Burzovní kalendář (23. 1. - 27. 1. 2017)
|

Burzovní kalendář (23. 1. - 27. 1. 2017)

Investoři se dočkali, Donald Trump se ujal funkce amerického prezidenta a ve svém inauguračním projevu ani o píď neustoupil od své předvolební i povolební rétoriky. Motto jeho projevu, "Amerika na prvním místě", dominuje i výhledům investičních expertů na letošní rok. V prvním "Trumpově" týdnu vyjdou mimo jiné data o kondici americké ekonomiky na konci loňského roku a záplava firemních údajů v rámci výsledkové sezóny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Akciové trhy v Evropě, v USA i ten v Praze v uplynulém týdnu mírně ztrácely, když výsledková sezóna, vycházející makroekonomická data, komentáře centrálních bank a jejich představitelů ani komentáře chytrých hlav v Davosu nevychýlily ceny aktiv z poměrně klidných trajektorií. Donald Trump se stal prezidentem Spojených států amerických a nyní nastává čas (ne)plnění předvolebních slibů. Trh čeká hodně a od listopadových voleb nastavil ceny akcií i dluhopisů na výrazně odlišné hodnoty. Další tržní zápletky mohou přijít.

V průběhu týdne se investoři zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu. ECB nabídla spíše holubičí výhled, současný inflační vývoj prozatím centrální bankéře nevzrušuje. Mario Draghi zopakoval, že měnová politika zůstane uvolněná a bude v případě potřeby dále pomáhat evropské ekonomice.

Výsledková sezóna pokračovala především údaji od bank a od technologických společností. Výsledky bank lze označit za pozitivní, odhady trhu překonaly téměř všechny velké finanční ústavy.

"Z domácích informací jsme sledovali dění okolo CME. TCS Capital Management, druhý největší akcionář, podle regulatorního hlášení vyzval management společnosti k hledání kupce. Podle TCS by o majitele TV Nova byl zájem z několika stran. Motivací TCS je špatný vývoj ceny akcií CME. TCS rovněž navrhla vyměnit některé členy představenstva a dosadit své zástupce. Podobnou výzvu již TCS adresovala CME v listopadu 2015. Titul zakončil páteční seanci na hladině 65,4 Kč (+2,2)," napsal v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že 20. ledna vydal privátní emisi seniorních nezajištěných dluhopisů v objemu 50 milionů eur. Akcie firmy za týden přidaly přes 2 %.

ČEZ podle tisku hodlá prodat svou dceřinou společnost na Slovensku. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Vládní výbor pro jadernou energetiku se vedle toho neshodl na financování nových jaderných bloků. "Vláda již jednou (v roce 2014) odmítla garance na výstavbu jaderných elektráren. Bez nich se za současných tržních podmínek projekt nevyplatí. Připomínáme, že tendr na dostavbu jaderných bloků byl již jednou zrušen, právě vzhledem k absencím vládních garancí. Akcie ČEZ za týden odepsaly 0,4 %," uvedl Vaníček.

Výhled

Akciové trhy v USA se navzdory dvěma týdenním mírným poklesům drží poblíž historických maxim. Výše by je mohly v týdnu popostrčit výsledky velkých amerických společností a makroekonomické údaje, například akcie amerických bank ale v posledních dnech umazávaly rozsáhlé povolební zisky navzdory velice dobrých hospodářským výsledkům za čtvrtý kvartál loňského roku.

"Index S&P 500 uzavřel druhý týden po sobě na červené nule. Od začátku ledna se drží v rozpětí jednoho procenta, s třemi posledními prosincovými týdny se akcie pohnuly všehovšudy o dvě procenta. Na denním grafu se proto nic nemění. Nejbližší supporty zůstávají na 2 240 až 2 230 a na 2 220 až 2 190, nejbližší rezistence je okolo 2 280, odkud zbývá necelé procento k psychologicky zajímavé hladině 2 300," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Akciové indexy přivítaly Donalda Trumpa v Bílém domě nepatrným pátečním růstem za nadprůměrného objemu obchodů. Status quo zřejmě vydrží, dokud nebude jasněji o tom, jaká opatření bude nová administrativa zavádět. Případné přehmaty a vtipné bonmoty, které někomu jinému projdou, mohou odteď v případě Donalda Trumpa a jeho vlády ovlivnit dění prakticky na všech trzích. Výsledková sezóna zatím probíhá v klidu a americká centrální banka (ve vyjádřeních svých představitelů) potvrzuje výhled několikerého zvýšení základní sazby v letošním roce. Naruší něco zdánlivý klid?"

Připomeňme, že v minulosti byla právě inaugurace republikánského prezidenta momentem, který ohraničoval dosavadní růst cen akcií a jejich následnou konsolidaci.

Medián procentuální změny hodnoty indexu S&P 500 po inauguraci amerických prezidentů od roku 1950

Výsledková sezóna nabídne v novém týdnu údaje od desítek firem. Mezi ty nejdůležitější patří Alphabet, Microsoft, Amazon, AT&T, Verizon, McDonald's, Chevron nebo Ford. V Evropě období vyhlašování firemních výsledků teprve začíná, v týdnu zaujmou například čísla od UBS nebo SAP. V Asii odhalí své hospodaření například Samsung.

V České republice oznámí výsledky ve čtvrtek společnost Unipetrol. Díky stále solidním maržím a příspěvku pojistného plnění za havárii v Chemparku Záluží v létě 2015 by čísla za celý rok měla být solidní, do budoucna zajímavý může být nastavený kurz dividendové politiky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomickému kalendáři vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. Důležité budou také maloobchodní tržby v Německu, japonská inflace nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pozitivně ovlivněny objednávkami letadel, po očištění bude patrný spíše útlum kapitálových investic. Slabší data očekáváme i z trhu nemovitostí. Celkový růst amerického HDP za 4Q2016 tak dosáhne mezičtvrtletně anualizovaně nemastných neslaných dvou procent. Naopak silné evropské indexy nákupních manažerů by měly být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,5 % mezikvartálně v prvním čtvrtletí. Celkově tedy ekonomický kalendář vyznívá spíše v prospěch eura na úkor dolaru. Středoevropský ekonomický kalendář je v tomto týdnu nezajímavý," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Zatímco v listopadu Boeing reportoval pouhých 13 objednávek, v prosinci to bylo 290. To přispěje ke skoku celkových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec o 7,0 % meziměsíčně. Ovšem po očištění o objednávky v sektoru dopravy bude vykázán meziměsíční pokles, podle našeho odhadu o 0,3 %," napsal Vejmělek.

Snižující se nezaměstnanost a v některých zemích již patrné známky zvyšujících se mezd se pozitivně odráží ve spotřebitelské důvěře. V závěru roku se již držela 0,8 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. Ze silného trhu práce budou evropské domácnosti těžit i letos, zvyšující se inflace ale bude reálné příjmy domácností nahlodávat.

"Silné indikátory ekonomické aktivity v eurozóně z konce loňského roku se přelévají i do roku letošního. Prosincový evropský PMI na 54,4 bodu znamenal nejlepší výsledek od května 2011. Pro leden dokonce očekáváme ještě mírné zlepšení na 54,5 bodu. Zatímco v případě Německa předpokládáme mírné snížení, zlepšení by měly zaznamenat další velké ekonomiky jako Francie nebo Itálie," napsal v týdenním výhledu Vejmělek.

Německé podnikatelské klima (index Ifo) by podle něj mělo zaznamenat v lednu nepatrné zhoršení. Předběžná data o HDP naznačují snížení mezičtvrtletní dynamiky v na konci roku na 0,6 %, což by měl index Ifo reflektovat. "Vyhlídky zůstávají příznivé. Finanční podmínky jsou z pohledu německé ekonomiky uvolněné, blížící se volby mohou přinést vyšší vládní spotřebu, trh práce zůstává silný. Německé odbory jdou do letošního mzdového vyjednávání s představou růstu mezd a platů o 4,5-6,0 %. Ve výsledku očekáváme, že nakonec bude dosaženo mzdového nárůstu přes tři procenta," doplnil hlavní ekonom Komerční banky.

Česká ekonomika by na začátku roku 2017 měla navázat na zlepšující se trendy z konce roku 2016. Spotřebitelskou poptávku bude nadále podporovat nejen stav trhu práce, ale i změny v souvislosti se vstupem do roku 2017 týkající se minimální mzdy. "Uvidíme, zda náladu domácností negativně ovlivní vzestup inflace patrný ke konci loňského roku. Podnikatelský sentiment by se měl držet vysoko ruku v ruce s tím, jak se zlepšuje nálada u klíčových českých obchodních partnerů," uzavřel Vejmělek.

Česká koruna zůstává na spotovém trhu přilepena k úrovni kurzového závazku na 27 EUR/CZK. V průběhu uplynulého týdne bylo ale patrné opadnutí tlaku na její testování. Ve srovnání s prvními dvěma lednovými týdny příliv spekulativního kapitálu zpomalil. To se primárně projevilo na forwardovém trhu. Roční forwardový kurz (kotace bid) se během týdne posunul zhruba o 10 haléřů výše nad 26,70 EUR/CZK.

 

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus