Co musíte ráno vědět (12. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (12. ledna)

Jak se v polovině týdne vedlo akciovým trhům v Evropě a v USA, na čem se dohodl Volkswagen s americkými úřady a jak vypadá nová perla Hamburku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, dolar v reakci na Trumpovu nepřesvědčivou tiskovou konferenci odevzdal úvodní zisky a oslabil

Americké akcie ve středu posílily. Za růstem stály především energetické společnosti, které těžily z vyšších cen ropy. Farmaceutické firmy se však dostaly pod tlak, protože budoucí americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci signalizoval, že se bude snažit zajistit pokles cen léků. Dolar se odpoledne vůči koši měn propadl až na měsíční minimum. Index Dow stoupl o půl procenta na 19 954,28 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 2 275,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,21 % na novém zavíracím maximu 5 563,65 bodu. Absolutní rekord Nasdaq Composite posunul na 5 564,08 bodu. Na novém zavíracím maximu index skončil popáté v řadě. Index volatility VIX ve středu klesl o dvě procenta na 11,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,365 %. Dařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví veřejných služeb a sektoru základních materiálů. V červených číslech skončily odvětí zdravotní péče a realitní sektor. Z tiskové konference Donalda Trumpa byla většina investorů zklamaná. Nastupující prezident totiž nepřišel s ničím novým, pouze varioval svá dřívější vyjádření týkající se přesouvání části výroby amerických podniků do Mexika. Bojovat chce Trump proti tomuto "nešvaru" dovozními cly.

Kupujte CRAP: Rada od nejmenšího býka mezi stratégy, který byl "před Trumpem" naopak největší optimista

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

2. Evropské akcie ve středu před tiskovou konferencí Donalda Trumpa mírně stouply

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách zamířily během středeční obchodní seance výše. Investoři s mírným optimismem vyhlíželi tiskovou konferenci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, první, kterou Trump uspořádal od vítězství v listopadových volbách. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil po záporném úvodu seanci se ziskem 0,23 %, následován většinou velkých západoevropských trhů. Index londýnské burzy FTSE 100 připsal 0,21 %, německý DAX stoupl o 0,54 % a francouzský CAC 40 skončil na zelené nule. Index FTSE 100 znovu dosáhl na nový historický rekord, ačkoli investoři čerpali ze smíšených makroekonomických dat - průmyslová aktivita ve Spojeném království v listopadu stoupla nad očekávání, schodek obchodní bilance se ale výrazně prohloubil.

Dožije se Evropská unie roku 2020? Odpověď hledejte v těchto třech grafech

Rusko vs. USA: Osobní chemie Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem politikou hýbat nebude, zájmy obou zemí jsou příliš rozdílné

3. Pražská burza si ve středu navzdory poklesu bank připsala mírný zisk

Index pražské burzy PX během středečního obchodování přidal 0,2 % na 927,93 bodu. Hned ráno zaujala investory likérka Stock Spirits, jež vydala komentář k hospodaření v druhé polovině loňského roku. "Firma informovala o pokračujícím zlepšování situace na polském trhu, pozitivní bylo také cash flow," uvedl analytik České spořitelny Pavel Smolík. Společnost zakončila rok 2016 s čistým dluhem ve výši zhruba 60 milionů eur. "Reportovaný dluh je asi o 5 % nižší, než jsme očekávali. Na titul zůstáváme nadále pozitivní. Akcie Stock Spirits se podle nás obchodují s dvouciferným diskontem vůči srovnatelným společnostem," dodal Smolík. Titul ve středu zdražil o 0,71 % na 56,45 Kč. Absolutním vítězem dne se však stala nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko, která si připsala 4,44 %. Nedařilo se naopak bankám. Akcie Erste Group Bank zlevnily o 1,04 % na 769,90 Kč, cenné papíry Komerční banky klesly o 0,27 % na 883,10 Kč a MONETA Money Bank seanci zakončila se ztrátou 0,18 % na 81,70 Kč. Z finančních titulů se tak nad nulou udržela pouze pojišťovnická skupiny VIG, která zdražila o 1,05 % na 599,40 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Investorský magazín: Investiční výhled na rok 2017 s Romanem Koděrou a fokus na maloobchodní řetězce

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a Čína přidá statistiku přímých zahraničních investic. Dopoledne zveřejní Francie inflační statistiku, Německo přidá zprávu o vývoji HDP v loňském roce a Itálie a eurozóna se pochlubí průmyslovou výrobou. Odpoledne bude v USA patřit pravidelným týdenním zprávám o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA, indexům dovozních a vývozních cen a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Sledovat budou trhy ještě vystoupení prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse a prezidenta filadelfského Fedu Patricka Harkera a začíst se budou moci také do zápisu z posledního měnověpolitického zasedání ECB. Hospodářskými výsledky za poslední loňské čtvrtletí se pochlubí v USA FuelCell Energy a aerolinky Delta Air Lines. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volkswagen v USA přiznal vinu v emisní aféře, zaplatí 4,3 miliardy dolarů

Americká vláda uzavřela s německým automobilovým koncernem Volkswagen dohodu ohledně urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů. Potvrdilo to ve středu americké ministerstvo spravedlnosti.

6. Trump před inaugurací převede majetek do fondu

Budoucí americký prezident před inaugurací převede svůj majetek do fondu. Donald Trump to ve středu na tiskové konferenci v New Yorku sdělil novinářům prostřednictvím své advokátky. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody firem s cizinou uzavřeny nebudou.

7. Dědic skupiny Samsung je oficiálně podezřelý v korupční aféře

Předpokládaný dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong byl oficiálně označen za podezřelého v korupčním skandálu, který vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Oznámili to ve středu vyšetřovatelé. Firma čelí podezření, že podplácela prezidentčinu důvěrnici Čche Son-sil, aby získala různé výhody.

8. Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investiční výdaje

Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to ve středu konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 % a za loňský rok získaly asi 50 %. Výdaje by se měly zvýšit asi o 3 % na 450 miliard dolarů.

9. Čína vyšetřuje bitcoinové burzy, kryptoměna opět klesla

Čínská centrální banka začala vyšetřovat bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a dalších trestných činů. Banka to uvedla ve středečním sdělení. Kurz bitcoinu po zprávě výrazně klesl.

10. Ministerstvo financí ve středu prodalo roční dluhopisy s rekordně záporným výnosem

Ministerstvo financí ve středeční aukci jednoletého státního dluhopisu dosáhlo průměrného záporného výnosu 1,72 %. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Česká národní banka. Poptávka činila 32,3 miliardy korun, stát prodal dluhopisy za 12 miliard korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Labská filharmonie na rozbouřené hladině

V Hamburku byla ve středu večer za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka slavnostně otevřena budova Labská filharmonie. Stavba, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, se má stát novým symbolem přístavního velkoměsta.

"Prvním koncertem ve velkém sále začíná tlouct srdce Labské filharmonie," prohlásil hamburský primátor Olaf Scholz krátce před začátkem koncertu filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka.

Prezident Gauck se ve svém projevu vrátil i ke sporům, které stavbu doprovázely. Tento dům v řece, jak Gauck Labskou filharmonii označil, byl podle něj v uplynulých letech snem i noční můrou, blamáží i zázrakem. Konečný výsledek je ale podle hlavy státu klenotem německého kulturního národa.

Labská filharmonie, s jejíž stavbou se začalo v roce 2007, měla být původně dokončena už v roce 2010, po právních sporech a dalších průtazích se tak nakonec stalo až loni. Výrazně mezitím stouply náklady. Zatímco podle prvotních odhadů měla budova stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec byla asi desetkrát dražší, když se náklady zastavily na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Budova Labské filharmonie v Hamburku
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
před hodinou

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče