Burzovní kalendář (26. 9. – 30. 9. 2016)
|

Burzovní kalendář (26. 9. – 30. 9. 2016)

Závěr září nabídne investorům řadu podnětů, těžká váha v podobě zasedání důležitých centrálních bank, která se konala v uplynulém týdnu, ale naplánována není. Americký HDP nebo inflace v eurozóně ale slibují, že na trzích nebude nuda.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl především o zasedání Bank of Japan a Fedu. Japonská centrální banka přišla s novinkou v měnové politice, a sice s cílováním výnosové křivky bez jasně daných objemů odkupů aktiv. To znamená, že bude uměle udržovat na určité úrovni ceny státních dluhopisů. Pokud se vládě díky centrální bance zkrátka nemůže nekontrolovaně prodražit její zadlužování se, není to přímá pozvánka k rozdávání peněz lidem a firmám (helikoptérovým penězům)? Uvidíme, bližší informace o programu zatím chybějí.

Tým kolem Janet Yellenové sazby podle očekávání nezvýšil. Navíc došlo k uvolnění dlouhodobého výhledu nastavení úroků v USA. V tomto smyslu holubičí vyznění zasedání FOMC mělo pozitivní vliv na riziková aktiva - americké akciové trhy ve středu a ve čtvrtek posílily a připsaly si týdenní zisk přes procento. Dále narostly ceny státních dluhopisů, americký dolar naopak oslabil. Středeční a čtvrteční vzestup poslal na týdenní bázi výše také akcie v Evropě (STOXX Europe 600 +2,23 %) a na pražské burze (PX +1,54 %).

Makroekonomický kalendář byl vyjma obou důležitých měnově-politických zasedání velice chudý, o vzruch se ale postaraly některé konkrétní společnosti. Firma Yahoo! (akcie za týden -2 %) například potvrdila, že jí v roce 2014 byla ukradena data o zhruba 500 milionech účtů. Wells Fargo (za týden akcie +0,7 %) čelí hromadné žalobě požadující vyplacení minimálně 2,6 miliardy dolarů zaměstnancům, kteří byli propuštěni či přeřazeni na nižší pozici kvůli neplnění nerealistických cílů. "Wells Fargo propouštěla či přeřazovala na nižší pozice zaměstnance, kteří nedokázali splnit nerealistické kvóty, a současně povyšovala pracovníky, kteří tyto kvóty plnili zakládáním podvodných účtů," píše se v žalobě. O něco příjemnější starosti mohou mít akcionáři Twitteru (za týden +18,4 %), jehož hodnota v závěru týdne stoupla o pětinu na základě spekulací o blížícím se prodeji firmy.

Kdo nakonec koupí Twitter?
Twitter byl ve svých začátcích podobně jako Facebook přirovnáván k novodobému Googlu. Naděje do něj vkládané ale minimálně zatím vycházejí naprázdno. Twitter se stále více podobá spíše firmě Yahoo!, která se z hvězdy 90. let stala otloukánkem, který se nakonec pokusil zachránit prodejem svého jádrového byznysu. Skončí Twitter stejně? A kdo by o něj vlastně vůbec mohl projevit seriózní zájem?

Ani na pražské burze nebylo úplně mrtvo. Aviva Group, pátý největší akcionář společnosti Stock Spirits, snížil svůj podíl ze 7,2 % na 6,1 %. Bližší informace nebyly k dispozici, titul zakončil týden slabší o 4,4 %. Investoři negativně vnímají snižování podílu, protože se obávají, že zmíněný investor může ve svých prodejích pokračovat.

Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že koupila chorvatského producenta minerálních vod Studenac. Podmínky obchodu nebyly zveřejněny. Studenac bude připojen pod aktiva z adriatického regionu pod značkou Radenska. "Další akvizice naplňuje strategii společnosti, teprve příští kvartály však prokáží, zda se Kofole podaří úspěšná reorganizace a začlenění nových aktiv," napsal v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie Kofoly uzavřely týden o 2,4 % slabší.

MONETA uspořádala setkání s analytiky, kde potvrdila všechny dosavadní výhledy. "Nejvíce nás zajímalo potvrzení dividendové politiky, tedy výplata 70-100 % čistého zisku. Současně management potvrdil, že banka hodlá do dvou let optimalizovat výši volného kapitálu. To by mohlo uvolnit další prostředky pro výplatu mimořádné dividendy," uvedl Vaníček. Akcie banky zakončily týden prakticky beze změny.

Výhled

Závěr září bude z pohledu pražské burzy rozdělen středečním státním svátkem, finanční svět se ale kvůli tomu točit nepřestane. Globálně budou investoři nová data z ekonomiky a chystat se na blížící se výsledkovou sezónu.

Situaci na trhu s českou korunou mohou ovlivnit veřejná vystoupení guvernéra Jiřího Rusnoka (pondělní dopolední účast na diskuzním setkání Budoucnost V4 – podnikání v zemích střední a východní Evropy), radního Tomáše Nidetzkého (úterní účast na panelové diskusi Změny v pojišťovnictví) a především čtvrteční zasedání bankovní rady. Pohyby na spotovém trhu s EUR/CZK budou nadále nejspíše minimální, trh s forwardy ale v posledních týdnech ukázal, že takzvaný exit z kurzového závazku ČNB může být velice živý.

Z makroekonomického kalendáře budou zajímavé mimo jiné úterní spotřebitelská důvěra v USA, středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v Americe, čtvrteční třetí revize vývoje HDP USA ve druhém kvartálu a páteční index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. V Číně vyjdou finální indexy nákupních manažerů za září a v Německu hned v pondělí zaujme série indexů institutu Ifo, které sledují náladu v podnikatelském sektoru.

Kalendář výsledkové sezóny nabízí několik zajímavých společností, mimo jiné Nike, PepsiCo nebo BlackBerry, v Evropě se přidaí Accenture nebo Hennes & Mauritz.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Akciové trhy se po zasedání FOMC nadechly k růstu. Index S&P 500 se vydal vzhůru a ve čtvrtek uzavřel jen těsně pod 2 180. V pátek mírně korigoval, udržel se ale nad letní úrovní podpory okolo 2 163. K potvrzení býčího výhledu je potřeba prolomení slabé rezistence na spojnici klesajících maxim od srpnových rekordů a nad 50denním klouzavým průměrem, silnějším signálem by byl nový historický zavírací rekord, nejlépe nad psychologicky atraktivní hladinou 2 200.

Směrem dolů je pro index otevřené pásmo 2 120 až 2 160. Uzavření pod 2 120 by bylo silným medvědím signálem. Indikátory jako MACD (mírně rostoucí) nebo RSI (okolo neutrální hladiny 50) aktuálně na žádné drama neukazují, nezapomínejme ale, že nejlepším ukazatelem stavu trhu je nakonec jeho hlavní index, ne z něj odvozené indikátory.

S&P 500 - technická analýza

Investoři se začínají chystat na výsledkovou sezónu za třetí kvartál. Analytici v průměru v rámci indexu S&P 500 očekávají další pokles zisku na akcii, ale již jen o necelé procento. Vzhledem k tomu, že odhady trhu bývají zpravidla bezpečně překonány, je možné, že zisková recese v USA je na konci. Pro akciový trh, aktuálně vysoce nadprůměrně oceněný, by to mohla být důležitá vzpruha, již řadu kvartálů ceny akcií rostou prakticky jen díky tomu, že vůči ziskům relativně zdražují.

Další rally čeká na svůj fundament. Sazby v USA přitom podle Fedu mají ještě letos vystoupit o schůdek výše, když to ekonomika dovolí. Na konci září tak mohou se souvisejícími očekáváními (a také s cenami aktiv) zahýbat zmíněný zpřesněný údaj o vývoji americké ekonomiky a řada dalších ekonomických dat.

Vedle toho se mezi sledované události nepochybně zařadí pondělní první televizní debata Hillary Clintonové s Donaldem Trumpem, dále 15. Mezinárodní energetické fórum v Alžírsku konané od pondělí do středy, kde se u jednacího stolu sejdou zástupci OPEC, Ruska a dalších těžařů ropy, nebo třeba pondělní jednání italské vlády, která má oznámit přesné datum podzimního referenda o ústavní reformě. Ve stejný den bude poslancům Evropského parlamentu k dispozici šéf ECB Mario Draghi, který následně ve středu veřejně vystoupí v Londýně i německém parlamentu. V týdnu také při různých příležitostech promluví řada guvernérů Fedu včetně Janet Yellenové a zástupců ECB. V úterý může fanoušky dlouhodobých vizí potěšit Elon Musk svým plánem na kolonizaci Marsu, který představí na konferenci v Mexiku.

 

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating