Burzovní kalendář (6. 2. - 10. 2. 2017)
|

Burzovní kalendář (6. 2. - 10. 2. 2017)

Důležitá makrodata, pokračování výsledkové sezóny včetně tří firem z hlavního trhu pražské burzy a třetí týden s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Investoři se mají na co těšit.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu investoři nejvíce sledovali zasedání centrálních bank, pokračující výsledkovou sezónu i některá makroekonomická data. Fed podle očekávání úrokové sazby nezměnil, zklamáním pro trhy byla absence náznaků dalších kroků. Britská centrální banka úroky také nezměnila, zlepšila ale prognózu růstu britské ekonomiky. Čínská lidová banka naopak trhy překvapila mírným zvýšením krátkodobých sazeb. ČNB pak na únorovém zasedání potvrdila výhled ukončení kurzového závazku okolo poloviny letošního roku a zvýšila výhled inflace na 2-3 % pro další dva roky.

V rámci výsledkové sezóny v zahraničí reportovala další plejáda významných firem. Pozitivně překvapily například Apple, Facebook či Visa, zklamáním byla naopak čísla od ropných obrů ExxonMobil a Shell.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika
Další týden, další akciové příběhy. Tentokrát pódium výsledkové sezóny ovládla technologická dvojice Apple a Facebook. Ohlédnutí za posledním výsledkovým týdnem tedy začněme jejich čísly.

Z makroekonomického kalendáře byly nejpodstatnější údaje z amerického trhu práce. Počet vytvořených pracovních míst výrazně překonal očekávání analytiků, zklamal ovšem vývoj mezd.

Americké akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu se díky tomu dostaly na nulu
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily a index Dow se znovu dostal nad hranici 20 000 bodů. K růstu přispěly hlavně akcie finančních společností, kterým pomohly nové kroky prezidenta Donalda Trumpa a zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden však o více než půl procenta klesly
Evropské akciové trhy v závěru týdne skončily v plusu. Pozitivně na ně působila zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti. Investoři rovněž vyhodnocovali lednové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb.

Index PX v týdnu přidal 0,8 %. Na pražské burze bylo nejvýznamnější událostí zveřejnění hospodářských výsledků společnosti O2 Czech Republic. Ve čtvrtém kvartálu jí meziročně vzrostly tržby na 9,83 miliardy Kč (+1,4 %), trh čekal jen 9,69 miliardy. Mírně za odhady naopak zůstal čistý zisk (1,246 miliardy Kč) kvůli vyšším odpisům a vyšší efektivní dani z příjmu. Představenstvo navrhne valné hromadě ke schválení celkovou dividendu 21 Kč, z toho 17 Kč bude řádná dividenda a 4 Kč snížení emisního ážia. Celkovou dividendu 21 Kč trh očekával. Vyznění výsledků bylo víceméně neutrální, akcie za celý týden vzrostly o 0,6 %.

MONETA Money Bank oznámila, že obdržela hodnocení od dvou ratingových agentur na investičním stupni. Se ziskem 5,3 % šlo v týdnu o nejvýkonnější titul na pražské burze, zájem investorů ale spíše souvisí s atraktivní dividendou. Řada zpráv se v týdnu týkala také společnosti ČEZ.

ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.
O bulharská aktiva ČEZ by mohlo projevit zájem několik subjektů, cena za jejich prodej by se mohla vyšplhat na 400 milionů eur
Agentura Bloomberg v pátek přinesla zprávu, že existuje několik možných zájemců o bulharská aktiva energetického gigantu ČEZ. Jejich cena by se údajně mohla vyšplhat až na 400 milionů eur. ČEZ na konci minulého týdne oznámil, že chce na základě podnětu od investorů zmapovat zájem o svá bulharská aktiva, možnost prodeje aktiv však firma nekomentovala.
ČEZ jedná o prodeji uhelné elektrárny Počerady
Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit 2 miliardy korun, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.

Výhled

I první kompletně únorový týden slibuje trhům dávku makroekonomických dat, firemních výsledků a s velkou pravděpodobností také pokračujících půtek Donalda Trumpa s částí nejen amerického veřejného mínění. Bez zajímavosti nejsou ani evropské politické kotrmelce, z posledních stojí za zmínku například skandál okolo kandidáta na francouzského prezidenta Françoise Fillona.

V Evropě řada zemí zveřejní data o průmyslové výrobě a také maloobchodní tržby. "Měl by být potvrzen zrychlující růst poptávky v evropské ekonomice," uvedl v týdenním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky. V České republice vyjde celá sada makroekonomických indikátorů včetně lednové inflace, která by měla na meziroční bázi dále mírně vzrůst.

Těžiště výsledkové sezóny se z USA postupně přesouvá do Evropy. Výsledky v týdnu zveřejní ropné giganty BP a Total, investoři budou také pozorně číst výsledkové zprávy bank Société Générale nebo UniCredit. Italská banka navíc zahájí proces úpisu nových akcií za účelem posílení svého kapitálu. "Úspěch této operace naznačí, jak hladká a úspěšná by mohla být rekapitalizace i ve zbytku bankovního sektoru v Itálii," napsal Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výsledková sezóna pokračuje naplno také na pražské burze. Vedle okrajově zajímavé společnosti Photon Energy oznámí hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku a za celý minulý rok Komerční banka a MONETA Money Bank a také mediální společnost CME.

"Komerční banka by měla opět reportovat relativně silná čísla, prostor pro výraznější překvapení je omezený. Čistý zisk za 4Q2016 by podle naší projekce měl dosáhnout 2,781 miliardy Kč. Hlavní trendy by měly zůstat podobné jako v předchozích kvartálech, tedy mírný pokles provozních výnosů i nákladů a nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Stejně jako v minulosti by management měl také oznámit návrh dividendy ze zisku za celý rok, my čekáme 40 korun na akcii (výplatní poměr 57 %, výnos okolo 4,5 %)," odhadl Lávička.

Mediální společnost CME by se měla po delší době vrátit do zisku. "Očekáváme, že tržby firmy ve čtvrtém kvartálu oproti stejnému období roku 2015 vzrostly vlivem zlepšujících se ekonomických podmínek v zemích střední a východní Evropy. Rostoucí HDP a kupní síla obyvatel na hlavních trzích společnosti podle nás pokračovaly v podpoře růstu jak objemů reklamy, tak jejich cen. Očekáváme, že oživení mediálního trhu v České republice a silný růst rumunského trhu pokračovaly i v posledním čtvrtletí loňského roku. Především díky pozitivnímu vývoji na těchto dvou hlavních trzích, které se na tržbách za první tři kvartály 2016 podílely 57 %, očekáváme, že tržby společnosti v posledním kvartálu loňského roku vzrostly přibližně o 10 % na 215 milionů USD," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky. "Předpokládáme, že společnost vykáže i v posledním loňském čtvrtletí nárůst OIBDA marže, a to především díky pokračujícímu trendu snižování nákladů. Díky posilující OIBDA marži v Rumunsku, které se podle nás opět přiblíží k výsledkům v České republice, a udržení růstového trendu v České republice očekáváme, že společnost vykáže tvorbu OIBDA za čtvrtý kvartál loňského roku na úrovni 69 milionů USD, a dojde tak k posílení OIBDA marže na 32 %. Při stabilních čtvrtletních odpisech odhadujeme provozní zisk v posledním čtvrtletí na úrovni 58 milionů USD. V kombinaci s pokračujícím snižováním dluhové služby a absenci nákladů na ukončené aktivity očekáváme, že CME vykáže výrazné zvýšení čistého zisku oproti poslednímu čtvrtletí roku 2015 na úroveň 30 milionů USD."

U Monety Money Bank by měl podle Lávičky pokračovat výrazný propad úrokových výnosů (-12 %) související se změnou cenové strategie i výnosů z poplatků (-15 %). "Banka by měla ve 4Q2016 zaúčtovat mimořádný zisk z prodeje podílu v Burze cenných papírů Praha (110 milionů Kč). Provozní náklady jsou jednou z oblastí, kde firma dosud investory příjemně překvapovala. Očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí došlo k 5% meziročnímu poklesu nákladů. Nejsledovanějším tématem bude dividenda. Čistý zisk by za celý loňský rok měl dosáhnout 4,029 miliardy Kč, což při oznámeném výplatním poměru 100–110 % znamená dividendu 7,9–8,7 Kč na akcii (9,2–10,1% hrubý dividendový výnos). Není jisté, zda management v rámci výsledkové zprávy zveřejní rovnou i navrhovanou dividendu, či pouze potvrdí dividendovou politiku a konkrétní částku oznámí později, případně až s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná 24. dubna," uzavřel Lávička svůj výhled pro pražskou burzu.

"Index S&P 500 díky pátečnímu růstu uzavřel týden na zelené nule (+0,12 %). Je pod rezistencí a psychologicky zajímavou hladinou 2 300. Denní graf se nezměnil a je v býčím nastavení. Nejbližší support je na 2 280, následují úrovně 2 240 až 2 230 a 2 220 až 2 190. Testování hladiny 2 300 pokračuje, po silných datech z trhu práce by nebylo překvapením její proražení," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Jak silná bude rezistence na 2 300? Vše nahrává býkům. Index volatility VIX je na nízkých hodnotách a je pro akcie pozitivním znamením. Je zvláštní, že neprobíhají zvýšené nákupy put opcí pro zajištění stávajících pozic. Indexy jsou rozjeté nahoru, ale objemově ani výkonnostně nadprůměrné obchodní dny se nekonají. Proto by mohla pokračovat konsolidace, případně by ceny mohly mírně klesat. Leden byl po třech letech poklesů pro akcie úspěšný, index S&P 500 přidal 1,79 %. To bylo výrazně lepší než průměr v letech po prezidentských volbách. Průměrný únorový výnos v prvním povolebním roce je dokonce záporný, tak uvidíme, jak to dopadne letos."

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 a Elliottovy vlny: Mnohaletá rally narazí ve druhém pololetí do bariéry
Americký akciový trh je poblíž historických maxim. Možná v příštích týdnech nebo měsících překoná nejednu další kulatou úroveň. Podívejme se ale na americkou akciovou rally z dlouhodobějšího technického hlediska.

 

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
před hodinou

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
včera v 16:17

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)