Burzovní kalendář (20. 2. - 24. 2. 2017)
|

Burzovní kalendář (20. 2. - 24. 2. 2017)

Pokračující výsledková sezóna, řada pravidelných makrodat a do toho například pondělní zasedání Euroskupiny a potenciálně kdykoli nějaký ten šťavnatý tweet Donalda Trumpa. Investoři mají před sebou další nabitý týden.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu investoři sledovali hospodářské výsledky firem, vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v obou komorách Kongresu, data z ekonomiky a znovu se rozdmýchávané téma Řecka.

Řecko, Evropská unie a Mezinárodní měnový fond stále nenašly společnou řeč, která by umožnila zakončit druhou revizi plnění plánu na oživení řecké ekonomiky. Bez této revize nebude Athénám uvolněna další tranše finanční pomoci, která má Řecku umožnit uhradit splatné státní dluhopisy v polovině roku. Překážkou je především postoj MMF, který má odlišný názor na dosavadní pokrok v reformách v Řecku. V pondělí 20. února zasedá Euroskupina, což je i hranice, kterou trh považuje za nejzazší pro dosažení dohody. Objevují se skeptické (a možná realističtější) úvahy o dalším odložení celé věci, ale Evropu čeká letos řada voleb a nedořešená otázka Řecka by mohla politikům promlouvat do předvolebních bojů. To může hledání dohody významně ovlivnit.

Americké akcie po růstu hlavních indexů o necelá 2 % zaujaly pozice na nových historických maximech, prodloužený víkend (20. února se v USA neobchoduje) na Wall Street tak je nepochybně veselý. Investoři reagovali vedle výsledků firem na vystoupení Janet Yellenové v Kongresu. Předsedkyně Fedu sice neřekla nic nového, potvrzení toho, že ekonomika USA nadále roste solidním tempem, ale trhy potěšilo. V týdenním vyjádření o zhruba půl procenta posílily také západoevropské burzy i trh v Praze.

Americké akcie v pátek obnovily růst a všechny tři hlavní indexy skončily na nových maximech, za celý týden trh přidal téměř 2 %
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely s mírnými zisky. Obchodování bylo smíšené, ztráty energetických firem způsobené dalším propadem cen ropy nakonec vykompenzoval růst akcií potravinářské firmy Kraft Heinz.
Evropské burzy v pátek uzavřely na nule, za celý týden zpevnily o více než půl procenta
Evropští akcioví investoři sice v pátek po většinu seance pokračovali ve vybírání zisků po rally ze začátku týdne, seanci nicméně západoevropské indexy zakončily na nule. Pomyslným vítězem dne byly akcie společnosti Unilever. Ty vyletěly vzhůru po zprávě, že o spojení s britsko-nizozemským výrobcem spotřebního zboží usiluje americká potravinářská společnost Kraft Heinz.

Index PX přidal za týden 0,6 % na 970,01 bodu. Z domácích zpráv zaujalo představení volebního programu ČSSD. "Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že jedním z bodů volebního programu před podzimními parlamentními volbami bude návrh na změnu daňového systému, který by měl zahrnovat i bankovní daň. Tato daň by se podle ČSSD vypočítávala podle výše aktiv bank. Stejně jako po předchozích volbách, i nyní považujeme zavedení této daně za nepravděpodobné, jelikož nemá dostatečnou podporu u ostatních stran. V okolních zemích (Rakousku, Maďarsku, Slovensku) byly podobné daně zaváděny v roce 2011 jako dočasná opatření a ve všech zemích již došlo k jejich výraznému snížení," upozornil v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Komerční banka zakončila týden na burze silnější o 0,3 %, Erste Group Bank posílila o 0,7 %, zatímco MONETA Money Bank v týdnu ztratila 4,4 %.

Právě MONETA byla v týdnu nejvíce klesajícím titulem. Po oznámení hospodářských výsledků a pozitivním překvapení ve výši navrhované dividendy si její akcie možná vybírají oddechový čas. Nejvíce rostoucí akcií byla O2 Czech Republic (+3,2 %). Po převodu 3% podílu na nového akcionáře se akcie nadále těší zájmu investorů. "Je možné, že si O2 někteří investoři vybírají v rámci strategie 'sehrání' exitu ČNB z kurzového závazku. Zprávy o drahých datech zatím investorům náladu nekazí," dodal Vaníček.

Unipetrol oznámil, že z důvodů preventivní údržby odstaví na 9-10 dnů ethylenovou jednotku. "Ethylenová jednotka byla po havárii spuštěna na podzim 2016. Vzhledem k délce odstávky neočekáváme podstatný dopad do hospodaření," napsal Vaníček. Titul zakončil páteční seanci na v týdenním vyjádření slabší o 0,4 %.

Prezident Miloš Zeman podepsal takzvaný protikuřácký zákon, který by měl začít platit v červnu. Jedná se mimo jiné o zákaz kouření v restauracích. "Podpisem prezidenta skončil legislativní proces schvalování. Trh i naše projekce již s případnými dopady do spotřeby cigaret v ČR počítá," uvedl analytik z J&T Banky. Akcie Philip Morris ČR zakončily týden o 0,7 % níže.

Výhled

Příští týden se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, pravidelná makroekonomická data a na pondělní zasedání Euroskupiny.

Trh vnímá dosavadní vývoj výsledkové sezóny kladně. Tato nálada by mohla vydržet. Investory v týdnu budou zajímat mimo jiné čísla od amerických maloobchodních řetězců v čele s Wal-Mart Stores nebo údaje od výrobce elektromobilů Tesla. V Evropě dojde řada například na těžební společnost BHP Billiton nebo na banku HSBC.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 již sedm obchodních seancí v řadě uzavřel nad psychologicky zajímavou hladinou 2 300. Za uplynulý týden posílil o 1,51 %. Pokud intradenně klesá, sestup je jen mírný a brzy se nálada otáčí. Zatím ani náznak korekce a testování úrovně 2 300. Z technického hlediska se tedy situace v podstatě nemění. Trh posouvá historická maxima a vzdaluje se od nejbližšího supportu na 20denním klouzavém průměru a hladině 2 300. A rezistence? Indexy donekonečna neporostou, jednou zpomalí a začnou konsolidovat. Nabízejí se kulatá čísla 2 350 a 2 400," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 od začátku roku přidal 4 %, od prezidentských voleb 9 %. K testování hladiny 2 300 zatím nedošlo a posunul se k ní 20denní klouzavý průměr. Toto je tedy úroveň, ke které by směřoval případný pokles, nyní jde o rozdíl 2,1 %. Korekce jsou zatím rychle využívány k nákupům, což potvrzuje převahu býků. Připomeňme ale burzovní úsloví 'Buy the Rumor, Sell the News'. Trh zatím nakupuje přísliby dalších opatření na podporu americké ekonomiky, až ale dojde na jejich plnění, může být reakce opačná, než by tržní nováčci mohli čekat."

S&P 500 - technická analýza

Většina důležitých evropských makrodat se na burzovních monitorech objeví ve středu. Investoři se v polovině týdne dozví, jak se vyvíjely v lednu inflace v eurozóně a v únoru podnikatelská nálada v Německu vyjádřená indexem Ifo. Předtím v úterý budou podstatné předběžné indexy nákupních manažerů.

Pro Wall Street bude nejdůležitější závěr týdne. Pozornost investorů se zaměří na americký realitní trh, jehož aktuální vývoj dobře ilustrují prodeje nových domů (v týdnu vyjdou i další data z trhu nemovitostí v USA). Podstatný bude také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, ačkoli jde jen o předběžná data za únor. Investory ale z důvodu očekávaní spojených s americkou ekonomikou a dolarem bude zajímat ve středu zveřejněný zápis z posledního jednání FOMC.

Týden relativně chudší na makroekonomická data nechá vyniknout dalším událostem. Jednou z nich může být pro Evropu setkání Euroskupiny zkraje týdne, kde se bude řešit vedle jiného také Řecko.

"Týden nabitý předstihovými indikátory zahájí spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta sice v lednu mírně klesla, ale pro únor ekonomové ze Société Générale počítají s její stabilizací. Důvěra domácností se nachází na relativně vysokých hodnotách, nicméně v průběhu roku lze počítat s jejím snižováním. Růst hrubého disponibilního příjmu zpomalí, protože velkou část z rostoucích mezd ukousne zvedající se inflace. Zaměstnanost se také nebude zvyšovat tak rychle jako loni. Únorové indexy nákupních manažerů (PMI) v eurozóně potvrdí solidní start ekonomik zemí platících eurem do letošního roku. Námi očekávané mírné zhoršení indikátoru z francouzského sektoru služeb by mělo vykompenzovat zlepšení ve stejné oblasti v Německu. Mírné zhoršení PMI z průmyslu v obou těchto zemích by zase měla vyrovnat silnější čísla z Itálie a Španělska. Kompozitní PMI za celou eurozónu by tak podle odhadu ekonomů SG neměl doznat změny," uvedl v týdenním výhledu ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel.

"Německý index Ifo se podle ekonomů SG v únoru opět mírně snížil. Nicméně i tak se nachází vysoko nad dlouhodobými průměry a naznačuje, že zrychlení německé ekonomiky na konci roku se přelévá i do začátku toho letošního. Podrobná data o německém hospodářském růstu odhalí, že zvýšení HDP v posledním čtvrtletí loňského roku šlo na vrub zejména domácí poptávky. Slušný růst zaznamenala jak soukromá spotřeba, tak vládní výdaje. Navíc se objevují náznaky oživení investiční aktivity. Ta je vidět jak v kapitálových investicích, tak ve stavebnictví. Oproti třetímu čtvrtletí jsme byli ke konci roku také svědky zrychlení obratu zahraničního obchodu. Slušný růst v posledním čtvrtletí zaznamenala také Francie a indikátory důvěry publikované institutem INSEE by měly potvrdit, že i na začátku letošního roku se bude francouzský HDP dále zvyšovat. I přes námi očekávané mírné snížení důvěry v oblasti průmyslu se oba hlavní sledované indikátory nachází výrazně nad svými dlouhodobými průměry," napsal dále ekonom.

"Závěr týdne by měl ukázat, že propad prodejů nových domů v USA byl pouze jednorázovým zaváháním. Podle ekonomů SG by se tato statistika měla zvýšit meziměsíčně o 8,2 % a ukázat, že nemovitostní trh v USA zůstává silný," doplnil Zeisel.

 

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)