Burzovní kalendář (5. 9. – 9. 9. 2016)
|

Burzovní kalendář (5. 9. – 9. 9. 2016)

Zasedání ECB, důležitá data z Číny a dalších zemí, zkrácené obchodování v USA, série makroekonomických údajů z České republiky a k tomu představení nových produktů od společnosti Apple. První kompletní zářijový týden slibuje mnoho zajímavého.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Konec prázdnin na finančních trzích byl nakonec relativně klidný. Samotný začátek týdne, hlavně v Evropě, nabídl nevýrazné obchodování, protože v pondělí zůstaly v Londýně trhy uzavřené. Výraznější rozruch nepřinesla ani makrodata, a to ani ta z amerického trhu práce. Čekání na další zvyšování sazeb ze strany Fedu bude pravděpodobně trvat minimálně do prosince. Ropa spíše zlevňovala a eurodolar nic divokého nepředvedl. Akciové trhy v západní Evropě po pátečním růstu posílily nakonec zhruba o 2 % (index STOXX 600 Europe +1,96 %), v USA indexy zaznamenaly růst okolo 0,5 %.

Domácí index PX zakončil týden silnější o 2,64 %. Týden byl chudší na významné korporátní zprávy. "Co se týká ČEZ (-2,1 %), sága neplánovaných odstávek jaderných bloků pokračuje. Tentokrát oznámil ČEZ prodloužení odstávky jak 1. (+25 dnů), tak 2. bloku (+8 dnů) v Temelíně. Z našeho pohledu je tato zpráva negativní ze dvou důvodů – zaprvé to negativně ovlivní hospodaření společnosti, no a zadruhé to vzhledem k frekvenci podobných zpráv dále podrývá důvěru investorů," napsal analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Akcie Stock Spirits se od 1. září obchodují bez nároku na dividendu 0,0227 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 1,1 %). Přesto akcie dokázala zakončit týden o 3 % výše. "Nejlepší výkonnost ale zaznamenaly akcie pojišťovny VIG (+4,8 %), které těžily z růstu celého sektoru evropských finančních institucí. Dařilo se také Erste Group Bank (+3,6 %) a Komerční bance (+2,6 %). Naopak největší pokles zaznamenaly bez jakýchkoli zpráv Kofola (-1,4 %) a Fortuna (-1 %)," doplnil Ryska.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro zářijové obchodování?

Výhled

První čistě zářijový obchodní týden bude na zámořských trzích kratší o pondělí, kdy se v USA slaví Svátek práce (Labor Day). O něco slabší data z trhu práce za srpen přinesla podle úvodní reakce na trhy s rizikovými aktivy spíše vzpruhu, jelikož snižují pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb. To by mohlo přinést klid na trhy i v novém týdnu.

Ve čtvrtek budou investoři pozorně sledovat zasedání ECB. Nečeká se změna sazeb ani objemu měsíčních nákupů aktiv, analytici ale počítají s tím, že se na některém z nejbližších zasedání banky rozhodne o prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Jako vždy bude sledovaný hlavně komentář prezidenta ECB Maria Draghiho k měnové politice, která zatím nedokázala zvednout míru inflace z úrovní okolo nuly.

"ECB zřejmě na svém zářijovém zasedání prodlouží program kvantitativního uvolňování. Podle našeho názoru to bude o šest měsíců s tím, že ho bude uplatňovat minimálně do září 2017. Zároveň budou upraveny limity pro nákupy dluhopisů ze strany ECB," uvedl v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Euroskupina v pátek projedná pokroky v řeckém programu a fiskální situaci v Portugalsku a Španělsku."

Konec tržní párty pod taktovkou centrálních bank? Nikdo to ještě nikdy nezažil, varuje muž dohlížející na více než 100 miliard USD
Podobně jako řada jiných investorů, také ATP, velký dánský penzijní fond vedený Carstenem Stendevadem, sleduje s obavami klesající výnosy na světových dluhopisových trzích. Varuje ale především před opět velice vysokou mírou korelace napříč aktivy. "Nikdo neví, co se stane, až centrální banky přestanou lít na trhy peníze. Nikdo to nikdy nezažil a nevyzkoušel," upozorňuje Stendevad.

"Tržním medvědům nelze upřít snahu. Během týdne několikrát zaútočili a pokusili se srazit index S&P 500 pod 2 160 bodů. Jako už tolikrát v posledních letech, neuspěli kvůli tomu, že vyšla ne zrovna příznivá data o americké ekonomice. Fed podle většiny trhu bude v září vyčkávat s dalším posunem sazeb, a tak páteční růst vrátil býky do sedla," napsali jsme v technickém komentáři k dění na americkém trhu. "Graf indexu S&P 500 zůstává v pozitivním nastavení, ačkoli poměr put a call opcí vysílá mírně prodejní signál. Nejbližší hladinou podpory zůstává hladina 2 160 bodů, níže je pak silný support okolo 2 120 až 2130 bodů, tedy na loňských maximech. Případný další růst cen akcií může narazit na relativně slabší odpor na historických maximech okolo 2 190 bodů a dále na psychologicky atraktivní hladině 2 200 bodů."

S&P 500 - technická analýza

Příští obchodní týden je v Americe zkrácený, v pondělí je státní svátek. Aktivita na světových trzích proto bude v pondělí utlumená. Investoři budou ještě dva týdny spekulovat o tom, jak se zachovají členové měnového výboru Fedu na zářijovém zasedání, aktuálně ale trh s růstem sazeb nepočítá a připouští ho nejdříve v prosinci. Spekulanti si tedy pravděpodobně dost brzy najdou jinou "zábavu" – blížící se prezidentské volby v USA, za pár týdnů další výsledkovou sezónu nebo něco jiného. Výběr mají bohatý, bitvy s Fedem ale zatím až na výjimky prohrávají.

Trump prezidentem: Jak by vypadala Amerika a zbytek světa?
Favoritem není, odepisovat ho ale také nelze. Donald Trump rozvířil předvolební hladinu v USA populismem a konfrontační a mnohdy nekorektní rétorikou. Co by se všechno mohlo dít, kdyby v listopadových prezidentských volbách překvapivě uspěl?
FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Trump v prezidentském křesle by byl problém, česká ekonomika šlape
Ačkoli naše predikce růstu globální ekonomiky zůstala tento měsíc v podstatě nezměněna (růst o 2,4 % v roce 2016 po 2,6 % v roce 2015 a následovaný růstem o 2,7 % v roce 2017), přistoupili jsme ke zvýšení odhadů pro středoevropský region. To odráží především lepší růst HDP ve druhém čtvrtletí v České republice, na Slovensku a v Německu. Indikátory důvěry ukazují na solidní tempo růstu zahraniční poptávky i ve třetím čtvrtletí. Na druhou stranu jsme mírně snížili odhad růstu HDP USA, ale tento krok odráží spíše nepříznivý cyklus zásob, který by měl podpořit růst amerického HDP v nadcházejících čtvrtletích. Nesmí se do toho ale vložit Donald Trump.

Kalendář výsledkové sezóny je velice chudý, za zmínku z velkých a známějších firem stojí v USA například Hewlett Packard Enterprise nebo Barnes & Noble a v Evropě Hermès nebo Next. Nepochybně nejočekávanější firemní událostí tak bude středeční představení nových produktů společnosti Apple včetně předpokládaného nového telefonu iPhone 7, mluví se o bezdrátových sluchátkách a dalších novinkách (o aktuálním stavu firmy jsme psali podrobně v rámci výsledkové sezóny za druhý kvartál).

 

Z makroekonomických dat vyjdou v týdnu například maloobchodní tržby v eurozóně, v USA bude sledovaný například index nákupních manažerů ISM ve službách, dále podnikové objednávky a průmyslová výroba v Německu a nakonec obchodní bilance a o víkendu inflace v Číně.

"Úvod týdne přinese sérii srpnových evropských indexů nákupních manažerů monitorujících aktivity v sektoru služeb v klíčových zemích eurozóny i měnové oblasti jako celku. Zatímco u dat za Německo a Francii se bude jednat o zpřesnění již publikovaných předběžných odhadů, kde se žádné překvapení neočekává, zajímavá budou nová čísla z Itálie a Španělska. Na rozdíl od průmyslu by italský sektoru služeb měl zaznamenat zlepšení a PMI by se měl vyšplhat na šestiměsíční maximum. Naopak u Španělska očekáváme pokračování postupně klesajících hodnot PMI. Data by měla potvrdit, že i sektor služeb byl v letních měsících silný a nijak ho nerozhodil výsledek britského referenda. Zářijový Sentix indikátor důvěry investorů v eurozóně by měl dokonce zaznamenat solidní zlepšení. Celkově by data měla být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během třetího kvartálu o 0,4 % mezičtvrtletně," napsal Vejmělek. "Postupně publikovaná data o červencové průmyslové výrobě z Německa, Francie a Španělska by měla vyústit v růst produkce celé eurozóny o 0,3 % meziměsíčně. Německému číslu by měla předcházet silná data o červencových průmyslových objednávkách."

"Data z české ekonomiky za červenec (průmysl, stavebnictví, exporty, maloobchodní tržby) budou silně negativně ovlivněna o tři dny nižším počtem pracovních dnů a celozávodními dovolenými. Srpnová inflace by ale měla zrychlit na 0,7 % z 0,5 % v červenci, což by mělo potěšit ČNB," doplnil Vejmělek.

O zkompletování výhledu na nový týden jsme požádali analytika z České spořitelny Jiřího Polanského.

 

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 13 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika