Co musíte ráno vědět (20. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak dopadlo první zasedání ECB v roce 2017 a kolik stojí Bílý dům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, investoři čekají na nástup Donalda Trumpa do Bílého domu

Americké akciové indexy zahájily čtvrteční seanci v zelených číslech, brzy ale mírné zisky odevzdaly a svezly se pod nulu. Investoři čekají na páteční inauguraci Donalda Trumpa a průběžně vyhodnocují hospodářská čísla významných amerických podniků. Index Dow klesl o 0,37 % na 19 732,40 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,36 % na 2 263,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,28 % na 2 263,69 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,4 % na 12,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé čtyři bazické body na 2,468 %.

Způsobí Donald Trump další krizi?

2. Evropské trhy po zasedání ECB klesly, akcie Zodiac Aerospace zdražily o 23 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely v mínusu. Investoři se celý den soustředili zejména na zasedání ECB, k žádnému překvapení ale nedošlo. Banka na svém prvním zasedání v roce 2017 ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Banka rovněž potvrdila svůj záměr pokračovat v kvantitativním uvolňování nejméně do konce roku, což poslalo trhy výše, nespokojená reakce německého ministra financí ale nadšení zchladila. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 362,85 bodu, když se jeho sektory na směru neshodly. Britský FTSE 100 odepsal 0,54 % na 7 208,44 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,25 % na 4 841,14 bodu a německý index DAX uzavřel na červené nule se ztrátou 0,02 % na 11 596,89 bodu. Třetím dnem pokračovalo Světové ekonomické fórum v Davosu, přičemž nejvíce se evropských trhů dotklo vystoupení britské premiérky Theresy Mayové. Ta opět uvedla, že je v britském národním zájmu, aby byla Evropská unie nadále úspěšná. Zároveň však přiznala, že její zemi nyní čeká nejistá cesta, která povede k velkým změnám. Přesto očekává, že Evropská unie a Spojené království uzavřou vzájemně prospěšnou dohodu, a Británie je podle ní připravena zahájit obchodní jednání i se zeměmi mimo EU (například Austrálií nebo Indií). Z korporátního sektoru nejvíce rezonovala zpráva, že francouzský výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Safran učinil nabídku na převzetí výrobce sedadel a dalšího vnitřního vybavení kabin letadel Zodiac Aerospace za 8,5 miliardy eur. Spojením by vznikl třetí největší dodavatel pro letecký průmysl na světě. Akcie Zodiac Aerospace reagovaly na zprávu růstem o téměř 23 %.

Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB?

Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,3 %, dařilo se akciím ČEZ, Kofoly a Pegasu

Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční zisk, když index PX zpevnil o 0,3 % na 928,71 bodu. Nahoru ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ, nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko a textilky Pegas Nonwovens, nedařilo se naopak Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 507 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie polostátní skupiny ČEZ, které vzrostly o 1,2 % na 428,40 Kč. Analytik z České spořitelny Petr Bártek ke čtvrtečnímu výsledku energetického gigantu poznamenal, že vláda se stále nemůže shodnout, jakým způsobem financovat výstavbu nových jaderných bloků, což společnosti pomáhá, protože se tak zatím nemusí obávat, že by byla do výstavby politicky tlačena. "Při cenách elektřiny na burze okolo 30 EUR/MWh totiž výstavba jaderných zdrojů na komerční bázi (tedy bez zajištěných výkupních cen nebo alespoň státních záruk) nedává ekonomicky smysl," uvedl analytik. Na tabákovou firmu Philip Morris ČR (-0,23 %) nemělo zásadní dopad schválení protikuřáckého zákona v Senátu. "Po zavedení zákona odhadujeme pokles spotřeby cigaret v ČR v rozmezí 4-5 %, což by ale u Philip Morris ČR díky její silné rozvaze nemělo výrazněji ohrozit dividendový výhled," doplnil Bártek.

Růst inflace v Česku? Nalijme si čistého vína!

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců a Spojené království odtajní statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne na trh statistiku maloobchodních tržeb pošle také Kanada, která přidá ještě zprávu o inflaci, a s projevem vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA a ve švýcarském Davosu skončí letošní Světové ekonomické fórum. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí se v USA v závěru týdne pochlubí Schlumberger či General Electric, do prezidentského úřadu bude navíc uveden Donald Trump. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v lednu ponechala měnovou politiku beze změny

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny se všeobecně očekávalo. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že je banka připravena reagovat na vývoj ekonomiky, a opětovně vyzval členské země eurozóny k rychlejšímu zavádění důležitých strukturálních reforem.

6. IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za rok 2016

Světový trh s ropou se pomalu stává napjatějším, protože poptávka roste a investoři čekají, zda dojde k dohodnutému snížení těžby, na kterém se dohodl ropný kartel OPEC s dalšími producentskými zeměmi. Ve své měsíční zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů na den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů na den.

7. Bývalý šéf Volkswagenu popřel, že by věděl o podvodech s emisemi

Bývalý generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn při svém čtvrtečním vystoupení před německými zákonodárci řekl, že nevěděl o systematickém podvádění s emisemi u vozů s naftovými motory dříve, než automobilka podvody oficiálně přiznala. Netuší ani, kolik osob o podvodech vědělo, napsala agentura Reuters.

8. Andrej Babiš nehodlá jako ministr financí zaručit ČEZ ceny elektřiny a výstavbu nových jaderných zdrojů

Ministr financí Andrej Babiš odmítá jakékoli státní záruky na stavbu jaderných elektráren. ČEZ si podle Babiše může na nové jaderné zdroje snadno půjčit.

9. Jihokorejský soud odmítl odsouhlasit zatykač na šéfa Samsungu

Jihokorejský soud ve čtvrtek odmítl dát souhlas k vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Zatykač požadoval úřad speciálního žalobce za údajnou roli hlavy Samsungu ve skandálu, který vedl k dočasnému sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Soudce, který podrobil I Če-jonga výslechu, ale poté oznámil, že je v současnosti "těžké uznat nezbytnost" jeho zatčení, uvedla agentura Reuters.

10. Trump přiměl šéfy firem mluvit v Davosu o přínosu lokální výroby

Světové firmy se aktivně připravují na éru nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož prvořadým cílem je ztížit podnikům přesouvání výroby a pracovních míst do zahraničí a naopak je přimět, aby je vracely do USA. Na letošních setkáních v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu mluví šéfové nadnárodních společností - tradičních symbolů globalizace - nezvykle často o přínosech lokální produkce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na kolik by vás přišel Bílý dům?

Podle výpočtů realitní společnosti Zillow stojí sídlo amerických prezidentů přes 400 milionů dolarů. Během osmi let, kdy v Bílém domě bydlel Barack Obama, se navíc nejslavnější americký dům, kde kromě George Washingtona žili všichni američtí prezidenti, zhodnotil o 15 %.

"Doba, kdy byl ve Spojených státech prezidentem Barack Obama, se vyznačuje masivním oživením realitního trhu, což se odráží i v ocenění Bílého domu. Ceny domů po celé zemi rostou nejrychlejším tempem od roku 2006 a i díky tomu má Bílý dům v současnosti nejvyšší hodnotu v historii," píše se ve zprávě Zillow.

Není proto překvapením, že Obama si nyní výrazně pohorší. Dům, do kterého se s rodinou přestěhují, je sice rovněž ve Washingtonu, oproti Bílému domu, který se pyšní 16 ložnicemi, jich má ale jen 9 a v roce 2014 se prodal za pouhých 5 milionů dolarů. Nový dům Obamových si můžete prohlédnout níže.

To Trump po stěhování nebude muset nijak výrazně měnit své životní standardy, neboť dosud pobýval ve známém newyorském mrakodrapu Trump Tower, který časopis Forbes v roce 2006 ohodnotil na 318 milionů dolarů.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
před hodinou

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
před hodinou

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus