Burzovní kalendář (23. 1. - 27. 1. 2017)
|

Burzovní kalendář (23. 1. - 27. 1. 2017)

Investoři se dočkali, Donald Trump se ujal funkce amerického prezidenta a ve svém inauguračním projevu ani o píď neustoupil od své předvolební i povolební rétoriky. Motto jeho projevu, "Amerika na prvním místě", dominuje i výhledům investičních expertů na letošní rok. V prvním "Trumpově" týdnu vyjdou mimo jiné data o kondici americké ekonomiky na konci loňského roku a záplava firemních údajů v rámci výsledkové sezóny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Akciové trhy v Evropě, v USA i ten v Praze v uplynulém týdnu mírně ztrácely, když výsledková sezóna, vycházející makroekonomická data, komentáře centrálních bank a jejich představitelů ani komentáře chytrých hlav v Davosu nevychýlily ceny aktiv z poměrně klidných trajektorií. Donald Trump se stal prezidentem Spojených států amerických a nyní nastává čas (ne)plnění předvolebních slibů. Trh čeká hodně a od listopadových voleb nastavil ceny akcií i dluhopisů na výrazně odlišné hodnoty. Další tržní zápletky mohou přijít.

V průběhu týdne se investoři zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu. ECB nabídla spíše holubičí výhled, současný inflační vývoj prozatím centrální bankéře nevzrušuje. Mario Draghi zopakoval, že měnová politika zůstane uvolněná a bude v případě potřeby dále pomáhat evropské ekonomice.

Výsledková sezóna pokračovala především údaji od bank a od technologických společností. Výsledky bank lze označit za pozitivní, odhady trhu překonaly téměř všechny velké finanční ústavy.

"Z domácích informací jsme sledovali dění okolo CME. TCS Capital Management, druhý největší akcionář, podle regulatorního hlášení vyzval management společnosti k hledání kupce. Podle TCS by o majitele TV Nova byl zájem z několika stran. Motivací TCS je špatný vývoj ceny akcií CME. TCS rovněž navrhla vyměnit některé členy představenstva a dosadit své zástupce. Podobnou výzvu již TCS adresovala CME v listopadu 2015. Titul zakončil páteční seanci na hladině 65,4 Kč (+2,2)," napsal v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že 20. ledna vydal privátní emisi seniorních nezajištěných dluhopisů v objemu 50 milionů eur. Akcie firmy za týden přidaly přes 2 %.

ČEZ podle tisku hodlá prodat svou dceřinou společnost na Slovensku. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Vládní výbor pro jadernou energetiku se vedle toho neshodl na financování nových jaderných bloků. "Vláda již jednou (v roce 2014) odmítla garance na výstavbu jaderných elektráren. Bez nich se za současných tržních podmínek projekt nevyplatí. Připomínáme, že tendr na dostavbu jaderných bloků byl již jednou zrušen, právě vzhledem k absencím vládních garancí. Akcie ČEZ za týden odepsaly 0,4 %," uvedl Vaníček.

Výhled

Akciové trhy v USA se navzdory dvěma týdenním mírným poklesům drží poblíž historických maxim. Výše by je mohly v týdnu popostrčit výsledky velkých amerických společností a makroekonomické údaje, například akcie amerických bank ale v posledních dnech umazávaly rozsáhlé povolební zisky navzdory velice dobrých hospodářským výsledkům za čtvrtý kvartál loňského roku.

"Index S&P 500 uzavřel druhý týden po sobě na červené nule. Od začátku ledna se drží v rozpětí jednoho procenta, s třemi posledními prosincovými týdny se akcie pohnuly všehovšudy o dvě procenta. Na denním grafu se proto nic nemění. Nejbližší supporty zůstávají na 2 240 až 2 230 a na 2 220 až 2 190, nejbližší rezistence je okolo 2 280, odkud zbývá necelé procento k psychologicky zajímavé hladině 2 300," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Akciové indexy přivítaly Donalda Trumpa v Bílém domě nepatrným pátečním růstem za nadprůměrného objemu obchodů. Status quo zřejmě vydrží, dokud nebude jasněji o tom, jaká opatření bude nová administrativa zavádět. Případné přehmaty a vtipné bonmoty, které někomu jinému projdou, mohou odteď v případě Donalda Trumpa a jeho vlády ovlivnit dění prakticky na všech trzích. Výsledková sezóna zatím probíhá v klidu a americká centrální banka (ve vyjádřeních svých představitelů) potvrzuje výhled několikerého zvýšení základní sazby v letošním roce. Naruší něco zdánlivý klid?"

Připomeňme, že v minulosti byla právě inaugurace republikánského prezidenta momentem, který ohraničoval dosavadní růst cen akcií a jejich následnou konsolidaci.

Medián procentuální změny hodnoty indexu S&P 500 po inauguraci amerických prezidentů od roku 1950

Výsledková sezóna nabídne v novém týdnu údaje od desítek firem. Mezi ty nejdůležitější patří Alphabet, Microsoft, Amazon, AT&T, Verizon, McDonald's, Chevron nebo Ford. V Evropě období vyhlašování firemních výsledků teprve začíná, v týdnu zaujmou například čísla od UBS nebo SAP. V Asii odhalí své hospodaření například Samsung.

V České republice oznámí výsledky ve čtvrtek společnost Unipetrol. Díky stále solidním maržím a příspěvku pojistného plnění za havárii v Chemparku Záluží v létě 2015 by čísla za celý rok měla být solidní, do budoucna zajímavý může být nastavený kurz dividendové politiky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomickému kalendáři vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. Důležité budou také maloobchodní tržby v Německu, japonská inflace nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pozitivně ovlivněny objednávkami letadel, po očištění bude patrný spíše útlum kapitálových investic. Slabší data očekáváme i z trhu nemovitostí. Celkový růst amerického HDP za 4Q2016 tak dosáhne mezičtvrtletně anualizovaně nemastných neslaných dvou procent. Naopak silné evropské indexy nákupních manažerů by měly být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,5 % mezikvartálně v prvním čtvrtletí. Celkově tedy ekonomický kalendář vyznívá spíše v prospěch eura na úkor dolaru. Středoevropský ekonomický kalendář je v tomto týdnu nezajímavý," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Zatímco v listopadu Boeing reportoval pouhých 13 objednávek, v prosinci to bylo 290. To přispěje ke skoku celkových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec o 7,0 % meziměsíčně. Ovšem po očištění o objednávky v sektoru dopravy bude vykázán meziměsíční pokles, podle našeho odhadu o 0,3 %," napsal Vejmělek.

Snižující se nezaměstnanost a v některých zemích již patrné známky zvyšujících se mezd se pozitivně odráží ve spotřebitelské důvěře. V závěru roku se již držela 0,8 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. Ze silného trhu práce budou evropské domácnosti těžit i letos, zvyšující se inflace ale bude reálné příjmy domácností nahlodávat.

"Silné indikátory ekonomické aktivity v eurozóně z konce loňského roku se přelévají i do roku letošního. Prosincový evropský PMI na 54,4 bodu znamenal nejlepší výsledek od května 2011. Pro leden dokonce očekáváme ještě mírné zlepšení na 54,5 bodu. Zatímco v případě Německa předpokládáme mírné snížení, zlepšení by měly zaznamenat další velké ekonomiky jako Francie nebo Itálie," napsal v týdenním výhledu Vejmělek.

Německé podnikatelské klima (index Ifo) by podle něj mělo zaznamenat v lednu nepatrné zhoršení. Předběžná data o HDP naznačují snížení mezičtvrtletní dynamiky v na konci roku na 0,6 %, což by měl index Ifo reflektovat. "Vyhlídky zůstávají příznivé. Finanční podmínky jsou z pohledu německé ekonomiky uvolněné, blížící se volby mohou přinést vyšší vládní spotřebu, trh práce zůstává silný. Německé odbory jdou do letošního mzdového vyjednávání s představou růstu mezd a platů o 4,5-6,0 %. Ve výsledku očekáváme, že nakonec bude dosaženo mzdového nárůstu přes tři procenta," doplnil hlavní ekonom Komerční banky.

Česká ekonomika by na začátku roku 2017 měla navázat na zlepšující se trendy z konce roku 2016. Spotřebitelskou poptávku bude nadále podporovat nejen stav trhu práce, ale i změny v souvislosti se vstupem do roku 2017 týkající se minimální mzdy. "Uvidíme, zda náladu domácností negativně ovlivní vzestup inflace patrný ke konci loňského roku. Podnikatelský sentiment by se měl držet vysoko ruku v ruce s tím, jak se zlepšuje nálada u klíčových českých obchodních partnerů," uzavřel Vejmělek.

Česká koruna zůstává na spotovém trhu přilepena k úrovni kurzového závazku na 27 EUR/CZK. V průběhu uplynulého týdne bylo ale patrné opadnutí tlaku na její testování. Ve srovnání s prvními dvěma lednovými týdny příliv spekulativního kapitálu zpomalil. To se primárně projevilo na forwardovém trhu. Roční forwardový kurz (kotace bid) se během týdne posunul zhruba o 10 haléřů výše nad 26,70 EUR/CZK.

 

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus