Výzvy a příležitosti roku 2030 očima zástupců generace Z aneb Kdo se zítřka (ne)bojí
|

Výzvy a příležitosti roku 2030 očima zástupců generace Z aneb Kdo se zítřka (ne)bojí

Rychlost, s jakou se bortí nám známý svět, nabírá na tempu a nejistota s tím spojená narůstá. Jsou nejnovější technologie bránou do lepší doby, nebo předpokojem pekla? Ustojí současné politické celky probíhající tektonické pohyby? A jakou roli ve světě zítřka bude hrát člověk a lidstvo jako takové? I na tyto otázky se v rámci experimentálního semináře Svět 21. století zaměřili studenti pražského Gymnázia Jana Palacha. Nejzajímavější příspěvky nabízíme jako (ne)povinné víkendové čtení.

Technologie Trendy Pracovní trh Ekonomické a politické hrozby

2030? EU je noticka v učebnicích dějepisu, cenu mají pouze informace

Autorka: Markéta Kratochvílová

Pohlaví: žena

Bydliště: 50 s. š., 14 v. d.

Majetnost: Blok B/36

Kód: 753698412

Takže pouze tyto informace jsou důležité. Pouze tyto informace sděluje čip zabudovaný v levé ruce. Jako hodinky, které nelze sundat a jež řeknou celý náš příběh. Bez přídavných jmen, bez citu, jako kdybychom byli prach. To vše nastalo po boomu robotů dosazovaných kamkoli namísto lidí.

Vítejte v budoucnosti, kde vaše soukromí neexistuje, v níž jste pouhou složkou v systému. Všichni jsme si téměř rovni. Namísto peněz dostáváme dávky virtuální měny jako rentu na přežívání.

Poté, co se v roce 2023 rozpadla Evropská unie, Českou republiku odkoupila Čína a pozornost se od skřípění zubů Američanů a Rusů přesunula k soupeření v tom, kdo dočůrá dál. V hlavní roli Čína a Indie.

Celý svět jede na solární energii a kvůli globálnímu oteplování se části Afriky, Austrálie a dalších zemí staly neobyvatelnými. To vysvětluje i nedostatek vody, se kterým se globálně potýkáme.

Roboti a roboty jsou všude. Právě umělá inteligence a průmyslové stroje se staly největší černou labutí. Částečnou kontrolu nad stroji mají pouze společnosti, které vlastní Google a Facebook. Robot totiž ke svému fungování potřebuje informaci a tyto firmy informace mají.

Takže toto je ona světlá budoucnost. Rok 2030, ve kterém neexistuje kriminalita, pracovní pozice soukromí, ale máme virtuální realitu, hromadu volného času a roboty, kteří jsou více než ochotní nám naplánovat každý den.

Technologičtí utopisté podceňují (podstatu) člověka, zábava a osobní vlastnictví jsou věčné

Autor: Dávid Paška

Vítejte ve světě, který je pasivní. Pohádka od Disneyho Wall-E se stává trpkou skutečností a z Maslowovy pyramidy potřeb je zbytečný trojúhelník. Automatizace neproběhla jen v průmyslových odvětvích, ale i v lidských hlavách. Komfort přehlušil přirozenost. Vzdali jsme se lidskosti a stali jsme se strojově krmenými křečky.

Podobné vize jsou možná na první pohled provokativní a zajímavé, ale naprosto nerealistické. Svět v nich totiž silně připomíná utopii, o které psal mimo jiné již Karl Marx. Člověk je totiž naprogramován na osobní vlastnictví. Automatizace určitě proběhne, ale někdo na ní bude muset vydělat, zatímco někdo jiný bude tratit. Chudé možná minimální mzdou oklamete, zbytek ale bude protestovat, protože bude chtít více, něco jiného, nového a tak dále. Dnes chceme třeba nezdaněné bohatství v bitcoinech, jimiž ti, kteří na automatizaci vydělají, budou obchodovat.

Nevěřím ve spásu přírody, dokonalý provoz ani létající auta. V jistém okamžiku, i přes vysokou rentabilitu strojů, budou lidé chtít více než nutné minimum a budou pro to připraveni vyjít do ulic. I dnes diskutovaná, technologií umožněná – respektive poháněná – utopie tak připomíná klišé.

Co by bylo kupříkladu s třetím světem? Budou se mu kvůli robotizaci platit dávky? Myslím si, že pro nás, občany takzvaného prvního světa, je představa extrémního posunu v blízké budoucnosti lákavá, protože je volnomyšlenkářská. A my, možná naneštěstí, máme čas na takové úvahy, které nám slibují (na pohled) lepší zítřek. Přitom po totální automatizaci zanikne střední třída, zůstanou jen velice bohatí a velice chudí. (Já naštěstí svou budoucnost vidím v divadle, a proto mám takřka vystaráno. Zábava a osobní vlastnictví jsou věčné.)

Algoritmy jako ochránci zítřejších (ne)pořádků aneb Proč je důležité (ne)mít robota

Autorka: Natalie Nevřelová

Trh práce, jak ho dnes známe, bude v roce 2030 pouhou vzpomínkou. Většinu pracovních pozic obsadí stroje nenáročné na obsluhu a dohled. Celou jednotku či část výroby obslouží malý tým lidí z centrály. Totální automatizace se dotkne zejména manuální práce, vliv ale bude mít i na jiné profese, a to včetně služeb.

Pokračující automatizace, navzdory kritice či pochybnostem, bude mít jistě i výhody. Stroje se rozhodují na základě algoritmů, ne emocí. Problémem mnoha profesí je přitom právě chybějící objektivita, stačí se podívat na soudce, ale třeba i na lékaře. Zavedení strojů by to mohlo částečně vyřešit. Stinnou stránkou (jistě ne jedinou) je hrozba, že se trh práce smrskne a většina lidí bude nezaměstnaná.

Nejde přitom ani tak o chudobu. I kdyby každý dostával od státu určité životní minimum (nebo možná právě proto), docházelo by k tomu, že by se "v ulicích" pohybovala obrovská masa lidí, kteří by neměli co dělat. Vyvstává riziko nárůstu kriminality a dalších sociálních a psychologických dopadů na společnost i jednotlivce.

Další, a možná největší hrozba související s vysokou mírou automatizace je spjata s otázkou, co by se stalo, kdyby došlo k závažnému poškození automatických systémů. Byli by lidé schopní bez robotů přežít? A co vzpoura strojů – nestala by se donedávna science-fiction nebezpečnou realitou?


Seminář Svět 21. století volně navazuje na cyklus Pohled za zrcadlo, který od premiéry v roce 2012 absolvovaly desítky studentů vybraných pražských gymnázií. V současnosti je seminář jedním z povinně volitelných předmětů, a tudíž je určen výhradně pro studenty třetích a čtvrtých ročníků pražského Gymnázia Jana Palacha. Nabízí unikátní kombinaci globální politické ekonomie a finanční gramotnosti. Studentům jsou zábavnou a srozumitelnou formou popsány probíhající tektonické hospodářské a politické pohyby, které mění svět, jak jej známe, a společně s tím také důsledky, které tyto epochální změny pro ně mají (nejen) v oblasti správy majetku. Autory semináře a lektory jsou Roman Chlupatý, publicista a konzultant specializující se na globální ekonomiku, politiku a průsečík těchto dvou světů, a Štěpán Uherík, investiční ředitel poradenské společnosti Save & Capital.

Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala
před hodinou

Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala

Výroba osobních automobilů v Česku za červenec a srpen meziročně klesla o 5,0 % na 184 942 vozů. Výroba za osm měsíců...
Česká republika Česká ekonomika Auta
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
před hodinou

Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných sazeb. Neznamená to ale, že je zavedeme

Guvernér Bank of England Andrew Bailey v úterý uvedl, že zkušenost se zápornými sazbami v jiných zemích je smíšená....
Spojené království Úrokové sazby Centrální banky
Raiffeisenbank ovládne Raiffeisen stavební spořitelnu
před hodinou

Raiffeisenbank ovládne Raiffeisen stavební spořitelnu

Raiffeisenbank odkoupí od společnosti Raiffeisen Bausparkassen Holding GmbH 90 % akcií Raiffeisen stavební spořitelny...
Raiffeisen Fúze a akvizice Česká republika
Institut Ifo zlepšil odhad letošního vývoje německé ekonomiky
10:40

Institut Ifo zlepšil odhad letošního vývoje německé ekonomiky

Ekonomický institut Ifo zlepšil výhled vývoje hrubého domácího produktu Německa pro letošní rok. Nově očekává, že se...
Německo Evropská ekonomika Eurozóna
Deutsche Bank v nejbližší době uzavře pětinu poboček v Německu
10:26

Deutsche Bank v nejbližší době uzavře pětinu poboček v Německu

Deutsche Bank v nejbližší době uzavře 20 % svých poboček v Německu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z...
Německo Deutsche Bank Evropské banky
Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
10:00

Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital minoritní podíl ve švédské...
Akcie ČR ČEZ Fúze a akvizice
Prymula nechce zavádět opatření, která by hendikepovala českou…
09:48

Prymula nechce zavádět opatření, která by hendikepovala českou ekonomiku. Restaurace nejspíše budou zavírat dříve

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nechce zavádět opatření, která by hendikepovala ekonomiku, byť jsou...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
General Electric přestane stavět uhelné elektrárny
09:41

General Electric přestane stavět uhelné elektrárny

Společnost General Electric přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový...
General Electric Americké akcie Uhlí a koks
Asijské akciové trhy v úterý navázaly na pokles na Wall Street a…
Asijské akciové trhy v úterý navázaly na pokles na Wall Street a…
09:30

Asijské akciové trhy v úterý navázaly na pokles na Wall Street a ztrácely

Asijské akciové trhy kvůli pokračujícím obavám z dopadů pandemie koronaviru na ekonomiku klesaly. V Japonsku se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Pražská burza v úvodu úterního obchodování roste
09:20

Pražská burza v úvodu úterního obchodování roste

PX + 0,48 %, ČEZ +0,23 %, CME +0,10 %, O2 C.R. +0,46 %, VIG -0,09 %.
Akcie ČR Pražská burza
ČNB schválila prospekt, Česká zbrojovka Group zahajuje nabídku akcií…
ČNB schválila prospekt, Česká zbrojovka Group zahajuje nabídku akcií…
09:15

ČNB schválila prospekt, Česká zbrojovka Group zahajuje nabídku akcií na pražské burze

Česká zbrojovka Group SE nabídne na pražské burze až 12 985 502 akcií, z toho až 6 911 638 nových akcií a 2 024 621...
Akcie ČR Pražská burza Primární úpis akcií (IPO)
Intel dostal americkou licenci na další dodávky pro čínskou firmu…
Intel dostal americkou licenci na další dodávky pro čínskou firmu…
08:58

Intel dostal americkou licenci na další dodávky pro čínskou firmu Huawei

Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské firmě Huawei. V...
Intel Americké akcie Informační technologie
Co musíte ráno vědět (22. září)
Co musíte ráno vědět (22. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak rychle se podle Deutsche Bank zotaví světová ekonomika...
Musíte vědět
Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve druhém kvartálu o…
včera v 23:27

Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve druhém kvartálu o rekordních 7,61 bilionu USD

Hlavním důvodem růstu bylo posilování akcií, které především bohatší americké domácnosti mají v držení.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů
včera v 22:38

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů koupí herní společnost ZeniMax Media, která...
Americké akcie Fúze a akvizice Microsoft
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
včera v 22:00

Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět klesly. V závěru seance ale technologické tituly pomohly napravit část ztrát

Americké akcie na úvod týdne oslabily. Přispěly k tomu obavy z dalších opatření v Evropě proti šíření koronaviru a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem
včera v 21:58

WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby
včera v 19:56

OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby

Americká společnost OneWeb v prosinci začne opět vysílat na oběžnou dráhu satelity a příští rok chce nabídnout...
Internet Technologie