Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika
|

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika

Další týden, další akciové příběhy. Tentokrát pódium výsledkové sezóny ovládla technologická dvojice Apple a Facebook. Ohlédnutí za posledním výsledkovým týdnem tedy začněme jejich čísly.

Světové akcie Facebook Apple Výsledková sezóna Evropské akcie Americké akcie Deutsche Bank Analytici ČS Jan Šumbera

Apple

Výsledková zpráva společnosti z Cupertina je veskrze pozitivním čtením. Apple se pochlubil rekordními tržbami v segmentech iPhonů, hodinek, Maců i služeb. Zejména úspěch iPhonů rozfoukal oblaka pochybností ohledně schopnosti společnosti opětovně přivábit spotřebitelskou poptávku. Největší měrou k tomu přispěl "pluskový" model iPhonu 7. Jeho vyšší prodejní cena je příjemným benefitem.

Pozornost si dle našeho názoru zaslouží i segment služeb. Jen na App Store v prosinci spotřebitelé nakoupili produkty za 3 miliardy USD. Rychlé tempo růstu v kombinaci s nadstandardní marží je přesně tím koktejlem, který akcie potřebovaly k povzbuzení. Odvážným cílem managementu je zdvojnásobení tržeb v segmentu služeb v následujících čtyřech letech.

Hospodářská čísla i akcie Applu vnímáme nadále pozitivně. Po nedávném růstu (za posledních šest měsíců akcie přidaly přes 20 %) se nicméně námi vyhlížený potenciál výrazně snížil. Doporučení Erste je aktuálně na stupni "držet".

Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?
Jedním z pomyslných vrcholů výsledkové sezóny na Wall Street je tradičně odhalení hospodářských čísel technologického gigantu Apple. Výsledky za poslední loňský kvartál firma zveřejnila po konci úterní obchodní seance v USA. A investory, kteří byli poměrně skeptičtí, víc než překvapila.

Facebook

V technologickém světě ještě zůstaneme. Bylo by na pováženou nevěnovat pozornost dalšímu z námi preferovaných titulů. I výsledky sociální sítě Facebook hodnotíme pozitivně. Příjmy z mobilní reklamy stouply meziročně o 61 %, k čemuž nejvíce dopomohl větší doručený objem. Facebook v tomto směru pro letošek vyzývá k opatrnosti s tím, jak se reklamní prostor na stránkách sítě snižuje.

Domníváme se ale, že prostoru pro zlepšení je nadále hodně. Facebook velice aktivně reaguje na rostoucí poptávku po videu. I proto vytvořil ve své aplikaci (v USA) speciální video lištu. Stejně jako v případě Googlu s kanálem YouTube tak aspiruje na získání dodatečného zájmu v růstové oblasti. Dopomoci tomu má i druhý cenný prvek ve strategii – Instagram. Síť na sdílení obrázků a videa nabízí dodatečný reklamní potenciál, nicméně je pravda, že jeho podíl na celku je stále malý.

Dalším aspektem, který v nás vzbuzuje optimismus, je celková schopnost Facebooku doručit marketérům skutečně cílenou reklamu. Ostatně právě sociální síť disponuje ohromným množstvím dat o koncových spotřebitelích. Věříme, že pokračující zlepšování v oblasti zpracování dat umožní udržovat vyšší ceny reklamy. Ve čtvrtém čtvrtletí se průměrná cena doručené reklamy zvýšila o 3 %. Pokles na agregované úrovni není vyloučen, nutně by ale nemusel být negativem.

Potenciál hodný vytěžení totiž nadále zůstává zejména v Asii. Rostoucí počet uživatelů chytrých telefonů (zejména Android s instalovanou aplikací Facebook Lite) a lepší mobilní připojení vytvářejí příhodné prostředí pro pokračující expanzi. Zapomínat bychom neměli ani na komunikační služby Messenger a WhatsApp.

Na závěr dovětek k managementu. Týká se jeho reakce v rámci konferenčního hovoru na otázku ohledně možného způsobu monetizace Messengeru. Zástupci společnosti opět potvrdili svou trpělivost, když zdůraznili nezbytnost vytvoření úzkého svazku se spotřebiteli (v angličtině krásně zachyceno slovem "engagement"). Monetizace přijde až ve druhém sledu. Trpělivý přístup je tím, čeho si vedle vize a schopnosti reagovat s předstihem na trendy u managementu Facebooku ceníme. Jakkoli v důsledku této trpělivosti příspěvek do hospodářských čísel dorazí třeba o něco později, bude robustnější a udržitelnější. Pro dlouhodobého investora je to mnohem příhodnější varianta. Akcie firmy nadále vnímáme pozitivně.

Zisk i příjmy Facebooku ve čtvrtém čtvrtletí prudce vzrostly
Provozovateli sociální sítě Facebook vzrostl v posledním loňském čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy firmě vyskočily o 50,8 %. Facebook těží především ze své snahy o větší průnik od oblasti mobilních přístrojů a videa.

Deutsche Bank

Ve výsledcích Deutsche Bank jsme bedlivě sledovali zejména vývoj ukazatele kapitálové přiměřenosti. Banka jej poměrně výrazně vylepšila, a to zejména osekáním rizikově vážených aktiv. Objem rezerv vytvořených na soudní úhrady dosahuje 7,6 miliardy EUR. Zhruba 4,7 miliardy již bude jistě na tyto účely vynaloženo, riziko dalších pokut je stále aktuální.

Samotnému hospodaření ve čtvrtém kvartálu napomohla zvýšená aktivita na finančních trzích. Právě na ni sází banka i ve výhledu na letošní rok. Podle našeho názoru jde o poměrně nejistý zdroj, ohledně evropského bankovního sektoru jsme obecně poměrně ostražití.

Deutsche Bank za celý rok 2016 snížila ztrátu, závěr roku pro ni ale byl nepříznivý
Německý finanční ústav Deutsche Bank loni kvůli výdajům na spory a restrukturalizaci zůstal druhým rokem ve ztrátě. Ta se sice výrazně snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015, zaostala však za odhady analytiků. Zklamal také závěr roku. Deutsche Bank je největší bankou v Německu.
Deutsche Bank zaplatí 630 milionů USD kvůli praní špinavých peněz
Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili německé bankovní jedničce Deutsche Bank pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Informuje o tom server BBC.

Novo Nordisk

Po zveřejnění kvartálních čísel následoval prudký pokles ceny akcií společnosti Novo Nordisk. Zhoršení výhledu tržeb a provozního zisku k tomu pochopitelně napomohlo, úprava plánu sama o sobě však nebyla úplně dramatické povahy. Horší je podle nás to, že Novo Nordisk svůj výhled upravil již potřetí za poslední půlrok.

V nejbližších měsících se společnost bude muset vypořádat s tvrdou konkurencí. V segmentu dlouze účinkujících inzulinů na trh v prosinci vstoupila Eli Lilly se svou novinkou Basaglar. Nadvládu Novo Nordisk ve sféře GLP-1 analogů berou útokem další společnosti. I proto budeme pečlivě vyhlížet úspěch preparátu Xultophny, který by se měl na trh dostat v první polovině letošního roku. Jedná se o lék kombinující dlouze účinkující (a velice úspěšný) inzulin Tresiba s klíčovým GLP-1 analogem Victoza.

Obecně důležitým aspektem bude případná regulatorní úprava v oblasti cen léků v USA. Novo Nordisk ve svých výhledech počítá s globálním poklesem cen léků o zhruba 2 %. Naše doporučení na akcie firmy zůstává na stupni "držet", společnost nicméně bedlivě sledujeme.

Výhled na další týden

Ani příští týden nebude o výsledky nouze. Těžiště výsledkové sezóny se stále více přesouvá do Evropy, kde zveřejní údaje například BNP Paribas. Bude zajímavé sledovat, jak moc se zvýšená aktivita klientů ve čtvrtém kvartálu daná rozhýbáním dluhopisového a měnového trhu promítla do výkonnosti obchodních divizí.

Sledovat budeme také čísla Gilead Sciences. Stávající valuace je zajímavá, na druhou stranu se v ní odrážejí obavy z propadu příjmů v segmentu žloutenky, kde společnost čelí stupňující se konkurenci.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus