Co musíte ráno vědět (3. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (3. ledna)

Jak se v první seanci roku 2017 dařilo evropským burzám, kolik loni stály ČEZ odstávky jaderných elektráren a jakým tempem je zalidňována Země? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské trhy v pondělí uzavřely v plusu, v Británii a v USA se neobchodovalo

Evropské akciové trhy v úvodní seanci nového roku zpevnily, pomohla jim zejména lepší než očekávaná makrodata. Ve Spojeném království a v Rusku se kvůli státním svátkům neobchodovalo a zavřené zůstaly kvůli nahrazování volna i burzy za oceánem. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,49 % na 363,18 bodu, nejvyšší úroveň od prosince 2015. Povzbudilo jej zejména zveřejnění indexů nákupních manažerů. Finální prosincové ukazatele za zpracovatelský sektor trhy potěšily, neboť ve většině případů naplnily nebo překonaly očekávání analytiků. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v prosinci zvýšil na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za posledních pět let. Údaje jsou příznivou zprávou zejména pro Evropskou centrální banku (ECB), která se prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Francouzský akciový index CAC 40 v pondělí získal 0,41 % na 4 882,38 bodu a dosáhl nejvyšší úrovně za 13 měsíců. Německý index DAX si polepšil o 1,02 % na 11 598,33 bodu. Během seance se navíc německý benchmark vyšplhal až na 11 617,28 bodu, což je nejvyšší hodnota ukazatele od července 2015. Milánský index FTSE MIB, který loni kvůli problémům italských bank ztratil 10,2 %, v pondělí díky oživení bankovních akcií získal 1,7 % a vystoupil na maximum od loňského ledna.

V hledáčku investičního makléře: Airbus sází (nejen) na mladé trhy

Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

2. Pražská burza začala nový rok s mírným ziskem

Pražská burza v první seanci roku 2017 mírně vzrostla, když index PX zpevnil o 0,26 % na 924,04 bodu. Dařilo se akciím pojišťovny VIG a Erste Group Bank, výrazněji naopak ztratily Kofola ČeskoSlovensko a mediální CME. Zobchodováno bylo pouhých 101 milionů Kč. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie energetické skupiny ČEZ, které klesly o 0,23 % na 429 Kč. V negativním pásmu dále skončily mediální společnost CME (-1,28 % na 65,75 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,34 % na 362 Kč), textilka Pegas Nonwovens (-0,27 % na 766,90 Kč), petrochemický holding Unipetrol (-0,38 % na 183,10 Kč) a MONETA Money Bank (-0,12 % na 82,70 Kč). Dalším finančním titulům se naopak dařilo. Pojišťovna VIG zdražila o 1,2 % na 582,30 Kč, Komerční banka si připsala 0,24 % na 887,10 Kč a Erste Group Bank stoupla o 0,78 % na 764,10 Kč. Dobrým výsledkem se v pondělí mohli pochlubit také sázkařská společnost Fortuna (+0,93 % na 86,60 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (+0,71 % na 13 189 Kč), likérka Stock Spirits (+0,97 % na 57 Kč) a operátor O2 Czech Republic (+0,08 % na 260 Kč).

Průmyslová revoluce 4.0 pohledem ekonoma: Lidé se mohou v důsledku digitalizace a robotizace cítit ohrožení. Bude ještě někdo potřebovat práci?

3. Očekávané události

V noci na úterý Čína pošle na trh index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a dopoledne vyjde ve Francii předběžná inflační statistika za prosinec. Zprávu o vývoji spotřebitelských cen vydá i Německo, které doplní ještě zprávu z trhu práce. Index nákupních manažerů za zpracovatelský sektor vydá i Británie a Česko zveřejní bilanci státního rozpočtu za prosinec a celý rok 2016. Odpoledne vyjdu PMI za zpracovatelský sektor od společnosti Markit a institutu ISM ve Spojených státech a ukazatel na trh pošle také Kanada. USA se kromě toho pochlubí ještě statistikou výdajů ve stavebnictví. Obchodovat se v úterý nebude v Japonsku a na Novém Zélandu. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

4. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci vzrostl na 54,9 bodu z 53,7 bodu v listopadu. Byl tak potvrzen prosincový rychlý odhad. Za růstem zpracovatelského sektoru společenství zemí platících eurem stály zejména Nizozemsko, Rakousko a Německo.

5. ČEZ loni podle analytiků kvůli nižší výrobě přišel o pět miliard korun

Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu, v Dukovanech se snížila o 5,1 % a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků.

6. Těžba ropy v Rusku loni stoupla, letos se čeká další růst

Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z pondělních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.

7. Írán povolil 29 zahraničním firmám ucházet se o ropné projekty

Írán vydal povolení pro 29 firem z více než desítky zemí, aby se ucházely o projekty v oblasti ropy a zemního plynu, které budou uděleny podle nového, méně restriktivního modelu nazvaného Iran Petroleum Contract (IPC). Uvedl to zpravodajský portál ministerstva ropného průmyslu.

8. Hodnota bitcoinu se po třech letech vrátila nad 1 000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin se během pondělního obchodování poprvé za tři roky vyšplhala nad hranici 1 000 dolarů. Pokračuje tak v růstu poté, co loni posílila o 125 %.

9. Téměř třetinu korunových dluhopisů již drží zahraniční investoři

Více než 30 % českých státních dluhopisů v korunách již drží zahraniční investoři. V absolutní částce tak jde o 413 miliard z celkových 1,348 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí. Jde o rekordní úroveň podílu zahraničních držitelů státních dluhopisů, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na konci roku 2015 podíl činil 21,3 % a v prosinci 2014 byl 14,5 %.

10. Firmy z Číny loni investovaly do amerických podniků rekordních 45,6 miliardy USD

Čínské podniky loni investovaly do firem ze Spojených států rekordních 45,6 miliardy dolarů. Proti roku 2015 se investice zvýšily trojnásobně, vyplývá z údajů výzkumné společnosti Rhodium Group. Blížící se příchod Donalda Trumpa do Bílého domu ale podle investorů patří k faktorům, kvůli nimž je nepravděpodobné, že by se podobný výsledek opakoval i letos.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Z Afriky až na konec světa

Před zhruba sto tisíci lety se "hrstka" lidí rozutekla z Afriky do všech koutů světa. Dnes nás je zhruba 7,4 miliardy a růst populace v posledních desetiletích je alarmující.

Jak zalidňování planety v průběhu zmiňovaných tisíciletí probíhalo, si můžete prohlédnout na animaci Amerického přírodovědného muzea.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus