Burzovní kalendář (12. 9. – 16. 9. 2016)
|

Burzovní kalendář (12. 9. – 16. 9. 2016)

Začíná na americkém akciovém trhu korekce, nebo alespoň citelnější pokles, jak jej naznačil propad indexů z konce uplynulého týdne? Potvrdí data z Číny naděje investorů na zlepšení kondice druhé největší ekonomiky světa, které vyvolaly údaje o zahraničním obchodu země? A jak obchodníci nastaví své sázky před očekávaným zasedáním FOMC? Nejen na tyto otázky nabídne odpověď nový obchodní týden.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden nebyl příliš bohatý na data, na burzách ale nakonec bylo živo. Akciové trhy v USA byly až do čtvrtka celkem stabilní, k čemuž jim paradoxně dopomohl i slabý výsledek indexu nákupních manažerů ISM ve službách. Ten totiž opět snížil očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Někteří představitelé centrální banky ovšem v závěru týdne zopakovali, že se doba dalšího zvyšování úroků blíží.

V reakci na to vzrostly výnosy amerických dluhopisů, posílil dolar a akcie obrátily prudce do mínusu. Americký index S&P 500 ztratil za týden přes dvě procenta, evropské akcie (STOXX 600 Europe) zhruba procento a půl, když jim výše nepomohla ani slušná výkonnost akcií bank. Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání politiku překvapivě nezměnila, což tržní fanoušci rizika také zrovna nepřivítali.

Index pražské burzy PX ale díky velké váze bankovních titulů dokázal za celý týden udržet zisk 0,47 %. Týden by ale na podstatné kurzotvorné zprávy na domácím trhu chudý. Za zmínku stojí pravidelné úpravy indexů CECE. Nově do nich bude zařazena MONETA Money Bank, CME z nich naopak vypadne. Úpravy vah ostatních titulů by měly být spíše kosmetické.

Nejlepší výkon týdne předvedly akcie pojišťovny VIG (+3,2 %), propadákem se naopak stala mediální CME (-3,5 %), která pravděpodobně reagovala na očekávané vyřazení z indexů CECE. ČEZ (+0,9 %) a Erste (+1,3 %) uzavřely týden shodně v zelených číslech, když u ČEZ zaujaly další zprávy o změnách odstávek v jaderných elektrárnách. Komerční banka (-0,3 %) mírně ztratila kvůli vybírání zisků v posledních minutách pátečního obchodování.

Výhled

Polovina září se nejspíše ponese ve znamení čekání na zasedání měnového výboru americké centrální banky, které se koná 20.-21. září. Na začátku týdne tak ještě "stihne" vystoupit několik představitelů Fedu, jejichž slovům budou investoři bedlivě naslouchat ve snaze odhadnout, jak zářijové zasedání FOMC dopadne.

Z hlediska nastavení měnové politiky budou ve čtvrtek velice důležité zveřejněné maloobchodní tržby v USA. Pokud by překvapily pozitivně, mohlo by to vést k dalšímu posilování dolaru a oslabování akciového trhu v očekávání brzkého zvyšování úroků v Americe. Slabé tržby by naopak v očích trhu pravděpodobně definitivně vyloučily zářijový termín zvyšování úroků.

Z makroekonomického kalendáře budou dále důležité úterní čínské maloobchodní tržby a průmyslová produkce. Ve stejný den bude zveřejněna inflace v Německu a také tamní index ekonomického sentimentu ZEW. Ve čtvrtek zasedá Bank of England, od které se po předchozím snížení základní sazby čekají detaily k programu odkupu aktiv, jehož opětovným nastartováním chce banka pomoci britské ekonomice překlenout nervózní období spojené s vystoupením země z Evropské unie. Závěr týdne nabídne sérii dat z USA, mimo jiné Průmyslovou výrobu, inflaci a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

"Úvod týdne by se měl na hlavních světových trzích nést v poklidném duchu. Kalendář makroekonomických událostí je totiž poloprázdný. Pozornost investorů se zaměří na vystoupení zástupců Fedu, kteří mají tento týden poslední šanci naznačit uvažování FOMC před zasedáním 20.-21. září. Od úterý do čtvrtka bude kalendář v eurozóně patřit inflačním údajům. Nejprve Německo, poté Francie a nakonec celá eurozóna zveřejní finální data za srpen, která podle prvních odhadů potvrdila odpoutání cenového růstu od nuly (i tak ale zaostala za očekáváním). Ve Spojených státech se ekonomických dat dočkáme až ve čtvrtek (maloobchod) a v pátek (inflace). Srpnové maloobchodní tržby by sice podle očekávání Société Générale měly meziměsíčně poklesnout, ale takzvaná kontrolní skupina používaná pro odhad HDP naopak o 0,3 % vzroste. Celkové vyznění čtvrteční statistiky by tak mělo být příznivější než červencové údaje, kdy kontrolní skupina stagnovala. Růst cen v srpnu pravděpodobně dosáhl jen 0,1 % mezoměsíčně, což by mělo snížit šance na změnu politiky Fedu na blížícím se zářijovém zasedání," shrnul v týdenním výhledu ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

O zkompletování výhledu na nový týden jsme požádali analytika z České spořitelny Romana Sedmeru.

Kalendář výsledkové sezóny je velice chudý, za zmínku z velkých a známějších firem stojí snad jen v Evropě Hermès nebo Next.

 

Po pátečním prudkém poklesu se americký akciový trh po dvou měsících klidu dostal zčistajasna do zajímavé situace. Index S&P 500 se propadl na úroveň loňských historických maxim, tedy na často zmiňovanou hladinu podpory. Uzavíral ale na denním minimu, a tak nelze mluvit o tom, že by se na této úrovni zastavil. Poklesy mohou pokračovat, další podpora může být na psychologicky zajímavé hladině 2 100, kde zhruba leží i linie letošního růstového trendu. "Brexitové" minimum je ještě o 100 bodů níže. Návrat nad 2 150 by byl naopak pozitivním signálem, cena by se jím přiblížila úzkému obchodnímu pásmu z letošního léta. Jako silná rezistence ale může stát v cestě 50denní klouzavý průměr (aktuálně 2 163), pod který index bez zaváhání spadl během pátku.

S&P 500 - technická analýza

Pro akcie jsou vyšší sazby centrálních bank krátkodobě chápány jako riziko s negativním znaménkem, jakkoli řada analýz podobnou souvislost vyvrací. Spekulanti i investoři si během let po krizi zvykli, že centrální banky lijí na trh peníze a snaží se k tomu nutit i komerční banky. Na americkém trhu to vedlo k více než 200% posílení. Na něco podobného si rádi a rychle zvyknete a máte obavy z toho, jaké to bude, až tato podpora skončí. Chce se říci, že to bude "normálnější", ale kdo si to dnes pamatuje. Buffett, Soros, Gross a další určitě.

Zdá se ale, že například akcie bank by mohly z prostředí "přísnější" měnové politiky (uvozovky si to slovo zaslouží asi ještě hezkých pár let) těžit (ano, jde o známý příběh o výnosech dluhopisů). Případné vyšší sazby v USA by mohly vrátit do hry posledních pár týdnů zapomenutou hladinu 2 000 bodů indexu S&P 500 a slova jako pullback nebo korekce.

Nezapomínejme ale, jak rychle vzala zasvé letošní zatím největší potenciální černá labuť v podobě výsledku britského referenda; po pár dnech byl s výprodeji konec a nákup na lokálním dnu z konce června se ukázal jako letošní nejlepší nákupní příležitost. Září je pro americké akcie historicky velice nepříznivý měsíc, v týdnu si mimo jiné připomeneme osmé "narozeniny" pádu Lehman Brothers. Letošní rok může sezónní pattern potvrdit, jakkoli to na to až do pátku 9. září nevypadalo.

Na pražském trhu se v týdnu nečekají žádné podstatné korporátní události, investoři by pouze mohli nastavovat váhy ve svých portfoliích podle očekávaných změn v indexech CECE. Po údaji nabitém týdnu bude relativní klid i v českém kalendáři makrodat.

Po výrocích představitelů ČNB ale začaly výrazně klesat korunové forwardy a trh spekuluje o ukončení kurzového závazku centrální banky na 27 EUR/CZK v předpokládaném termínu v roce 2017, ačkoli donedávna to vypadalo spíše na prodloužení programu intervencí. "Pozor na forwardy. Zajišťovací kurzy se mohou propadnout až 25-26 EUR/CZK, až česká inflace naroste a ČNB řekne, kdy přesně chce z bariéry na 27 odejít," upozorňuje stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar.

"Vývoj na domácím trhu bude zřejmě i tento týden odrážet zrychlující inflaci a rostoucí spekulace vůči kurzovému závazku. Nelze vyloučit další pokles forwardových bodů, pro exportéry tak bude případné zajišťování poměrně drahé. Podobně se trh vyvíjel přesně před rokem, kdy také došlo k výraznému posílení koruny na forwardech. ČNB se tento vývoj pravděpodobně líbit nebude (i kvůli nutnosti více intervenovat), a proto očekáváme komentáře členů bankovní rady ujišťující trhy, že kurzový závazek ještě rozhodně není u konce. Nadále předpokládáme, že ho centrální banka opustí až v ve čtvrtém kvartálu 2017," doplnil Dřímal.

 

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
před 30 minutami

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs