Co musíte ráno vědět (30. září)
|

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a za mořem, co se dělo na zasedání ČNB a jak chce Itálie přivést mladé lidí na správnou cestu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, srážely je obnovené obavy o zdraví Deutsche Bank a pokles Applu

Americké akciové trhy ve čtvrtečním rozkolísaném obchodování po dvou dnech růstu výrazně oslabily a jejich hlavní indexy ztratily zhruba jedno procento. Dolů je stahoval pokles akcií technologického gigantu Apple a velkých bank, jejichž ceny srážely obavy o zdraví německé Deutsche Bank. Index Dow klesl o 1,07 % na 18 143,45 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,93 % na 2 151,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel rovněž se ztrátou 0,93 % na 5 269,15 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 13,16 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,56 %. Nejvýrazněji klesly sektor zdravotní péče, odvětví veřejných služeb a finanční sektor. Dařilo se naopak energetickému sektoru.

Slepý střílí na vlastní branku: Snad nikdo neodhaduje vývoj sazeb hůře než Fed

Steve Eisman: Toto bude další velký SHORT

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy se během čtvrtečního obchodování na směru neshodly, když v investorech doznívalo nadšení z pozdně středečního rozhodnutí ropného kartelu OPEC zmrazit poprvé po osmi letech těžbu ropy. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na zelené nule, když mezi sektory si nejlépe vedly energetika a základní materiály. Britský FTSE 100 připsal 1,02 %, německý DAX odepsal 0,31 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,26 %.

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

Miliardy v trapu: Tohle dělají s portfolii záporné sazby!

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala necelé procento

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,95 % na 874,57 bodu, když tahouny byly akcie ČEZ, jež také byly nejobchodovanějším titulem, a Kofola. Nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Cena akcií skupiny ČEZ vzrostla o 2,73 % na 436,60 Kč. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého šlo o důsledek skokového růstu cen ropy, který se už ve středu projevil ve zdražení elektřiny v Německu. O více než dvě procenta na 400 Kč zdražily také akcie nápojářské firmy Kofola ČeskoSlovensko. Z bankovních titulů se nejvíce dařilo Erste Bank. Její akcie zpevnily o necelé procento na 711,60 Kč. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 0,55 % na 839,50 Kč a akcie Monety Money Bank si polepšily o půl procenta na 80,30 Kč. V plusu skončila také pojišťovna VIG, která si polepšila o 0,19 % na 481,90 Kč. Mimo finanční sektor se dařilo například Unipetrolu. Akcie petrochemického holdingu zdražily o 1,38 % na 180,45 Kč. Nejhlubší propad mezi hlavními tituly pražské burzy postihl telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Hodnota jejích akcií klesla o necelé procento na 232,80 Kč.

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

Český realitní trh jede. Nahlédli jsme pod pokličku se zkušeným makléřem

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série ekonomických dat v Japonsku, trhy budou sledovat inflační statistiku, zprávu o vývoji situace na trhu práce a statistiky výdajů domácností, průmyslové výroby, zahájené výstavby a stavebních objednávek. S projevem také vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Investoři v Číně budou vyhodnocovat index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v Německu se dopoledne investoři zaměří na maloobchodní tržby a v Británii na index cen domů a zprávu o vývoji ekonomiky. Dále v Evropě vyjdou ve Francii index výrobních cen a předběžná zářijová inflační statistika, v Itálii zprávy o vývoji nezaměstnanosti, inflace a výrobních cen, v Řecku statistika maloobchodních tržeb a index cen výrobců a Eurostat na trh pošle index spotřebitelských cen a data z trhu práce. Odpoledne budou investoři v USA sledovat především statistiku osobních příjmů a výdajů, index nákupních manažerů chicagského Fedu, finální zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pravidelnou týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Z výsledkové sezóny budou investoři nejvíce očekávat zprávu o hospodaření firmy McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Režim devizových intervencí ČNB neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, oznámila dále rada.

6. Americká ekonomika podle finální zprávy ve druhém kvartálu rostla rychleji, než se dosud předpokládalo

Americká ekonomika rostla v letošním druhém čtvrtletí rychleji, než se dosud předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu zvýšil podle finálních dat o 1,4 %, zatímco předchozí odhad činil 1,1 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA vzrostla o 0,8 %.

7. Řecká vláda čeká, že ekonomika napřesrok vzroste o 2,7 %

Řecká ekonomika by příští rok po sedmi letech poklesu měla výrazně ožít. Vláda v návrhu rozpočtu na rok 2017 počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 2,7 % a snížením státního dluhu. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl nejmenovaný činitel, který je obeznámen s návrhem rozpočtu. Vláda má návrh předložit parlamentu v pondělí.

8. Inflace v Německu byla v září nejvyšší za 16 měsíců

Spotřebitelské ceny v Německu v září meziročně stouply o 0,5 % po srpnovém nárůstu o 0,3 %. Meziroční míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za 16 měsíců. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad.

9. Německá Commerzbank propustí pětinu zaměstnanců

Druhá největší banka v Německu Commerzbank zruší 9 600 pracovních míst, což představuje zhruba 20 % její celkové pracovní síly. Bude také slučovat některé své divize a za letošní rok nevyplatí žádnou dividendu. Opatření jsou součástí plánu restrukturalizace společnosti, jehož cílem je zlepšit ziskovost banky.

10. Britská vláda podepsala dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny

Britská vláda ve čtvrtek podepsala se zástupci vlád Francie a Číny dohodu o projektu nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Nové jaderné bloky v Hinkley Point má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Řím: Kulturou proti teroru

Každý Ital, který během dvanácti měsíců počínaje letošním 15. zářím oslaví osmnácté narozeniny, dostane od vlády premiéra Mattea Renziho 500 eur na kulturu. Premiér tak chce předejít radikalizaci mládeže. Ke škodě prodejců kondomů, vína a benzínu však vláda nebude rozdávat peníze v hotovosti, nýbrž formou kuponů ministerstva kultury do muzeí nebo divadel a koncertních síní.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna