Co musíte ráno vědět (3. února)
|

Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a za Atlantikem, jak dopadlo první zasedání ČNB v roce 2017 a co pohání vlaky v Nizozemsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, investoři čekají na páteční data z trhu práce

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Investory znepokojily nejnovější výroky prezidenta Spojených států Donalda Trumpa týkající se mezinárodního obchodu. Dow klesl o 0,03 % na 19 884,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,11 % na 5 636,20 bodu, zatímco S&P 500 stoupl o 0,06 % na 2 280,85 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,02 % na 11,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,472 %. Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, realitnímu odvětví, sektoru veřejných služeb a energetickému odvětví. Nejvýraznější pokles naopak postihl finanční odvětví a sektor základních materiálů. Donald Trump ve čtvrtek uvedl, že by chtěl uspíšit rozhovory o změnách Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), jež je podle něj pro Spojené státy "katastrofou".

Konec dluhopisové párty a akciové sektory, na které dává smysl vsadit

Pozoruhodný příběh George Sorose: Kritik Trumpa, který desítky let porážel Buffetta

2. Evropské burzy ve čtvrtek převážně klesly, akcie Deutsche Bank se propadly o více než 5 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně oslabily. Pozornost investorů se soustředila zejména na zasedání Bank of England, výrazně do nálady na trzích promlouvala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,34 % na 361,95 bodu, německý index DAX odepsal 0,27 % na 11 627,95 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 4 794,29 bodu. Britský FTSE 100 naopak zpevnil o 0,47 % na 7 140,75 bodu. Britská libra k dolaru nejprve vystoupala až na sedmitýdenní maximum, po zasedání BoE ale nakonec k dolaru o 0,9 % oslabila. Celá čtvrteční seance se točila okolo zasedání Bank of England. Britská centrální banka v únoru ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 %, zlepšila ale svůj ekonomický výhled. Beze změny zůstává rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro ponechání měnové politiky beze změny zvedlo ruku všech devět členů měnového výboru. Z výsledkové sezóny zaujaly reporty německé Deutsche Bank a britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell. Největší německá banka zůstala druhým rokem ve ztrátě, tu však snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015. Výsledek však zaostal za odhady analytiků. Akcie banky na to zareagovaly propadem o více než 5 %. Ropnému gigantu Shell se ve čtvrtém čtvrtletí snížil zisk o 44 % na 1,03 miliardy USD. Bez zahrnutí mimořádných položek se však zisk o 14 % zvýšil a dosáhl 1,8 miliardy USD. Přesto zaostal za očekáváním analytiků. Akcie společnosti však ve čtvrtek stouply o zhruba 0,3 %.

Němci proti Draghimu aneb Nad Evropou se "zvolebnívá"

Denní glosa: Fillonův milion eur pro Marine Le Penovou

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu uzavřela v zelených číslech, dařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě stoupla, když si index PX připsal 0,29 % na 940,91 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Monety Money Bank, výraznější ztrátu zaznamenala tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl se 776 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejvyšší zisk si ve čtvrtek připsala MONETA Money Bank, jejíž akcie zpevnily o 1,42 % na 85,80 Kč. S výjimkou pojišťovny VIG, která přišla o 0,29 % na 614,60 Kč, si však polepšily i další finanční tituly. Erste Group Bank zdražila o 0,58 % na 780,60 Kč a Komerční banka stoupla o 0,62 % na 891 Kč. V plusu dále seanci uzavřely energetická skupina ČEZ (+0,23 % na 429,50 Kč), sázkařská Fortuna (+0,11 % na 94,50 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (+1,06 % na 829 Kč). Zbývající tituly ve čtvrtek skončily v negativním pásmu. Nejvyšší ztrátu zaznamenala nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jež klesla o 1,95 % na 403 Kč. Její akcie však zaznamenaly jen malý zobchodovaný objem. Tabáková firma Philip Morris ČR ztratila 1,13 % na 13 102 Kč, operátor O2 Czech Republic zlevnil o 0,81 % na 258,10 Kč, likérka Stock Spirits odepsala 0,61 % na 56,90 Kč, petrochemický holding Unipetrol odevzdal 0,73 % na 190,10 Kč a mediální společnost CME přišla o 0,9 % na 66 Kč. Analytik České spořitelny Pavel Smolík připomenul, že hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí ve čtvrtek reportovala společnost Philip Morris International, většinový vlastník Philip Morris ČR. "V komentáři k výsledkům se objevila zpráva, že v České republice došlo v roce 2016 ke zvýšení tržního podílu. To je pro Philip Morris ČR pozitivní zpráva. Dlouhodobý trend tržního podílu je klesající a jeho stabilizace je dobrým signálem do budoucna. Očekáváme, že by dividenda Philip Morris ČR za rok 2016 měla dosáhnout 960 Kč," uvedl analytik.

Nemovitosti: Stále ještě konzervativní investice?

Analytická filipika proti záporným sazbám ČNB

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Ukazatele vyjdou v Číně, Japonsku, jednotlivých evropských zemích a odpoledne i ve Spojených státech. Dopoledne přidá Itálie inflační statistiku a eurozóna na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne s projevem vystoupí prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans a vedle PMI vyjde v USA ještě zpráva o továrních objednávkách. Hlavní událostí dne ale bude zveřejnění zprávy o vývoji situace na americkém trhu práce. Ekonomové čekají, že bude za leden oznámeno setrvání celkové míry nezaměstnanosti na 4,7 % a vznik zhruba 165 tisíc pracovních míst mimo zemědělství po přírůstku 156 tisíc míst v prosinci. Výsledky hospodaření v závěru týdne představí v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě METRO, Banco Popular Español či Intesa Sanpaolo a ve Spojených státech Phillips 66 nebo Hershey. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v únoru ponechala měnovou politiku beze změny, konec intervencí stále předpokládá v polovině roku

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě. Během ní Rusnok potvrdil, že by exit z kurzového závazku měl přijít zhruba v polovině roku, a zopakoval, že závazek neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí.

6. Draghi: Odchod z eura by nebyl pro žádnou zemi přínosem

Odchod z eura by nebyl pro žádnou z členských zemí eurozóny přínosem. Uvedl to ve čtvrtek šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Dodal, že vlády mohou z většiny svých hospodářských problémů vinit samy sebe.

7. Microsoft tlačí na vládu USA, aby zmírnila migrační výnos

Americká softwarová firma Microsoft navrhla vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa program, který by usnadnil cestování do USA cizincům, jichž se týká migrační výnos nového šéfa Bílého domu. Jako první velká technologická firma tak podle agentury Reuters tlačí na vládu, aby uvolnila dočasný zákaz vstupu na území USA občanům převážně muslimských zemí, který Trump nařídil minulý týden.

8. ČSÚ: Nezaměstnanost v ČR klesla na konci roku na historické minimum 3,6 %

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 3,6 %, což je nejnižší úroveň v historii samotné České republiky. Podíl zaměstnaných je naopak na maximu 72,9 %. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad, který používá pro výpočet nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce ČR.

9. V Mexiku se budou montovat čínská auta

Ve středním Mexiku se budou montovat auta pro čínskou státní automobilku JAC Motors. Ve čtvrtek to oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Výrobu v Mexiku zajistí společný podnik mexické společnosti Giant Motors Latinoamérica a JAC Motors. Investice do výroby dosáhnou 212 milionů dolarů, počítá se s výrobou sportovně-užitkových vozů (SUV).

10. Těžba ropy v Rusku v lednu klesla o 100 000 barelů

Těžba ropy v Rusku se v lednu snížila o 100 000 barelů na 11,11 milionu barelů denně, je to první pokles od loňského srpna. Ke snížení přispěli všichni velcí domácí producenti, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo energetiky. Rusko se koncem loňského roku připojilo k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalším předním producentům a slíbilo, že v první polovině letošního roku sníží těžbu o 300 000 barelů denně. Tento krok má podpořit ceny ropy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

S větrem o závod

Nizozemská železniční společnost NS v lednu oznámila, že všechny vlaky v Holandsku jsou od začátku roku 2017 poháněny elektřinou vyrobenou z větru. Společnost tak svůj cíl dokázala splnit o rok dříve, než původně plánovala.

Nizozemsko je průkopníkem ve využívání větrné energie. Po celé zemi je vystavěno zhruba 2 200 větrných elektráren, které energií zásobují až 2,4 milionu domácností. Vlaky samotné spotřebují 1,2 miliardy kWh elektrické energie ročně, což se zhruba vyrovná celkové roční spotřebě největšího nizozemského města Amsterodamu.

Šéf NS byl každopádně z úspěchu své společnosti nadšený, což je patrné z nového propagačního videa, které si sice bez znalosti holandštiny neužijete naplno, pointa je však zřejmá.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus