Co musíte ráno vědět (12. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (12. ledna)

Jak se v polovině týdne vedlo akciovým trhům v Evropě a v USA, na čem se dohodl Volkswagen s americkými úřady a jak vypadá nová perla Hamburku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, dolar v reakci na Trumpovu nepřesvědčivou tiskovou konferenci odevzdal úvodní zisky a oslabil

Americké akcie ve středu posílily. Za růstem stály především energetické společnosti, které těžily z vyšších cen ropy. Farmaceutické firmy se však dostaly pod tlak, protože budoucí americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci signalizoval, že se bude snažit zajistit pokles cen léků. Dolar se odpoledne vůči koši měn propadl až na měsíční minimum. Index Dow stoupl o půl procenta na 19 954,28 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 2 275,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,21 % na novém zavíracím maximu 5 563,65 bodu. Absolutní rekord Nasdaq Composite posunul na 5 564,08 bodu. Na novém zavíracím maximu index skončil popáté v řadě. Index volatility VIX ve středu klesl o dvě procenta na 11,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,365 %. Dařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví veřejných služeb a sektoru základních materiálů. V červených číslech skončily odvětí zdravotní péče a realitní sektor. Z tiskové konference Donalda Trumpa byla většina investorů zklamaná. Nastupující prezident totiž nepřišel s ničím novým, pouze varioval svá dřívější vyjádření týkající se přesouvání části výroby amerických podniků do Mexika. Bojovat chce Trump proti tomuto "nešvaru" dovozními cly.

Kupujte CRAP: Rada od nejmenšího býka mezi stratégy, který byl "před Trumpem" naopak největší optimista

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

2. Evropské akcie ve středu před tiskovou konferencí Donalda Trumpa mírně stouply

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách zamířily během středeční obchodní seance výše. Investoři s mírným optimismem vyhlíželi tiskovou konferenci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, první, kterou Trump uspořádal od vítězství v listopadových volbách. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil po záporném úvodu seanci se ziskem 0,23 %, následován většinou velkých západoevropských trhů. Index londýnské burzy FTSE 100 připsal 0,21 %, německý DAX stoupl o 0,54 % a francouzský CAC 40 skončil na zelené nule. Index FTSE 100 znovu dosáhl na nový historický rekord, ačkoli investoři čerpali ze smíšených makroekonomických dat - průmyslová aktivita ve Spojeném království v listopadu stoupla nad očekávání, schodek obchodní bilance se ale výrazně prohloubil.

Dožije se Evropská unie roku 2020? Odpověď hledejte v těchto třech grafech

Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné

3. Pražská burza si ve středu navzdory poklesu bank připsala mírný zisk

Index pražské burzy PX během středečního obchodování přidal 0,2 % na 927,93 bodu. Hned ráno zaujala investory likérka Stock Spirits, jež vydala komentář k hospodaření v druhé polovině loňského roku. "Firma informovala o pokračujícím zlepšování situace na polském trhu, pozitivní bylo také cash flow," uvedl analytik České spořitelny Pavel Smolík. Společnost zakončila rok 2016 s čistým dluhem ve výši zhruba 60 milionů eur. "Reportovaný dluh je asi o 5 % nižší, než jsme očekávali. Na titul zůstáváme nadále pozitivní. Akcie Stock Spirits se podle nás obchodují s dvouciferným diskontem vůči srovnatelným společnostem," dodal Smolík. Titul ve středu zdražil o 0,71 % na 56,45 Kč. Absolutním vítězem dne se však stala nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko, která si připsala 4,44 %. Nedařilo se naopak bankám. Akcie Erste Group Bank zlevnily o 1,04 % na 769,90 Kč, cenné papíry Komerční banky klesly o 0,27 % na 883,10 Kč a MONETA Money Bank seanci zakončila se ztrátou 0,18 % na 81,70 Kč. Z finančních titulů se tak nad nulou udržela pouze pojišťovnická skupiny VIG, která zdražila o 1,05 % na 599,40 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Investorský magazín: Investiční výhled na rok 2017 s Romanem Koděrou a fokus na maloobchodní řetězce

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a Čína přidá statistiku přímých zahraničních investic. Dopoledne zveřejní Francie inflační statistiku, Německo přidá zprávu o vývoji HDP v loňském roce a Itálie a eurozóna se pochlubí průmyslovou výrobou. Odpoledne bude v USA patřit pravidelným týdenním zprávám o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA, indexům dovozních a vývozních cen a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Sledovat budou trhy ještě vystoupení prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse a prezidenta filadelfského Fedu Patricka Harkera a začíst se budou moci také do zápisu z posledního měnověpolitického zasedání ECB. Hospodářskými výsledky za poslední loňské čtvrtletí se pochlubí v USA FuelCell Energy a aerolinky Delta Air Lines. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volkswagen v USA přiznal vinu v emisní aféře, zaplatí 4,3 miliardy dolarů

Americká vláda uzavřela s německým automobilovým koncernem Volkswagen dohodu ohledně urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů. Potvrdilo to ve středu americké ministerstvo spravedlnosti.

6. Trump před inaugurací převede majetek do fondu

Budoucí americký prezident před inaugurací převede svůj majetek do fondu. Donald Trump to ve středu na tiskové konferenci v New Yorku sdělil novinářům prostřednictvím své advokátky. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody firem s cizinou uzavřeny nebudou.

7. Dědic skupiny Samsung je oficiálně podezřelý v korupční aféře

Předpokládaný dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong byl oficiálně označen za podezřelého v korupčním skandálu, který vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Oznámili to ve středu vyšetřovatelé. Firma čelí podezření, že podplácela prezidentčinu důvěrnici Čche Son-sil, aby získala různé výhody.

8. Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investiční výdaje

Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to ve středu konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 % a za loňský rok získaly asi 50 %. Výdaje by se měly zvýšit asi o 3 % na 450 miliard dolarů.

9. Čína vyšetřuje bitcoinové burzy, kryptoměna opět klesla

Čínská centrální banka začala vyšetřovat bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a dalších trestných činů. Banka to uvedla ve středečním sdělení. Kurz bitcoinu po zprávě výrazně klesl.

10. Ministerstvo financí ve středu prodalo roční dluhopisy s rekordně záporným výnosem

Ministerstvo financí ve středeční aukci jednoletého státního dluhopisu dosáhlo průměrného záporného výnosu 1,72 %. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Česká národní banka. Poptávka činila 32,3 miliardy korun, stát prodal dluhopisy za 12 miliard korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Labská filharmonie na rozbouřené hladině

V Hamburku byla ve středu večer za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka slavnostně otevřena budova Labská filharmonie. Stavba, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, se má stát novým symbolem přístavního velkoměsta.

"Prvním koncertem ve velkém sále začíná tlouct srdce Labské filharmonie," prohlásil hamburský primátor Olaf Scholz krátce před začátkem koncertu filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka.

Prezident Gauck se ve svém projevu vrátil i ke sporům, které stavbu doprovázely. Tento dům v řece, jak Gauck Labskou filharmonii označil, byl podle něj v uplynulých letech snem i noční můrou, blamáží i zázrakem. Konečný výsledek je ale podle hlavy státu klenotem německého kulturního národa.

Labská filharmonie, s jejíž stavbou se začalo v roce 2007, měla být původně dokončena už v roce 2010, po právních sporech a dalších průtazích se tak nakonec stalo až loni. Výrazně mezitím stouply náklady. Zatímco podle prvotních odhadů měla budova stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec byla asi desetkrát dražší, když se náklady zastavily na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Budova Labské filharmonie v Hamburku
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada