Co musíte ráno vědět (30. září)
|

Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a za mořem, co se dělo na zasedání ČNB a jak chce Itálie přivést mladé lidí na správnou cestu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, srážely je obnovené obavy o zdraví Deutsche Bank a pokles Applu

Americké akciové trhy ve čtvrtečním rozkolísaném obchodování po dvou dnech růstu výrazně oslabily a jejich hlavní indexy ztratily zhruba jedno procento. Dolů je stahoval pokles akcií technologického gigantu Apple a velkých bank, jejichž ceny srážely obavy o zdraví německé Deutsche Bank. Index Dow klesl o 1,07 % na 18 143,45 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,93 % na 2 151,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel rovněž se ztrátou 0,93 % na 5 269,15 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 13,16 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,56 %. Nejvýrazněji klesly sektor zdravotní péče, odvětví veřejných služeb a finanční sektor. Dařilo se naopak energetickému sektoru.

Slepý střílí na vlastní branku: Snad nikdo neodhaduje vývoj sazeb hůře než Fed

Steve Eisman: Toto bude další velký SHORT

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy se během čtvrtečního obchodování na směru neshodly, když v investorech doznívalo nadšení z pozdně středečního rozhodnutí ropného kartelu OPEC zmrazit poprvé po osmi letech těžbu ropy. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na zelené nule, když mezi sektory si nejlépe vedly energetika a základní materiály. Britský FTSE 100 připsal 1,02 %, německý DAX odepsal 0,31 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,26 %.

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

Miliardy v trapu: Tohle dělají s portfolii záporné sazby!

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala necelé procento

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,95 % na 874,57 bodu, když tahouny byly akcie ČEZ, jež také byly nejobchodovanějším titulem, a Kofola. Nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Cena akcií skupiny ČEZ vzrostla o 2,73 % na 436,60 Kč. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého šlo o důsledek skokového růstu cen ropy, který se už ve středu projevil ve zdražení elektřiny v Německu. O více než dvě procenta na 400 Kč zdražily také akcie nápojářské firmy Kofola ČeskoSlovensko. Z bankovních titulů se nejvíce dařilo Erste Bank. Její akcie zpevnily o necelé procento na 711,60 Kč. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 0,55 % na 839,50 Kč a akcie Monety Money Bank si polepšily o půl procenta na 80,30 Kč. V plusu skončila také pojišťovna VIG, která si polepšila o 0,19 % na 481,90 Kč. Mimo finanční sektor se dařilo například Unipetrolu. Akcie petrochemického holdingu zdražily o 1,38 % na 180,45 Kč. Nejhlubší propad mezi hlavními tituly pražské burzy postihl telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Hodnota jejích akcií klesla o necelé procento na 232,80 Kč.

Totální digitalizace a Česko: Naskočíme na disruptivní vlnu, nebo nás zavalí?

Český realitní trh jede. Nahlédli jsme pod pokličku se zkušeným makléřem

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série ekonomických dat v Japonsku, trhy budou sledovat inflační statistiku, zprávu o vývoji situace na trhu práce a statistiky výdajů domácností, průmyslové výroby, zahájené výstavby a stavebních objednávek. S projevem také vystoupí guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Investoři v Číně budou vyhodnocovat index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, v Německu se dopoledne investoři zaměří na maloobchodní tržby a v Británii na index cen domů a zprávu o vývoji ekonomiky. Dále v Evropě vyjdou ve Francii index výrobních cen a předběžná zářijová inflační statistika, v Itálii zprávy o vývoji nezaměstnanosti, inflace a výrobních cen, v Řecku statistika maloobchodních tržeb a index cen výrobců a Eurostat na trh pošle index spotřebitelských cen a data z trhu práce. Odpoledne budou investoři v USA sledovat především statistiku osobních příjmů a výdajů, index nákupních manažerů chicagského Fedu, finální zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pravidelnou týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Z výsledkové sezóny budou investoři nejvíce očekávat zprávu o hospodaření firmy McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v září ponechala měnovou politiku beze změny. Intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Režim devizových intervencí ČNB neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, oznámila dále rada.

6. Americká ekonomika podle finální zprávy ve druhém kvartálu rostla rychleji, než se dosud předpokládalo

Americká ekonomika rostla v letošním druhém čtvrtletí rychleji, než se dosud předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu zvýšil podle finálních dat o 1,4 %, zatímco předchozí odhad činil 1,1 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA vzrostla o 0,8 %.

7. Řecká vláda čeká, že ekonomika napřesrok vzroste o 2,7 %

Řecká ekonomika by příští rok po sedmi letech poklesu měla výrazně ožít. Vláda v návrhu rozpočtu na rok 2017 počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 2,7 % a snížením státního dluhu. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl nejmenovaný činitel, který je obeznámen s návrhem rozpočtu. Vláda má návrh předložit parlamentu v pondělí.

8. Inflace v Německu byla v září nejvyšší za 16 měsíců

Spotřebitelské ceny v Německu v září meziročně stouply o 0,5 % po srpnovém nárůstu o 0,3 %. Meziroční míra inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za 16 měsíců. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad.

9. Německá Commerzbank propustí pětinu zaměstnanců

Druhá největší banka v Německu Commerzbank zruší 9 600 pracovních míst, což představuje zhruba 20 % její celkové pracovní síly. Bude také slučovat některé své divize a za letošní rok nevyplatí žádnou dividendu. Opatření jsou součástí plánu restrukturalizace společnosti, jehož cílem je zlepšit ziskovost banky.

10. Britská vláda podepsala dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny

Britská vláda ve čtvrtek podepsala se zástupci vlád Francie a Číny dohodu o projektu nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Nové jaderné bloky v Hinkley Point má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Řím: Kulturou proti teroru

Každý Ital, který během dvanácti měsíců počínaje letošním 15. zářím oslaví osmnácté narozeniny, dostane od vlády premiéra Mattea Renziho 500 eur na kulturu. Premiér tak chce předejít radikalizaci mládeže. Ke škodě prodejců kondomů, vína a benzínu však vláda nebude rozdávat peníze v hotovosti, nýbrž formou kuponů ministerstva kultury do muzeí nebo divadel a koncertních síní.

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna