Co musíte ráno vědět (7. září)
|

Co musíte ráno vědět (7. září)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí evropská ekonomika a kdo překonal světový rekord v nejdelším dominu z panáků? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po prodlouženém víkendu mírně posílily, stačila nepříznivá data z ekonomiky. Nasdaq Composite uzavřel nejvýše v historii

Americké akciové indexy v úterý vzrostly, ačkoli data z ekonomiky byla překvapivě špatná. Investoři nadále věnují pozornost také trhu s ropou. Index Dow přidal nakonec 0,25 % na 18 538,12 bodu, S&P 500 narostl o 0,30 % na 2 186,48 bodu a Nasdaq uzavřel na svém zavíracím historickém maximu 5 275,91 bodu. Vzhůru táhla trh například energetika, ztrácely naopak finanční a průmyslové firmy. Index volatility VIX stoupl ani ne o půl procenta na 12,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o sedm bazických bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda

Spekulace a ceny na maximu, tradeři bez obav. Dopadne to dobře?

2. Evropské akcie se v úterý obchodovaly kvůli slabým americkým makrodatům smíšeně

Na evropské akcie měla ve druhé polovině obchodování negativní vliv slabá americká makrodata, a burzy kvůli tomu podávaly smíšené výkony. Britský FTSE 100 odepsal 0,78 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,24 % a německý DAX naopak 0,14 % připsal. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,3 %. Americký index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor podle ISM v srpnu spadl na šestileté minimum 51,4 bodu, ačkoli se očekával mnohem mírnější pokles na 55 bodů po předchozích 55,5 bodu. Akcie německé společnosti Bayer přidávaly přes procento, když firma upravila akviziční nabídku na americkou Monsanto. Easyjet rovněž posilovala poté, co ohlásila, že v srpnu jejích služeb využilo 7,5 milionu pasažérů oproti 7,1 milionu předchozí rok. Deutsche Telekom popřela zprávy o tom, že by plánovala restrukturalizaci, která by měla zahrnovat propuštění tisíců zaměstnanců, a označila spekulace za "nesmysl". Akcie v reakci na to mírně posilovaly.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

3. Pražská burza v úterý mírně posílila. Nahoře ji udržely akcie skupiny ČEZ, dolů ji naopak stahovaly banky

Index PX v úterý připsal 0,18 % na 882,42 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie ztratily 0,04 %. Nedařilo se ani zbývajícím dvěma bankám - MONETA Money Bank oslabila o 0,19 % a Erste Group Bank odevzdala 0,49 %. Jejich ztráty však vyvažovala skupina ČEZ, která s druhým největším zobchodovaným objemem posílila o 0,7 %. Podle úterního deníku Právo slíbil bulharský prezident Rosen Plevneliev na své oficiální návštěvě České republiky, že bude u tamních úřadů intervenovat za vyřešení sporu se společností ČEZ. ČEZ se v Bulharsku již několik let potýká s obtížným regulatorním prostředím (zejména cenová rozhodnutí), což vedlo v červenci k zahájení mezinárodní investiční arbitráže, ve které si ČEZ nárokuje částku v řádu stovek milionů eur. Dobře si vedla také telekomunikační O2 C.R., jejíž cenné papíry přidaly 0,9 %, a podobný procentuální zisk si připsaly i akcie pojišťovny VIG (+0,89 %). Cenné papíry společnosti Unipetrol zakončily prakticky na zelené nule se ziskem 0,03 %. Unipetrol v pondělí oznámil meziroční pokles modelových marží za srpen. Rafinérská marže klesla na 2,2 USD/b (-68 % r/r). Společná petrochemická marže je 854 EUR/t (-13,3 % r/r). "Meziroční poklesy vypadají dramaticky hlavně u rafinérské marže, ale je nutné připomenout, že jak rafinérská, tak petrochemické marže byly před rokem na svých rekordech. Pokles rafinérské marže byl avizován a dal se čekat a i když petrochemické marže klesly, jsou stále na velmi solidních úrovních," okomentoval zprávu Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve středu budou trhy sledovat především Spojené království - zveřejněny budou ceny domů, průmyslová výroba a výroba ve zpracovatelském sektoru. Průmyslovou výrobu zveřejní také Německo a Francie se připojí s obchodní bilancí. Spojené státy mnoho makrodat nevydají, investoři se však zaměří na odpolední zveřejnění indexu volných pracovních pozic JOLTS, který je oblíbeným ukazatelem Janet Yellenové. Večer potom bude ještě zveřejněna Béžová kniha Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finální data Eurostatu potvrdila hospodářský růst eurozóny za druhé čtvrtletí na 0,3 %

Eurostat v úterý potvrdil předběžné údaje o růstu ekonomiky v eurozóně. Podle nich hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,3 % mezikvartálně a 1,6 % meziročně. V celé Evropské unii ekonomika rostla tempem 0,4 % mezikvartálně poté, co v prvním čtvrtletí v obou regionech rostla ekonomika tempem 0,5 %.

6. Dovolené a nižší počet pracovních dnů v červenci výrazně ovlivnily průmyslovou produkci v Česku

Průmyslová produkce v červenci meziročně klesla reálně o 14,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 7,6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 9,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 16,2 %.

7. Ombudsmanka chce postoj EK k Barrosově práci pro Goldman Sachs

Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová v úterý vyzvala předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby vyjasnil postoj komise k nástupu svého předchůdce Josého Barrosa do americké investiční banky Goldman Sachs. Dopis, který Junckerovi kvůli tomu poslala, v úterý zveřejnil její úřad.

8. Bayer znovu zvýšil nabídku na převzetí americké firmy Monsanto

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer znovu zvýšil svou nabídku na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto. Bayer v pondělí v noci sdělil, že za největšího světového producenta osiv je ochoten nabídnout přes 65 miliard dolarů. Firma rovněž uvedla, že její jednání s Monsantem pokročila. Spojením obou společností by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě a šlo by také o největší zahraniční akvizicí uskutečněnou německou firmou.

9. Německo počítá s vyrovnaným rozpočtem pro léta 2017 až 2020

Německo bude mít v roce 2017 i přes výrazně vyšší výdaje na integraci běženců vyrovnaný státní rozpočet. Počítá s tím návrh rozpočtu, který v úterý poslancům představil ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU). Vyrovnané má být podle jeho představ hospodaření státu i v dalších nejméně třech letech.

10. Americká GE koupí dva evropské výrobce 3D tiskáren

Americký konglomerát General Electric (GE) má v plánu koupit dva evropské výrobce 3D tiskáren - švédskou firmu Arcam a německou SLM Solutions. Americká společnost v úterý sdělila, že celkem chce za obě firmy dát 1,4 miliardy dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bar v Dubaji překonal světový rekord v dominu z panáků

Bar v Dubaji v úterý překonal světový rekord a postavil nejdelší domino z panákových skleniček na světě. Podívejte se, jak to vypadá, když 6 328 skleniček whisky spadne do větších sklenic s energetickým nápojem.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating