Co musíte ráno vědět (19. září)
|

Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, jak se chystá Robert Fico znepříjemnit Británii odchod z EU a jaký zážitek si lze odnést z newyorského Guggenheimova muzea? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly, celý týden pro ně ale byl mírně ziskový

Americké akciové trhy v závěru týdne klesly, za celý týden nicméně mírně posílily. Wall Street v pátek oslabil zejména pokles akcií bank kvůli sporu americké vlády s Deutsche Bank. Po čtyřech dnech růstu klesly také akcie technologického gigantu Apple. Index Dow v pátek klesl o 0,49 % na 18 123,80 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,38 % na 2 139,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na se ztrátou 0,1 % na 5 244,57 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,71 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,693 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor. V plusu se udrželo odvětví veřejných služeb a index sektoru zdravotní péče se v pátek proti čtvrtku nezměnil. Za celý týden Dow získal 0,21 %, S&P 500 posílil o 0,53 % a Nasdaq Composite přidal 2,31 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch

Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí

2. Evropské akcie v pátek klesly kvůli Deutsche Bank a nejistotě ohledně Fedu

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy v pátek klesly. Investoři byli opatrní před blížícím se zasedáním Fedu a na náladě jim nepřidal ani spor amerických úřadů s Deutsche Bank. Akcie Deutsche Bank v reakci na zprávu o pokutě ve výši 14 miliard dolarů vyměřené americkými úřady klesly o 8,5 %, což z německého finančního gigantu udělalo nejvýrazněji klesající titul panevropského indexu STOXX Europe 600. Celý index STOXX Europe 600 ztratil v pátek 2,52 %, zatímco německý DAX odepsal 1,4 %, britský FTSE 100 přišel o 0,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,93 %. V červených číslech skončily západoevropské indexy i za celý týden - FTSE 100 klesl o 1,08 %, DAX odepsal 2,81 %, CAC 40 ztratil 3,61 % a STOXX Europe 600 oslabil o 2,23 %.

James Rickards: Nakupte zlato, dokud ho vlády nezakážou. Po válce s hotovostí dojde i na žlutý kov

Komoditní měny: Opět zajímavá sázka, nebo mají letos to nejlepší za sebou?

3. Pražská burza v pátek odepsala téměř půl procenta, za celý týden přišla o více než dvě procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování odepsal 0,42 %. Nejhlubší propad zaznamenaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko a likérky Stock Spirits, jediným velkým titulem, který zakončil pátek v černých číslech, byl Pegas Nonvowens. Za celý týden odepsal index PX 2,16 %. Cenné papíry společnosti Kofola ČeskoSlovensko klesly o 2,38 % na 410 korun a hodnota akcií likérky Stock Spirits se snížila o 2,78 % na 54,15 Kč. V červených číslech v pátek skončily také všechny čtyři finanční tituly. Komerční banka odepsala 0,43 % na 832,50 Kč, cenné papíry bankovní skupiny Erste oslabily o 0,06 % na 693,60 Kč a cenné papíry Monety Money Bank si pohoršily o 0,19 % na 80 Kč. Do mínusu zamířila také emise pojišťovny VIG, která odepsala 0,41 % na 463,20 Kč. Mimo finanční sektor se v pátek nedařilo například společnosti ČEZ. Akcie polostátní energetické firmy zlevnily o 0,57 % na 421,60 Kč. Nejvíce klesající akcií týdne byla bez jakýchkoliv zpráv VIG (-5,8 %). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla MONETA Money Bank (+2,4 %).

Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Čína index cen domů, eurozóna dopoledne přidá výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu a vývoji ekonomiky a v USA vyjde index cen domů od NAHB. Trhy v Japonsku zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. S účinností od pondělí navíc dojde v americkém akciovém benchmarku S&P 500 k vyčlenění společností z realitního odvětví do samostatného sektoru. Dosud byly akcie těchto firem zahrnuty ve finančním odvětví. Index S&P 500 tak bude nově mít 11 hlavních sektorů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fico: Země V4 odmítnou dohodu o brexitu, omezí-li vyjednané podmínky možnost práce v Británii

Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko jsou připraveny odmítnout dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, pokud omezí právo jejich občanů pracovat v Británii. Řekl to v sobotu podle Reuters slovenský premiér Robert Fico, který britské agentuře poskytl rozhovor. Zesílil také své výzvy, aby EU ukončila sankce proti Moskvě, protože Ukrajina toho podle něj dělá méně než Rusko při plnění svých povinností stanovených mírovými dohodami z Minsku. Slovensko tento půlrok předsedá EU.

6. Agentura S&P zlepšila výhled ratingu Ruska na stabilní a vrátila úvěrový rating Maďarska do investiční kategorie

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zlepšila výhled úvěrového ratingu Ruska z negativního na stabilní. To znamená, že v dohledné době už nečeká jeho zhoršení. Samotnou známku, která hodnotí schopnost země splácet závazky, agentura ponechala na stupni BB+, tedy na nejvyšší příčce takzvané spekulativní kategorie. Současně S&P nečekaně vrátila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska zpět do investiční kategorie.

7. Čína vlastnila ke konci července nejméně dluhu americké vlády od roku 2013

Čína vlastnila ke konci července dluhopisy americké vlády v hodnotě 1,219 bilionu USD, což bylo nejméně od ledna roku 2013. Hodnota amerického dluhu ve vlastnictví Číny klesla již čtvrtý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Čína je největším zahraničním věřitelem USA.

8. OPEC v případě úspěchu jednání v Alžíru svolá mimořádné zasedání

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohou svolat mimořádné zasedání kvůli cenám ropy, pokud se podaří dosáhnout shody na neformálním setkání v Alžírsku tento měsíc. Prohlásil to v neděli při své návštěvě Alžírska generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. Barkindo již dříve upozornil, že jednání mezi nečlenskými zeměmi ropného kartelu a členy OPEC v Alžírsku od 26. do 28. září budou pouze neformální a konzultační a nepadne při nich žádné zásadní rozhodnutí. Nyní dodal, že je ohledně jednání optimistický, napsala agentura Reuters.

9. Samsung prodal minoritní podíly ve čtyřech společnostech

Jihokorejský technologický gigant Samsung Electronics prodal své minoritní podíly ve čtyřech společnostech. Peníze získané z prodeje menšinových podílů chce společnost podle svého prohlášení použít na investice do svých hlavních aktivit. Podle mluvčí získala firma z prodeje podílů více než bilion wonů (21,5 miliardy Kč).

10. Prodej automobilů značky VW se v srpnu vrátil k růstu

Celosvětový prodej osobních automobilů značky Volkswagen se v srpnu meziročně zvýšil o téměř pět procent na 453 200 vozů po zhruba dvouprocentním poklesu v předchozím měsíci. Za oživením prodeje stála zejména silnější poptávka v Číně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Guggenheimově muzeu si můžete odskočit na zlatý záchod

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 12 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus