Burzovní kalendář (13. 2. - 17. 2. 2017)
|

Burzovní kalendář (13. 2. - 17. 2. 2017)

Dění na trzích nadále ovlivňují hlavně výsledková sezóna a politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obojí investoři vnímají pozitivně. V příštím týdnu bude situace podobná, přidají se ale ještě významná ekonomická data, mimo jiné inflační statistiky a zprávy o vývoji HDP, které budou v průběhu týdne vycházet v Asii, Evropě i ve Spojených státech.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie se v uplynulém týdnu dostaly na nová historická maxima. Do karet jim hrálo obnovení důvěry v podpůrnou politiku Donalda Trumpa poté, co americký prezident slíbil, že během několika týdnů představí "fenomenální" daňový plán. Dosud Trump věnoval pozornost hlavně imigraci a k ekonomickým plánům se s výjimkou výhrůžek uvalení cel na dovážené zboží nevyjadřoval. Dařilo se i západoevropským akciím a pražské burze. Trumpova slova podpořila také americký dolar.

Euru příliš nenahrávala zvyšující se geopolitická nejistota v souvislosti s blížícími se francouzskými prezidentskými volbami. Hráče na trhu nenadchla ani publikovaná německá data za prosinec.

Dění na trzích nadále ovlivňovala hlavně výsledková sezóna, v Rybné se výsledky pochlubily Komerční banka, MONETA Money Bank, mediální společnost CME a fotovoltaická firma Photon Energy.

Komerční bance loni vzrostl čistý zisk na 13,69 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 40 Kč na akcii
Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 2,3 % na 31,75 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy z prodeje podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 7 % a výnosy by se snížily o 0,8 %. Představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 40 korun na akcii.
Monetě Money Bank loni klesl zisk o 10 % na 4,05 miliardy Kč, společnost navrhuje téměř desetikorunovou dividendu
Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank loni hospodařil se ziskem 4,05 miliardy korun. Meziročně tak bance zisk klesl o 10 %. Společnosti se o více než desetinu snížily čistý úrokový příjem i příjem z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 9,80 Kč na akcii indikující dividendový výnos zhruba 11,4 %.
Mediální CME se ve čtvrtém čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 21,09 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistý zisk 21,09 milionu USD. O rok dříve hospodařila ve stejném období se ztrátou 11,43 milionu USD. Za celý rok však firma zůstala ve ztrátě, která se prohloubila ze 114,9 milionu USD na 180,29 milionu USD.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy loni vzrostl provozní zisk EBITDA o 6,3 % na 6,53 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za poslední tři měsíce loňského roku provozní zisk EBITDA 310 tisíc eur při tržbách 1,98 milionu eur. O rok dříve podnik ve stejném období hospodařil s provozním ziskem 486 tisíc eur. Za celý loňský rok ale firmě zisk EBITDA stoupl o 6,3 % na 6,53 milionu eur. S akciemi Photon Energy se obchoduje na alternativním trhu pražské burzy Free Market.

V Evropě a v USA se hospodářskými výsledky pochlubily například společnosti Ryanair Holdings, BP, BNP Paribas, General Motors, Time Warner, Société Générale, Commerzbank, Coca-Cola, Twitter a ArcelorMittal.

Na ekonomická data uplynulý týden příliš bohatý nebyl, více se investoři zaměřili na obchodní bilanci Německa, průmyslovou výrobu v největší evropské ekonomice, čínskou obchodní bilanci a data z britského průmyslu. V pondělí ještě hovořil před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi.

V České republice byly zveřejněny zprávy o inflaci, obchodní bilanci, maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, stavební výrobě a nezaměstnanosti a Česká národní banka informovala o prosincových intervencích a vývoji devizových rezerv na začátku letošního roku.

Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, za celý týden hlavní indexy přidaly zhruba procento
Americké akcie v pátek pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Na akciový trh se navíc vrátil optimismus ohledně hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa.
Evropské akcie v pátek zpevnily díky příznivým hospodářským výsledkům firem, za celý týden přidaly necelé procento
Evropské akciové trhy v pátek mírně posílily, když investoři reagovali především na výsledky firemního hospodaření a s mírným optimismem očekávali, co přinese plánovaná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s japonským premiérem Šinzou Abem.
Pražská burza si v pátek díky bankám připsala více než procento, za celý týden index PX stoupl o více než dvě procenta
Pražská burza v pátek zpevnila, index PX uzavřel se ziskem 1,14 % na 964,31 bodu. Vzestup vedly Komerční banka a MONETA Money Bank, propadly se naopak akcie energetické skupiny ČEZ. Za celý týden PX přidal více než dvě procenta.

Výhled

V příštím týdnu se investoři budou nadále zaměřovat především na výsledkovou sezónu a na pravidelná makroekonomická data. Sledovat se bude i dění kolem Řecka, které opětovně začíná plnit média kvůli složitému jednání ohledně druhé revize programu finanční pomoci pro tuto silně zadluženou evropskou zemi, a pozornosti trhů neujde ani dvoudenní "grilování" šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu. "Klíčové bude, zda Yellenová potvrdí výhled centrálních bankéřů na letošní trojí zvýšení sazeb," říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ve čtvrtek vyjde zápis z posledního měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky. "Lednové zasedání ECB příliš zajímavé nebylo. Ze zápisu z tohoto jednání bychom se mohli dozvědět, jak prezident banky Mario Draghi hodnotí současný inflační vývoj ve světle plnění cílů ECB. Klíčové je, aby plnění inflačního cíle bylo dlouhodobě udržitelné. Uvidíme, zda budou v zápise naznačeny nějaké podmínky pro zahájení procesu ústupu od programu nákupu aktiv nebo podmínky pro nákup dluhopisů s výnosy pod depozitní sazbou ECB," uvádí dále Vejmělek.

Hospodářskými výsledky se v třetím únorovém týdnu pochlubí mimo jiné společnosti T-Mobile US, American International Group, CBS Corp, PepsiCo, Kraft Heinz, Barrick Gold, Cisco Systems, Charter Communications, Deere & Co, Campbell Soup, Credit Suisse Group, Heineken, Crédit Agricole, Danone, Nestlé a Toshiba. Na pražské burze si investoři od korporátních výsledků hospodaření na dva týdny oddychnou, jako další se čísly pochlubí až 28. února Erste Group Bank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomických informací budou investoři sledovat údaje o vývoji ekonomik Japonska, Německa, Itálie a celé eurozóny, zprávy o čínské, britské, americké a německé inflaci, údaje z britského trhu práce, statistiku amerických maloobchodních tržeb, údaje o americké průmyslové výrobě nebo data o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních v USA.

"Index S&P 500 prolomil rezistenci na úrovni 2 300, vzhledem k nevýrazným nákupům se čekal silnější odpor. K proražení hladiny došlo, když americký prezident Donald Trump přislíbil v horizontu týdnů oznámit významné opatření v oblasti daní. Střednědobý výhled je pro S&P 500 býčí, ale otestování podpory na 2 300 může přijít kterýkoli den. Již 86 dnů trh nezažil pokles o procento a více, každá série ale jednou skončí," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Vývoj S&P 500 a počet dní v řadě bez poklesu indexu o jedno procento a více

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na makrodata příliš bohaté nebude. Nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o vývoji HDP v posledním loňském čtvrtletí a Čína bude informovat o nových úvěrech a dopoledne vyjde v ČR výsledek běžného účtu a německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu, ve které shrne vše podstatné z posledních čtyř týdnů. Do výsledkové sezóny přispěje v Japonsku Nikon a v USA hospodářské výsledky zveřejní například společnost Noble Energy.

V noci na úterý vyjdou zprávy o čínské inflaci a výrobních cenách a Japonsko zveřejní statistiku průmyslové výroby. Ráno se Německo pochlubí inflační statistikou, zprávou o vývoji HDP a ekonomickými indexy od institutu ZEW. O vývoji ekonomiky budou informovat i Česká republika, Itálie a celá eurozóna. Evropská měnová unie přidá ještě zprávu o průmyslové výrobě a Evropská komise odtajní svou novou makroekonomickou prognózu. Série dat vyjde také ve Spojeném království, investoři budou vyhodnocovat index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců a inflační statistiku. Odpoledne Spojené státy doplní index optimismu malých firem a zprávu o výrobních cenách, ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území, v Kongresu bude čelit otázkám zákonodárců guvernérka Fedu Janet Yellenová a veřejně vystoupí prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Japonsku Toshiba, v Evropě Credit Suisse, Michelin či Rolls-Royce a ve Spojených státech mimo jiné společnosti T-Mobile US, AIG a Devon Energy.

Středa bude patřit americkým makrodatům. Zveřejněny budou zprávy o maloobchodních tržbách, inflaci, průmyslové výrobě a podnikových zásobách, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a index trhu s nemovitostmi od NAHB, do amerického Kongresu opět zamíří šéfka Fedu Janet Yellenová, veřejně promluví prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a vládní energetická agentura EIA zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Spojené království se pochlubí daty z trhu práce a eurozóna přidá výsledek obchodní bilance. Výsledkovou mozaiku ve středu doplní v Evropě Heineken, Crédit Agricole nebo Danone a v USA Hilton Worldwide Holdings, PepsiCo, CBS, TripAdvisor, Kraft Heinz, Marathon Oil, Applied Materials, Cisco Systems nebo Marriott International a v Kanadě těžař zlata Barrick Gold.

V noci na čtvrtek na trh Austrálie pošle data z trhu práce, dopoledne zveřejní zprávu o vývoji nezaměstnanosti také Francie, Německo přidá index velkoobchodních cen, Itálie výsledek obchodní bilance a Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. V USA odpoledne vyjdou údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí v Evropě Nestlé a v USA Waste Management, Alexion Pharmaceuticals, Duke Energy nebo Charter Communications.

V pátek eurozóna zveřejní výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě, Spojené království na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a v USA vyjde předstihový ekonomický ukazatel a společnost Baker Hughes zveřejní týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí v Japonsku Bridgestone, v Evropě pojišťovna Allianz a v USA firmy Deere & Co, Moody's, JM Smucker nebo Campbell Soup.

 

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada