Co musíte ráno vědět (22. září)
|

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v Americe, jak dopadla zasedání Bank of Japan a Fedu a co rozhodně nemůže chybět ve výbavě milovníka golfu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po zasedání Fedu a Bank of Japan posílily, index Nasdaq Composite přepisoval historii

Americké akcie ve středu posílily a technologický index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu. Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny, naznačil ale, že by svoji měnovou politiku mohl zpřísnit do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se nadále zlepšuje. Náladu investorů během dne podporovala i japonská centrální banka, která oznámila další stimulaci japonského hospodářství. Index Dow posílil o 0,9 % na 18 293,70 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,09 % na 2 163,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,03 % na nové zavírací maximum 5 295,18 bodu. Index Nasdaq navíc posunul i své absolutní maximum, a to na 5 299,40 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,46 % na 13,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,651 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb. Nejméně naopak stouply sektor zdravotní péče a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Názor býka: Nakupujte americké akcie při každém poklesu, do konce roku je podpoří zákon setrvačnosti

Deutsche Bank varuje: Americká ekonomika vypadá jako před posledními třemi recesemi

2. Evropské trhy ve středu po zasedání japonské centrální banky uzavřely v zelených číslech

Evropské akcie ve středu reagovaly pozitivně na výsledek zasedání Bank of Japan, část zisků však během dne ztratily kvůli opatrnosti investorů před večerními reportem ze zasedání amerického Fedu. Evropský regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,51 % na 342,73 bodu. Nahoru jej táhl sektor základních materiálů, který poháněly zejména stoupající ceny ropy. Ty reagovaly na pokles zásob černého zlata ve Spojených státech a na stávku v norském ropném a plynárenském sektoru, jež by mohla snížit těžbu suroviny v Severním moři. Britský index FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,06 % na 6 834,77 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,48 % na 4 409,55 bodu a německý index DAX stoupl o 0,41 % na 10 436,49 bodu. Japonská centrální banka sice ve středu uvedla, že ponechá základní úrokovou sazbu beze změny, zrušila však dosavadní cíl objemu nákupu aktiv a oznámila, že místo něj se zaměří na řízení výnosové křivky. Oznámení se pozitivně odrazilo na asijském obchodování, přičemž nejvíce se dařilo japonským bankám a exportérům. Rally japonského finančního sektoru po zasedání BoJ se přelila i na evropské trhy. Dařilo se obzvláště španělským a italským bankám. Italská bankovní skupina UniCredit si připsala 3,63 %, britská Barclays zdražila o 3,17 % po tom, co HSBC zvýšila doporučení na její akcie na "buy" z "hold", a španělská Banco Popular byla se ziskem 9,12 % jedním z nejziskovějších titulů v benchmarku STOXX Europe 600.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Bod pro indexové investování

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, stahovaly ji zejména akcie ČEZ a operátor O2

Pražská burza ve středu nenavázala na pozitivní bilanci z předcházejících dvou dnů a uzavřela s mírnou ztrátou 0,09 % na 864,77 bodu. V mínusu se ocitla většina titulů, přičemž dolů ji táhl zejména ČEZ. Výraznější zisk si připsala pojišťovna VIG. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,24 % na 828 Kč. Dařilo se však i dalším finančním titulům s výjimkou Monety Money Bank. Ta odepsala 0,62 % na 79,70 Kč. Erste Group Bank zdražila o 0,72 % na 709,80 Kč a pojišťovna Vienna Insurance Group získala 1,81 % na 477,50 Kč. Až třetí nejvyšší zobchodovaný objem (po KB a Erste) si netradičně připsala energetická skupina ČEZ, jejíž akcie zlevnily o 1,29 % na 429 Kč. Nedařilo se ani Fortuně, která ztratila 1,34 % na 88,50 Kč, a operátorovi O2 Czech Republic, jenž odevzdal 1,66 % na 231,10 Kč. Spokojenější naopak byli akcionáři výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, jehož akcie zpevnily o 0,64 % na 804 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Fondy: Nulové sazby nutí Čechy překročit svůj investorský stín

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zveřejní Francie index podnikatelského klimatu a ECB doplní měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Dále vystoupí s projevem šéf ECB Mario Draghi a v USA vyjdou index aktivity chicagského Fedu, index cen domů od FHFA, zpráva o prodejích starších domů, předstihový ekonomický indikátor, index aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Odpoledne ještě Eurostat doplní index spotřebitelské důvěry v eurozóně a americká vládní energetická agentura EIA vydá jako každý týden zprávu o vývoji zásob zemního plynu v USA. Mozaiku výsledkové sezóny doplní v USA AutoZone nebo Rite Aid. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém zářijovém zasedání úrokové sazby podle očekávání nezvýšil, naznačil ale, že tak zřejmě učiní ještě letos

Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny. Hlavní úroková sazba tak zůstává v pásmu 0,25-0,5 %. Fed ale vyslal silné signály, že by mohl úroky zvýšit ještě do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se dále zlepšuje. Guvernérka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, mimo jiné řekla, že pokud budou pokračovat nastolené ekonomické trendy a neobjeví se žádná nová rizika, předpokládá, že by do konce letošního roku mohlo přijít zvýšení úrokových sazeb. Centrální banka USA ve středu současně představila novou prognózu vývoje americké ekonomiky. Fed podle ní nyní čeká, že americký HDP letos stoupne o 1,8 % (červnová projekce: +2 %) a v příštích dvou letech bude expandovat 2% tempem (proti červnové prognóze beze změny). V roce 2019 by pak americká ekonomika měla podle Fedu zpevnit o 1,8 %.

6. Japonská centrální banka nechce čekat na zázrak a zavádí nová opatření na podporu inflace. Nebudou stačit, míní část analytiků

Japonská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, zavádí však nová opatření, jejichž cílem je dosáhnout co nejrychleji cíle dvouprocentní inflace. Banka zrušila dosavadní cíl objemu nákupu aktiv, místo něj se zaměří na řízení výnosové křivky. Měnový výbor po dvoudenním zasedání rozhodl, že banka bude kupovat vládní dluhopisy s delší splatností.

7. Agrofert neuspěl s dovoláním v miliardovém sporu s PKN Orlen

Agrofert neuspěl s dovoláním v dlouholetém sporu s polskou firmou PKN Orlen o 20 miliard korun. Nejvyšší soud dovolání odmítl, řekla ve středu ČTK bez dalších podrobností Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance. Agrofert podle mluvčího Karla Hanzelky zváží další právní kroky, včetně možnosti, aby o kauze jednal Ústavní soud.

8. Hlavní ekonom ECB vyzval Německo k hospodářským reformám

Německo je příliš závislé na exportní poptávce a mělo by využít současných příznivých podmínek ke zreformování své ekonomiky. V rozhovoru s francouzským listem L'Opinion to řekl hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet. Německo podle něj vykazuje anomálně vysoké obchodní přebytky a mělo by se zaměřit na rozvoj vnitřního trhu, a to například prostřednictvím vyšších mezd, vyšších investic či nižších daní.

9. Investoři požadují po VW kvůli emisní aféře miliardy eur

Investoři, kteří u soudu v německém Braunschweigu zažalovali automobilku Volkswagen o odškodné za skandál kolem měření emisí, požadují celkem 8,2 miliardy eur. Ve středu to oznámil soud, do jehož obvodu spadá sídlo Volkswagenu ve Wolfsburgu. Soud v Braunschweigu obdržel na Volkswagen celkem asi 1 400 žalob. Z toho zhruba 750 jich dorazilo v pondělí, což byl první úřední den po ročním výročí vypuknutí skandálu.

10. OECD snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,5 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Odhad růstu HDP eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 procentního bodu na 1,4 %. Kromě eurozóny snížila i výhled světové ekonomiky, kde očekává pro příští rok 2,9% růst HDP oproti červnovému odhadu 3% expanze. Odhad růstu světové ekonomiky v příštím roce organizace zhoršila také o 0,1 procentního bodu a nyní předpokládá, že růst dosáhne 3,2 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Konec trapného odbíhání na golfových hřištích. Vskutku revoluční vynález.

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před 40 minutami

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl