Kdo nakonec koupí Twitter?
|

Kdo nakonec koupí Twitter?

Twitter byl ve svých začátcích podobně jako Facebook přirovnáván k novodobému Googlu. Naděje do něj vkládané ale minimálně zatím vycházejí naprázdno. Twitter se stále více podobá spíše firmě Yahoo!, která se z hvězdy 90. let stala otloukánkem, který se nakonec pokusil zachránit prodejem svého jádrového byznysu. Skončí Twitter stejně? A kdo by o něj vlastně vůbec mohl projevit seriózní zájem?

Fúze a akvizice Twitter Sociální sítě Americké akcie

Finanční televize CNBC v pátek informovala, že Twitter by již brzy mohl dostat oficiální nabídku na převzetí. Jednání údajně vede hned s několika společnostmi, mimo jiné s Alphabetem nebo s firmou Salesforce. Vedení Twitteru by prý dohody rádo dosáhlo.

Hlavním problémem Twitteru jsou vyčerpávání expanze jeho uživatelské základny a slabé hospodářské výsledky. V červenci společnost oznámila, že jí průměrný počet měsíčně aktivních uživatelů ve druhém kvartálu vzrostl proti prvním třem měsícům roku pouze o tři miliony na 313 milionů. Růst počtu aktivních uživatelů se takřka zastavil na začátku loňského roku, kdy Twitter celosvětově aktivně používalo 302 milionů lidí.

Twitter - počet měsíčně aktivních uživatelů

Na hospodářské výsledky není o mnoho hezčí pohled. Loni sice společnosti tržby vzrostly v meziročním srovnání z 1,4 miliardy dolarů na 2,22 miliardy dolarů, její čistá ztráta se ale snížila z 578 milionů dolarů jen na 521 milionů dolarů.

První dvě čtvrtletí letošního roku byla přece jen o něco lepší, Twitter vykázal za prvních šest měsíců roku tržby 1,2 miliardy dolarů a čistou ztrátu 187 milionů dolarů. Trend vývoje tržeb však zůstává nemilosrdný.

Twitter - čtvrtletní tržby a čistá ztráta

Situace Twitteru je pozoruhodná. Přestože z pohledu počtu uživatelů se s dominantním Facebookem nemůže ani srovnávat, je v mnoha ohledech mnohem populárnější. Řeč je hlavně o jeho oblibě mezi politiky a zpravodajskými agenturami, která z něj dělá de facto nejvýznamnější zpravodajský kanál současnosti. A právě to je jeho hlavní devizou, po které by jiné firmy z oboru mohly skočit.

Tržní hodnota Twitteru se aktuálně pohybuje kolem 13 miliard dolarů, případný zájemce o jeho koupi by ale samozřejmě musel přihodit něco navrch. Pokud bychom použili stejný model, podle jakého byla oceněna sociální síť LinkedIn (33násobek ročního provozního zisku), na jejímž převzetí se dohodla společnost Microsoft, mohl by Twitter získat nového majitele za zhruba 18 miliard dolarů. To proti tržní ceně ze čtvrtka 22. září představovalo prémii téměř 40 %, po pátečním posílení akcií Twitteru o více než pětinu se tento bonus výrazně ztenčil.

Seznam potenciálních zájemců o Twitter je poměrně dlouhý, následující výčet zahrnuje ty nejpravděpodobnější.

Google

Technologický gigant Google je jedním z nejžhavějších adeptů na případné převzetí Twitteru. Hlavní důvod? Má peníze, hodně peněz. A nebojí se jít do rizika. Holding Alphabet, mateřská společnost Googlu, vygeneroval jen v letošním druhém čtvrtletí tržby 21 miliard dolarů, což je více, než kolik činí aktuální tržní hodnota Twitteru. Projekt Google+ příliš nevyšel, a tak by se Twitter mohl pro internetového obra stát jakýmsi reparátem. Velkou službu by Twitter mohl odvést ve spojení s videoportálem YouTube, který pociťuje rostoucí tlak ze strany Facebooku a Snapchatu.

Google by sice s koupí Twitteru neměl mít větší problémy, předpokládaná částka kolem 18 miliard dolarů ale už na druhou stranu není úplně zanedbatelná. Google je společnost, která si uvědomuje, že riziko je nedílnou součástí byznysu, ale vše má své meze. Je také možné, že Google už štěstí v oblasti sociálních sítí nebude chtít zkoušet, protože chápe, že narušit dominanci Facebooku je v současnosti prakticky nemožné. Google je aktivní spíše na poli cloudových služeb, kde vede důstojný souboj se společností Amazon. Otázkou je také regulace, konkrétně to, zda by politici ve Washingtonu umožnili, aby Google, který dnes má de facto monopol na internetové vyhledávání, mohl zkusit ovládnout i další část internetu.

Facebook

Spojení Twitteru a Facebooku by bylo logickým krokem. Facebook má jedinečné know-how a umí věci, které Twitter považuje za klíčové pro svoji budoucnost, jako je šíření videa, a do kterých teprve proniká. Facebook by se navíc od Twitteru mohl i učit, zejména v oblasti zpravodajství.

Vidina posílení zpravodajského rozměru Facebooku je jistě lákavá, analytici se ovšem ptají, zda to není za 18 miliard dolarů trochu málo. Facebook by se navíc spolu s převzetím Twitteru musel vyrovnat s tím, že nemalá část účtů na Twitteru je falešná nebo anonymní, což je problém, který by vlastník služby WhatsApp nemohl jen tak přehlížet. A stejně jako Google by i Facebook teoreticky mohl narazit na nesouhlas regulátorů.

Microsoft

Akvizice Twitteru ze strany Microsoftu by mohla být motivována hlavně nedávnou dohodou tvůrce legendárního operačního systému Windows o převzetí profesní sociální sítě LinkedIn za 26 miliard dolarů. Jenže zatímco LinkedIn je relativně dobře rozjetý, z Twitteru by se snadno mohla stát druhá Nokia. A pak je tu zase cena. Už 26 miliard dolarů za LinkedIn bylo hodně, je tedy otázkou, jak by firma vysvětlovala, že za Twitter, který je na tom z pohledu čísel nesrovnatelně hůře, dá jen o něco méně.

Apple

Technologický obr Apple představil od smrti svého zakladatele Steva Jobse jediný nový produkt, chytré hodinky Apple Watch, a ani vylepšení telefonů iPhone nejsou již nějakou dobu až tak zásadní. Podle mnoha analytiků je to důkaz toho, že firma na poli elektroniky vyčerpala své možnosti a nyní se bude muset začít poohlížet i v jiných oblastech, má-li zájem na tom, aby dále rostla.

Apple žádnou vlastní sociální síť nemá, a tak se přímo nabízí, aby po Twitteru sáhl. Peněz na to má dost, jen na zahraničních účtech firma nashromáždila přes 200 miliard dolarů. Pokud by se Applu podařilo vyřešit daňové problémy související s repatriací těchto peněz, mohl by se Twitter stát jedním z prvních cílů.

I ti, kdo by rádi viděli spojení Applu s Twitterem, si ale musejí uvědomit, že firmy toho dnes nemají mnoho společného. Byznys Applu stojí na hardwaru, Twitter je naopak čistě softwarový, respektive cloudový. Navíc tržby Applu plynou z prodeje, výnosy Twitteru generuje reklama. Hledat okamžité synergické efekty takové transakce by tak bylo složité.

Verizon Communications

Mobilní operátor Verizon Communications má na účtech tolik hotovosti, že neví, co s ní má dělat. Příkladem budiž akvizice firmy Yahoo! - Verizon sice za internetového průkopníka zaplatí jen pět miliard dolarů, za skomírající firmu je ale i to hodně. Dobře to nicméně svědčí o tom, že se Verizon jen tak něčeho nezalekne. Yahoo! navíc není prvním zářezem Verizonu, loni firma převzala společnost AOL, dalšího z internetových průkopníků, jehož zlaté časy jsou dávno pryč.

Jedním z nejčastějších argumentů, proč by Twitter mohl skončit v rukách Verizonu, jsou jeho aktivity v oblasti videostreamingu. Problémem však je, že Twitter není tvůrcem ani distributorem mediálního obsahu (například přenosy Národní fotbalové ligy, NFL), ale jen platformou, která jej divákům zprostředkovává. Těžko také odhadnout, jakou hodnotu v tomto kontextu uživatelé Twitteru mají. Když NFL loni streamovala společnost Yahoo!, byla čísla hodně slabá. A zatím není mnoho důvodů si myslet, že Twitter dopadne lépe.

News Corp, 21st Century Fox, Walt Disney

Všechny velké mediální firmy tak trochu zaspaly. Zkostnatělé společnosti se sice tváří, že prošly zásadním faceliftem, pod povrchem jsou to ale stále ti stejní dinosauři, kteří mají problém zejména s oslovováním mladších generací. Převzetí Twitteru by toto mohlo změnit.

Proti přechodu Twitteru pod křídla některé z trojice firem News Corp, 21st Century Fox a Walt Disney ale opět hovoří předpokládaná cena transakce. I kdyby byl Twitter ochotný vzdát se své nezávislosti za svou tržní cenu, bylo by to na tyto mediální firmy hodně. Pokud by navíc některá z nich chtěla Twitter využít pro šíření svého obsahu, nemusela by hned podepisovat kupní smlouvu.

Alibaba

Čínské internetové podniky jsou dravci, kteří se jen tak ničeho nebojí. Alibaba je zatím stále převážně internetovým prodejcem, technologiím se však rozhodně nevyhýbá. Podniká také v oblasti cloudových služeb, vlastní několik webových portálů a aktivní je i v oblasti elektronických plateb. Proč tedy ne Twitter? Sociální síť s převážnou většinou uživatelů z USA a Evropy by se mohla při pronikání Alibaby stále více ne západ hodit. Vedle Alibaby by zájem mohly projevit i firmy jako Tencent nebo Baidu.

Jako zeď, na kterou by čínské podniky mohly narazit, se zatím jeví americká Komise pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFI), která by spojení Twitteru s čínskými investory mohla z bezpečnostních důvodů vystavit stopku.

Salesforce

Technologický gigant Salesforce nedávno koupil softwarového vývojáře Quip, jehož výkonný ředitel Bret Taylor se rovněž nedávno stal členem představenstva Twitteru. Někteří analytici tvrdí, že Taylor je tím, kdo by Twitter mohl dostat na správnou cestu, on sám ale opakuje, že nemá zájem. Lidé ze Salesforce spekulace kolem možné akvizice Twitteru odmítají, ale kdo ví.

Zdroj: Recode.net
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus