Co musíte ráno vědět (31. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (31. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak bude v blízké budoucnosti vypadat poptávka po ropě a co spolu mají Donald Trump a Theresa Mayová? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, Dow a S&P 500 spadly nejprudčeji od loňského října

Akcie ve Spojených státech v pondělí zlevnily a indexy Dow a S&P 500 zažily nejvýraznější pokles od října 2016. Mohlo za to nařízení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o omezení imigrace, které je podle investorů připomínkou toho, že ne všechny kroky nového vůdce USA jsou přátelské pro trh. Nejvíce klesly akcie technologických podniků. Index Dow oslabil o 0,61 % na 19 971,13 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,6 % na 2 280,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,83 % na 5 613,71 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,29 % na 11,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 2,49 %. Nejhůře si v pondělí vedly technologické společnosti, které se otevřeně postavily proti regulaci imigrace a překážkám najímání zahraničních talentů. Nařízení o omezení migrace způsobilo také ztráty aerolinek, a to kvůli obavám z poklesu zájmu o cestování. V mínusu skončily mimo jiné cenné papíry Facebooku (-0,91 %), Microsoftu (-0,99 %) nebo holdingu Alphabet (-2,55 %) či společností Amazon.com (-0,64 %) a Apple (-0,26 %).

Vrátí se akciové trhy do roku 1982 aneb Jaká byla nálada na začátku býčího trendu, který trval 19 let?

O volatilitě trochu jinak aneb Proč současný akciový býk nemusí být unavený

2. Evropské burzy začaly nový týden v mínusu, italská UniCredit se propadla o více než 5 %

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu. Investoři se soustředili především na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pátek nařídil pozastavit program na přijímání uprchlíků a do odvolání také zakázal vstup do USA migrantům z několika muslimských zemí. Britský FTSE 100 klesl o 0,92 % na 7 118,48 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,14 % na 4 784,64 bodu a německý index DAX přišel o 1,12 % na 11 681,89 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,05 % na 362,55 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v záporných hodnotách. Výrazně ztratily zejména akcie ropných společností. Důvodem je páteční zpráva o těžbě černého zlata v USA, podle které američtí těžaři opět zvýšili svou aktivitu. Investoři se obávají, že rostoucí vrtná aktivita v USA by mohla podkopat úsilí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařů o snížení produkce a dodávek, které má zajistit cenám podporu. Sektor základních materiálů v pondělí ztratil 2,2 % poté, co Evropská unie uvalila antidumpingová cla na dovoz ocelových trubek z Číny. Z firemních zpráv zaujala investory informace o tom, že největší evropská pojišťovna Allianz uvažuje o koupi australské firmy QBE. Akcie německé pojišťovny zlevnily o zhruba 1,5 %. Italská bankovní skupina UniCredit v pondělí oznámila, že kvůli plánovaným jednorázovým odpisům nesplní kapitálové požadavky Evropské centrální banky pro rok 2016. Akcie banky na zprávu zareagovaly poklesem o více než 5 %.

KONTEXT: Začíná rok (geo)politických otřesů. Které budou nejcitelnější?

Investorský magazín: Davos, strategie (nejen) na letošní rok a farma budoucnosti

3. Pražská burza v pondělí ztratila více než půl procenta, výrazně zlevnily akcie operátora O2 Czech Republic

Pražská burza začala nový týden v červených číslech. Index PX klesl o 0,65 % na 930,82 bodu, když jej dolů táhly finanční tituly a operátor O2 Czech Republic. Dařilo se naopak likérce Stock Spirits a nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 424 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělní akcie energetického gigantu ČEZ, které klesly o 0,12 % na 423,50 Kč. Nedařilo se ani finančním titulům. Erste Group Bank spadla o 1,43 % na 771,70 Kč, MONETA Money Bank odepsala 0,3 % na 82,20 Kč, Komerční banka uzavřela se ztrátou 0,01 % na 887,50 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,05 % na 613,70 Kč. V negativním pásmu uzavřela většina titulů na burze. Největší ztrátu zaznamenal operátor O2 Czech Republic, který se den před zveřejňováním hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí propadl o 3,62 % na 255,50 Kč. Podle analytika České spořitelny Pavla Smolíka stojí za výrazným poklesem titulu tlak regulátora a politiků na snížení cen za datové služby. Textilka Pegas Nonwovens odevzdala 0,29 % na 820 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR zlevnila o 0,19 % na 13 175 Kč a petrochemický holding Unipetrol přišel o 0,34 % na 190 Kč. Spokojeni s výsledkem pondělní seance byli jen akcionáři Kofoly ČeskoSlovensko (+1,73 % na 412 Kč), mediální CME (+0,37 % na 67,30 Kč), sázkařské Fortuny (+0,43 % na 93,05 Kč) a likérky Stock Spirits (+1,43 % na 56,80 Kč).

Výsledková sezóna v Praze: Co čekají analytici? Výhled se točí okolo dividend

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

4. Očekávané události

Úterý otevře série dat z Japonska. Země vycházejícího slunce na trh pošle zprávu z trhu práce, statistiku výdajů domácností, údaje o průmyslové výrobě a zprávy o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Zasedat navíc bude japonská centrální banka. Burzy v Číně zůstanou i v úterý kvůli oslavám nového lunárního roku zavřené. Dopoledne se investoři zaměří na odhad vývoje francouzské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a údaje o francouzské inflaci, výrobních cenách a spotřebitelských výdajích, zprávu z německého trhu práce, italskou nezaměstnanost a italské výrobní ceny a sérii dat z eurozóny. Eurostat na trh pošle zprávu o vývoji situace na trhu práce, inflační statistiku a první odhad vývoje ekonomiky měnové unie v posledním loňském kvartálu. Odpoledne na trh USA pošlou index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů S&P/Case-Shiller a index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a ropný institut API odtajní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření v úterý zveřejní v Evropě firmy Hennes & Mauritz a O2 Czech Republic, v USA Eli Lilly, Pfizer, Xerox, Harley-Davidson, MasterCard, ExxonMobil, Sprint a Advanced Micro Devices či Apple a v Japonsku Nintendo. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytici: Výsledky O2 za loňský rok podpořila mobilní data, firma by měla vyplatit více než 7% dividendu
Telekomunikační firma O2 Czech Republic podle analytiků vykáže za celý loňský rok výsledky hospodaření v souladu s prognózou managementu. Výsledky podle nich podpořil zejména segment mobilních internetových dat. Podle Jana Šumbery z České spořitelny by společnost měla vyplatit dividendu a část z emisního ážia indikující dividendový výnos nad 7 %. O2 zveřejní čísla za poslední loňské čtvrtletí a celý rok v úterý ráno.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MF v nové prognóze počítá letos s lepším růstem ekonomiky ČR

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad úřad také zlepšil, a to na 2,5 % z předchozích 2,4 %. V roce 2018 by měl ekonomický růst podle prognózy mírně zpomalit na 2,4 %.

6. IEA: Poptávka po ropě v dohledné době nedosáhne svého vrcholu

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nepředpokládá, že by světová poptávka po ropě mohla v dohledné době dosáhnout svého vrcholu. Spotřeba této suroviny v rozvíjejících se zemích totiž zůstává na vzestupu. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol.

7. ČTÚ chce přimět velké mobilní operátory ke snížení cen přenosu mobilních dat

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) prosazuje zvýšení pokut v novele zákona o elektronických komunikacích. Jeho šéf Jaromír Novák tak chce donutit velké mobilní operátory ke snížení cen přenosu mobilních dat, jež jsou podle úřadu jedny z nejvyšších v Evropě. Pokuty by podle Nováka měly být ukládány ve výši procent z tržeb, v současnosti může ČTÚ udělovat pokuty jen v jednotkách milionů korun.

8. Řetězec kaváren Starbucks hodlá přijmout 10 000 uprchlíků

Americký řetězec kaváren Starbucks hodlá během příštích pěti let přijmout 10 000 uprchlíků. Oznámil to generální ředitel podniku Howard Schultz v reakci na páteční imigrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento výnos podle Schultze vyvolal "zmatek, překvapení a odpor".

9. Vývojář aplikace Snapchat si pro IPO vybral burzu NYSE

Americká společnost Snap si pro vysoce očekávanou primární emisi svých akcií vybrala newyorskou burzu NYSE, nikoli technologický trh Nasdaq, který se o tuto emisi rovněž ucházel. Agentuře Reuters to v pondělí řekl informovaný zdroj. Snap provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií a videí.

10. Byty ČEZ v Písnici získá za 1,305 miliardy Kč firma Kennial slovenského žraloka Krúpy

Více než 700 bytů společnosti ČEZ v Písnici získá společnost Kennial. Firma, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančního žraloka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. V tiskové zprávě v pondělí o výběru vítěze informoval ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

The Telegraph: Donald Trump zřejmě není nadčlověk

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek v Bílém domě navštívila nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. A jejich setkání přineslo jednu velmi kuriózní situaci. Oba státníci si klidně vykračovali krytou chodbou Bílého domu, když je kamery zachytily, jak se drží za ruce. Tisk samozřejmě okamžitě začal spekulovat, jak toto gesto interpretovat. Vysvětlení je však zřejmě prosté.

Jakkoli to může znít bizarně, podle britského listu The Telegraph za tímto nebývale otevřeným jednáním není přátelství státníků, nýbrž spíše Trumpův strach ze schodů a ze svahů. Podle zdrojů z prezidentova okolí by Trump dokonce mohl trpět batofobií neboli chorobným strachem z hloubek. Trump, který prý toto držení za ruce inicioval, tak zřejmě pouze hledal oporu ve své britské kolegyni, neboť se cesta, po níž kráčeli, mírně svažovala.

Není to sice tak poeticky upřímné vysvětlení celé situace, k osobě kontroverzního prezidenta však sedí lépe.

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče