Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy
|

Jak zhoubná je ideologická zaťatost? (Ne)obhajoba socialismu z pera přesvědčeného thatcheristy

Co se to u všech všudy stalo, že by třetina mladých Američanů volila Bernieho Sanderse a uvítala by zavedení socialismu? Potřebují ti lidé osvěžit paměť? Autoři z Institutu Ludwiga von Misese se toho úkolu ujali a roztrhali vyčpělou ideologii na cucky. Naneštěstí přitom ztratili ze zřetele fakta i vlastní soudnost.

Kapitalismus Ekonomické a politické hrozby Knihy a literatura

Nepíše se sparťanovi snadno, že Slavia byla tentokrát lepší, stejně jako se muslim bude jen neochotně křižovat a vegetarián nebude mlsně natahovat vůni sousedových vepřových výpečků. Právě tak se pero přesvědčeného thatcheristy vzpouzí bránit socialismus proti čemukoli, natož proti autorům z proslulého Institutu Ludwiga von Misese, bašty rakouské školy, lidem bezpochyby ve věcech ekonomických nepoměrně zběhlejších, než je on sám.

A přece to jinak nejde. Profesor ekonomie na Loyola University Maryland Thomas DiLorenzo napsal knihu Problém se socialismem. Jeho kolega z řečeného institutu Allen Mendenhall, jinak proděkan a výkonný ředitel Blackstoneova střediska pro právo a svobodu při Faulknerově univerzitě, abychom byli přesní, na ni napsal na stránky téhož think tanku pochvalnou recenzi (také jakou jinou, že ano). Knihu jsem nečetl, takže mi o ní nepřísluší mluvit; ale četl jsem recenzi, ze které šel tak trochu mráz po zádech.

"Pokud potřebujete krátký úvod do socialismu, který stojí za to číst, DiLorenzův Problém se socialismem je to, co hledáte," začíná Mendenhallův text. "Možná se váš syn vrátil ze školy v tričku s portrétem Bernieho Sanderse a mluví o kolektivním vlastnictví výrobních prostředků. Možná jste naštvaní na americký ekonomický sestup a míru nezaměstnanosti. Možná jste jen zmateně naslouchali nějakému televiznímu analytikovi, jak hledá rozdíly mezi demokratickým a ryzím socialismem ve snaze to první ospravedlnit," pokračuje.

Strašidlo socialismu?

Tak či onak, DiLorenzo vám stručně vysvětlí, co je takový socialismus zač. Podle statistik, jež cituje, nahlíží 43 % příslušníků generace Y (tedy lidí narozených v 80. a 90. letech 20. století) na socialismus příznivěji než na kapitalismus. Více než dvě třetiny z nich by také v prezidentských volbách daly hlas socialistickému kandidátovi.

Až sem je DiLorenzovo a Mendenhallovo pobouření pochopitelné a srozumitelné. (Nebo alespoň čtenářům mimo Kominternu by to asi nemělo znít divně.) Pak však jako by v recenzentově duši něco prasklo. Možná neměl dost času a místa, nebo jeho editor vypustil pár klíčových odstavců, nebo něco podobného; tak či onak, najednou Mendenhall vycenil zuby a jal se hlava nehlava drtit cokoli, v čem tušil strašidlo socialismu.

"Socialismus - podle toho, jak jej definujete ve vztahu ke komunismu - ve 20. století zabil na sto milionů lidí a nesčetně dalších uvrhl do chudoby," uvádí text; citovaná čísla budou patrně DiLorenzova. Proč tedy mladí lidé, ptá se Mendenhall (zde se sluší připomenout, že jemu samotnému je teprve 33 let), vítají s otevřenou náručí ideologii, která je "odpovědná za masové vraždění, organizovanou zlodějinu, válečné zločiny, nucené práce, etnické čistky, koncentrační tábory, nemoci, totalitní režimy, cenzuru, hladomory, hyperinflaci, chudobu a terorismus"?

Socialismus = SSSR. A basta!

To je hodně dobrého najednou; jako kdyby si byl autor příliš sebejistě vědom své nezpochybnitelné pravdy, že sovětský tábor z dob studené války fungoval idiotsky. Jako by ten fakt sám o sobě dával absolutorium i argumentům polopravdivým a logicky nenavazujícím.

Vezměme to po pořádku. Oba autoři mají ve svém zdrcujícím odsudku zjevně na mysli režim vládnoucí v Sovětském svazu a jeho satelitech. Mendenhall se mnoho nepárá s argumentací; například nejzhoubnějším onemocněním 20. století byla bezpochyby španělská chřipka těsně po první světové válce, v době, kdy Sovětský svaz ještě ani neexistoval. Jakým způsobem za epidemii mohla socialistická ideologie, není zjevné.

Ale budiž. Ostatní obvinění celkem vzato sedí přesně. Šikovný obhájce by mohl argumentovat, že žádné z nich není exkluzivní doménou socialismu; vždyť - namátkou - nucené práce a koncentrační tábory, stejně jako etnické čistky a cenzura a další nepěkné rysy (pro)sovětského režimu, jsou na světě prokazatelně déle než socialismus.

Tento text však nechce bránit Sovětský svaz a jeho případné pohrobky před oprávněnou kritikou; chce bránit zdravý rozum před rezignací na fakta. Ani DiLorenzo s Mendenhallem jistě nevěří svému vlastnímu, byť jen nepřímému tvrzení, že lidé, kteří podporovali Bernieho Sanderse, tím horovali pro režim, jejž bolševik cynicky nazýval socialismem. Mezi univerzálním zdravotním pojištěním a nucenými pracemi na Kolymě existuje zásadní rozdíl; o prospěšnosti jednoho se rozumní lidé mohou přít, zatímco gulag bude mezi běžným euroatlantickým publikem hledat zastánce jen obtížně. Naši autoři se však ke škodě dobré věci rozhodli tento rozdíl ignorovat. Snad aby posílili zvuk svého argumentu, že socialismus nefunguje.

A tak to jde dále. Další obětí jejich zápalu se stali Švédové. "(Příznivci socialismu) donekonečna opakují, že socialismus funguje, že se mu daří například ve Švédsku," píše Mendenhall a cituje DiLorenza: "Socialismus Švédsko téměř zlikvidoval a až protržní reformy jeho ekonomiku konečně odvádějí od okraje propasti. (...) Skutečným důvodem tamního relativně vysokého životního standardu je fakt, že se země vyhnula oběma světovým válkám."

Gulag? Ne, jen vysoká daň z příjmu.

Od občana země, jejíž ekonomiku nakopla ke světové dominanci právě druhá světová válka, zní poslední věta trochu přes ruku; vznikl zde jakýsi argumentační bekhend, řeklo by se. (Také by bylo zajímavé zjistit, čemu DiLorenzo připisuje vysokou životní úroveň v Německu, během pětadvaceti let dvakrát ožebračenému na kost, ale to je na jiný text.)

Argumentační bekhend

Ale i kdyby toho nebylo. Všimněme si, jak DiLorenzo vysvětluje, že se Švédové nemají zase tak pěkně, jak se má za to; naopak, byli na počátku 90. let "na pokraji propasti".

No dobře. Socialismus, jak již víme, nahnal miliony do gulagu, podrobil je masovému vraždění a organizované zlodějně, nechal je trpět válečnými zločiny a nucenými pracemi, praktikoval na nich etnické čistky, sesílal na ně nemoci, cenzuru, hladomory, hyperinflaci, chudobu a terorismus. A ejhle, najednou se týž socialismus projevuje ve Švédsku natolik neškodně, že je potřeba jeho zhoubnost zvlášť vysvětlovat. Jak to?

Zdálo by se tedy, že buď v argumentaci DiLorenza a Mendenhalla něco chybí, nebo že přinejmenším diferenční charakteristika mezi slušnými a blbými poměry vede jinudy, než oba pánové naznačují. První krok k rozluštění té záhady by mohl vést přes respektování faktů, ačkoli je to méně efektní než bušit do slova beztak dávno vyprázdněného.

Zdroj: Ludwig von Mises Institute
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna