Co musíte ráno vědět (23. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, co hlavního si odnést z letošního Světového ekonomického fóra v Davosu a jak tančí nový americký prezident? I to by vás mohlo zkraje týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek ocenily nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu mírným růstem, za týden ale indexy nepatrně klesly

Americké akcie v den inaugurace Donalda Trumpa mírně zdražily. Investoři na Wall Street nyní čekají na Trumpovy první kroky ve funkci prezidenta. Kurz dolaru se v pátek příliš neměnil, později ale začala americká měna mírně oslabovat. Index Dow v pátek vzrostl o 0,48 % na 19 827,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,34 % na 2 271,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 555,33 bodu. Index volatility VIX v závěru třetího lednového týdne spadl o 9,7 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,467 %. Nejvýrazněji v pátek stouply sektor základních materiálů, odvětví necyklického spotřebního zboží, realitní sektor a technologické odvětví. Pod nulou skončil pouze sektor zdravotní péče. Od minulého pátku index Dow klesl o 0,29 %, S&P 500 přišel o 0,15 % a Nasdaq Composite ztratil 0,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Investoři se dočkali Trumpa v Bílém domě. Vydají se akcie z úzkého pásma?

2. Evropské trhy v pátek uzavřely okolo nuly, za celý týden ztratily téměř procento

Evropské akciové trhy se v pátek na směru neshodly. Celá seance se nesla ve znamení vyčkávání na inauguraci Donalda Trumpa a investoři rovněž vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých amerických společností. Poklidnou seanci neoživil ani závěrečný den Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Britský FTSE 100 klesl o 0,14 % na 7 198,44 bodu (za celý týden -1,9 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,2 % na 4 850,67 bodu (za celý týden -1,46 %) a německý index DAX vzrostl o 0,29 % na 11 630,13 bodu (za celý týden +0,01 %). Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 362,58 bodu, za celý týden pak benchmark klesl o 0,92 %. V červených číslech se po celou páteční seanci držel zejména sektor základních materiálů, který níže poslal posilující dolar. Nedařilo se ale ani odvětví zdravotní péče a akciím automobilek.

3. Pražská burza v pátek uzavřela na červené nule, za celý týden přišla o 0,2 %

Pražská burza v závěru týdne nepatrně klesla, index PX odepsal 0,02 % na 928,53 bodu. Dolů burzu stahovaly především akcie energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Monetě Money Bank. Největší zisk si v závěru týdne při velkém zobchodovaném objemu připsaly akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 1,12 % na 81,40 Kč. Dařilo se i rakouské Erste Group Bank, jež si polepšila o 0,64 % na 770,70 Kč, operátorovi O2 Czech Republic, který vzrostl o 0,56 % na 270 Kč, a petrochemickému holdingu Unipetrol. Ten stoupl o 0,52 % na 182,55 Kč. Analytik z České spořitelny Petr Bártek upozornil na to, že telekomunikačnímu operátorovi O2 Czech Republic regulátor v pátek opět pohrozil odebráním licence k LTE frekvencím, pokud nezlevní velkoobchodní nabídku. Podle Bártka je však jisté, že se O2 s ČTÚ nakonec dohodne, takže trh tuto zprávu nebral v potaz. Zbývající pražské tituly zakončily seanci v negativním pásmu. Nejobchodovanější byla polostátní společnost ČEZ, jež přišla o 0,49 % na 426,30 Kč. ČEZ podle páteční zprávy zvažuje prodej své maloobchodní divize na Slovensku, což by mu přineslo několik set milionů korun jednorázového zisku. "Páteční informace na nás působí, jako kdyby se firma snažila hledat cesty, jak navýšit očekávaný zisk za letošní rok. To nemusí být z dlouhodobějšího hlediska dobré znamení," uvedl analytik. Za celý týden akcie na pražské burze ztratily 0,2 %. Nejvíce klesající společností týdne byla Erste Group Bank (-1,3 %), naopak nejvíce posilujícím titulem byla Kofola ČeskoSlovensko (+2,6 %).

Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB?

4. Očekávané události

V pondělí je makroekonomický kalendář chudý, pokud jde o důležité údaje. V Japonsku vyjde index průmyslové aktivity za listopad a v eurozóně index spotřebitelské důvěry, sledovaný ale bude projev šéfa ECB Maria Draghiho v Turíně. Pozornost investorů se proto upře především na výsledkovou sezónu, v rámci které svá čísla odhalí například McDonald's, Halliburton nebo Yahoo!. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kdy by ECB mohla zvednout úrokové sazby?

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Mario Draghi navíc již několikrát avizoval, že zvyšování sazeb není možné v nejbližší budoucnosti očekávat. Otázkou tak je, zda vůbec ECB k tomuto kroku přistoupí ještě za Draghiho vedení, tedy do roku 2019. Podle analytiků, kterých se banka zeptala, by utažení měnové politiky mohlo být Draghiho dárkem na rozloučenou.

6. Analytici: České akcie budou letos zajímavé hlavně díky dividendám. U kterých ale vsadit i na kapitálové zhodnocení?

České akcie by měly podle převažujícího názoru analytiků letos nabídnout investorům výnos, který podpoří zejména vyplácené dividendy. Růst ceny očekávají zejména u akcií ČEZ a Monety Money Bank, naopak opatrní by byli v případě nákupu akcií Kofoly a Philip Morris ČR.

7. Příjmová nerovnost je největším nebezpečím, zaznělo z Davosu

Rostoucí nerovnost příjmů a blahobytu a společenská polarizace jsou největší rizika pro světovou ekonomiku. V nové studii to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF), jehož každoroční zasedání v pátek skončilo ve švýcarském Davosu. Světoví lídři by proto měli přijmout společná opatření, aby v nadcházejícím desetiletí omezili chudobu a nejistotu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Světové ekonomické fórum 2017

8. Růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zrychlil na 6,8 %

Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2016 zrychlilo v meziročním srovnání na 6,8 % z 6,7 % v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank. Za celý rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 %, což byl nejpomalejší růst za 26 let.

9. Ropa: Těžařské země se přibližují dohodnuté úrovni omezení těžby

Země, které těží ropu, se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby. Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, na víkendovém setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru. Produkce se snížila o 1,5 milionu barelů denně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Trump a Obama na tanečním parketu

Inaugurační projev Donalda Trumpa na téma "Ameriky na prvním místě" nemá příliš smysl rozebírat. Stačí si pustit záznamy z jeho předvolebních mítinků, protože témata, výrazy i gesta by byly poměrně podobné. Že se na něj přišlo podívat výrazně méně lidí než na inauguraci Baracka Obamy v roce 2009, je vlastně také jedno. Že z webu Bílého domu ještě v pátek zmizely některé materiály, například o sexuálních menšinách nebo změně klimatu, to může být jen součást předávání moci a administrativy mezi starým a novým prezidentským týmem. Ale že Donald Trump během svého prvního prezidentského tance začne mávat publiku (a následně viceprezidentskému páru) místo toho, aby si jen a pouze hleděl své taneční a životní partnerky, to zmínit musíme. Barack Obama to před osmi lety zvládl lépe, jakkoli je pravda, že pokud jde o taneční postoj a držení, mají oba dva poslední nejmocnější muži planety co dohánět.

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před 18 minutami

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před 31 minutami

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před hodinou

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před hodinou

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn