Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika
|

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika

Další týden, další akciové příběhy. Tentokrát pódium výsledkové sezóny ovládla technologická dvojice Apple a Facebook. Ohlédnutí za posledním výsledkovým týdnem tedy začněme jejich čísly.

Světové akcie Facebook Apple Výsledková sezóna Evropské akcie Americké akcie Deutsche Bank Analytici ČS Jan Šumbera

Apple

Výsledková zpráva společnosti z Cupertina je veskrze pozitivním čtením. Apple se pochlubil rekordními tržbami v segmentech iPhonů, hodinek, Maců i služeb. Zejména úspěch iPhonů rozfoukal oblaka pochybností ohledně schopnosti společnosti opětovně přivábit spotřebitelskou poptávku. Největší měrou k tomu přispěl "pluskový" model iPhonu 7. Jeho vyšší prodejní cena je příjemným benefitem.

Pozornost si dle našeho názoru zaslouží i segment služeb. Jen na App Store v prosinci spotřebitelé nakoupili produkty za 3 miliardy USD. Rychlé tempo růstu v kombinaci s nadstandardní marží je přesně tím koktejlem, který akcie potřebovaly k povzbuzení. Odvážným cílem managementu je zdvojnásobení tržeb v segmentu služeb v následujících čtyřech letech.

Hospodářská čísla i akcie Applu vnímáme nadále pozitivně. Po nedávném růstu (za posledních šest měsíců akcie přidaly přes 20 %) se nicméně námi vyhlížený potenciál výrazně snížil. Doporučení Erste je aktuálně na stupni "držet".

Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?
Jedním z pomyslných vrcholů výsledkové sezóny na Wall Street je tradičně odhalení hospodářských čísel technologického gigantu Apple. Výsledky za poslední loňský kvartál firma zveřejnila po konci úterní obchodní seance v USA. A investory, kteří byli poměrně skeptičtí, víc než překvapila.

Facebook

V technologickém světě ještě zůstaneme. Bylo by na pováženou nevěnovat pozornost dalšímu z námi preferovaných titulů. I výsledky sociální sítě Facebook hodnotíme pozitivně. Příjmy z mobilní reklamy stouply meziročně o 61 %, k čemuž nejvíce dopomohl větší doručený objem. Facebook v tomto směru pro letošek vyzývá k opatrnosti s tím, jak se reklamní prostor na stránkách sítě snižuje.

Domníváme se ale, že prostoru pro zlepšení je nadále hodně. Facebook velice aktivně reaguje na rostoucí poptávku po videu. I proto vytvořil ve své aplikaci (v USA) speciální video lištu. Stejně jako v případě Googlu s kanálem YouTube tak aspiruje na získání dodatečného zájmu v růstové oblasti. Dopomoci tomu má i druhý cenný prvek ve strategii – Instagram. Síť na sdílení obrázků a videa nabízí dodatečný reklamní potenciál, nicméně je pravda, že jeho podíl na celku je stále malý.

Dalším aspektem, který v nás vzbuzuje optimismus, je celková schopnost Facebooku doručit marketérům skutečně cílenou reklamu. Ostatně právě sociální síť disponuje ohromným množstvím dat o koncových spotřebitelích. Věříme, že pokračující zlepšování v oblasti zpracování dat umožní udržovat vyšší ceny reklamy. Ve čtvrtém čtvrtletí se průměrná cena doručené reklamy zvýšila o 3 %. Pokles na agregované úrovni není vyloučen, nutně by ale nemusel být negativem.

Potenciál hodný vytěžení totiž nadále zůstává zejména v Asii. Rostoucí počet uživatelů chytrých telefonů (zejména Android s instalovanou aplikací Facebook Lite) a lepší mobilní připojení vytvářejí příhodné prostředí pro pokračující expanzi. Zapomínat bychom neměli ani na komunikační služby Messenger a WhatsApp.

Na závěr dovětek k managementu. Týká se jeho reakce v rámci konferenčního hovoru na otázku ohledně možného způsobu monetizace Messengeru. Zástupci společnosti opět potvrdili svou trpělivost, když zdůraznili nezbytnost vytvoření úzkého svazku se spotřebiteli (v angličtině krásně zachyceno slovem "engagement"). Monetizace přijde až ve druhém sledu. Trpělivý přístup je tím, čeho si vedle vize a schopnosti reagovat s předstihem na trendy u managementu Facebooku ceníme. Jakkoli v důsledku této trpělivosti příspěvek do hospodářských čísel dorazí třeba o něco později, bude robustnější a udržitelnější. Pro dlouhodobého investora je to mnohem příhodnější varianta. Akcie firmy nadále vnímáme pozitivně.

Zisk i příjmy Facebooku ve čtvrtém čtvrtletí prudce vzrostly
Provozovateli sociální sítě Facebook vzrostl v posledním loňském čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy firmě vyskočily o 50,8 %. Facebook těží především ze své snahy o větší průnik od oblasti mobilních přístrojů a videa.

Deutsche Bank

Ve výsledcích Deutsche Bank jsme bedlivě sledovali zejména vývoj ukazatele kapitálové přiměřenosti. Banka jej poměrně výrazně vylepšila, a to zejména osekáním rizikově vážených aktiv. Objem rezerv vytvořených na soudní úhrady dosahuje 7,6 miliardy EUR. Zhruba 4,7 miliardy již bude jistě na tyto účely vynaloženo, riziko dalších pokut je stále aktuální.

Samotnému hospodaření ve čtvrtém kvartálu napomohla zvýšená aktivita na finančních trzích. Právě na ni sází banka i ve výhledu na letošní rok. Podle našeho názoru jde o poměrně nejistý zdroj, ohledně evropského bankovního sektoru jsme obecně poměrně ostražití.

Deutsche Bank za celý rok 2016 snížila ztrátu, závěr roku pro ni ale byl nepříznivý
Německý finanční ústav Deutsche Bank loni kvůli výdajům na spory a restrukturalizaci zůstal druhým rokem ve ztrátě. Ta se sice výrazně snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015, zaostala však za odhady analytiků. Zklamal také závěr roku. Deutsche Bank je největší bankou v Německu.
Deutsche Bank zaplatí 630 milionů USD kvůli praní špinavých peněz
Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili německé bankovní jedničce Deutsche Bank pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Informuje o tom server BBC.

Novo Nordisk

Po zveřejnění kvartálních čísel následoval prudký pokles ceny akcií společnosti Novo Nordisk. Zhoršení výhledu tržeb a provozního zisku k tomu pochopitelně napomohlo, úprava plánu sama o sobě však nebyla úplně dramatické povahy. Horší je podle nás to, že Novo Nordisk svůj výhled upravil již potřetí za poslední půlrok.

V nejbližších měsících se společnost bude muset vypořádat s tvrdou konkurencí. V segmentu dlouze účinkujících inzulinů na trh v prosinci vstoupila Eli Lilly se svou novinkou Basaglar. Nadvládu Novo Nordisk ve sféře GLP-1 analogů berou útokem další společnosti. I proto budeme pečlivě vyhlížet úspěch preparátu Xultophny, který by se měl na trh dostat v první polovině letošního roku. Jedná se o lék kombinující dlouze účinkující (a velice úspěšný) inzulin Tresiba s klíčovým GLP-1 analogem Victoza.

Obecně důležitým aspektem bude případná regulatorní úprava v oblasti cen léků v USA. Novo Nordisk ve svých výhledech počítá s globálním poklesem cen léků o zhruba 2 %. Naše doporučení na akcie firmy zůstává na stupni "držet", společnost nicméně bedlivě sledujeme.

Výhled na další týden

Ani příští týden nebude o výsledky nouze. Těžiště výsledkové sezóny se stále více přesouvá do Evropy, kde zveřejní údaje například BNP Paribas. Bude zajímavé sledovat, jak moc se zvýšená aktivita klientů ve čtvrtém kvartálu daná rozhýbáním dluhopisového a měnového trhu promítla do výkonnosti obchodních divizí.

Sledovat budeme také čísla Gilead Sciences. Stávající valuace je zajímavá, na druhou stranu se v ní odrážejí obavy z propadu příjmů v segmentu žloutenky, kde společnost čelí stupňující se konkurenci.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
před 23 minutami

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
před 38 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
před hodinou

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
před hodinou

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna