla na půlroční minimum 1,8 % z červnové úrovně 1,9 %. Velkoobchodní ceny výrazně zmírnily deflaci a jejich meziroční pokles byl nejmírnější za dva roky, vyplývá z úterních údajů čínského statistického úřadu. Růst spotřebitelských cen byl nejnižší od ledna a odpovídal očekávání analytiků dotázaných agenturou Reuters. Míra inflace tak zůstává výrazně pod letošním vládním cílem 3 %.

9. ČEZ v prvním pololetí vydělal 13,8 miliardy Kč, potvrdil celoroční výhled čistého zisku, snížil ale výhled zisku EBITDA

Energetická skupina ČEZ v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 13,8 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,75 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v pololetí 33,1 miliardy Kč a ve druhém čtvrtletí 13,1 miliardy Kč. Meziročně se pololetní provozní zisk snížil o 2,4 miliardy Kč, především kvůli nižším cenám elektřiny. ČEZ dále potvrdil výhled celoročního očištěného čistého zisku na úrovni 18 miliard Kč, výhled provozního zisku EBITDA ale snížil na 58 ze 60 miliard Kč.

10. Peking: Odchod Londýna od Hinkley by ohrozil vztahy s Čínou

Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to v úterý v listu Financial Times čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard Kč) podílet asi třetinou čínský partner. Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích "klíčová historická chvíle". Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Donald Trump není pouze výborný rétor, ale je i vášnivý hráč na tubu. Alespoň podle tohoto videa.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus