Burzovní kalendář (6. 2. - 10. 2. 2017)
|

Burzovní kalendář (6. 2. - 10. 2. 2017)

Důležitá makrodata, pokračování výsledkové sezóny včetně tří firem z hlavního trhu pražské burzy a třetí týden s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Investoři se mají na co těšit.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu investoři nejvíce sledovali zasedání centrálních bank, pokračující výsledkovou sezónu i některá makroekonomická data. Fed podle očekávání úrokové sazby nezměnil, zklamáním pro trhy byla absence náznaků dalších kroků. Britská centrální banka úroky také nezměnila, zlepšila ale prognózu růstu britské ekonomiky. Čínská lidová banka naopak trhy překvapila mírným zvýšením krátkodobých sazeb. ČNB pak na únorovém zasedání potvrdila výhled ukončení kurzového závazku okolo poloviny letošního roku a zvýšila výhled inflace na 2-3 % pro další dva roky.

V rámci výsledkové sezóny v zahraničí reportovala další plejáda významných firem. Pozitivně překvapily například Apple, Facebook či Visa, zklamáním byla naopak čísla od ropných obrů ExxonMobil a Shell.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika
Další týden, další akciové příběhy. Tentokrát pódium výsledkové sezóny ovládla technologická dvojice Apple a Facebook. Ohlédnutí za posledním výsledkovým týdnem tedy začněme jejich čísly.

Z makroekonomického kalendáře byly nejpodstatnější údaje z amerického trhu práce. Počet vytvořených pracovních míst výrazně překonal očekávání analytiků, zklamal ovšem vývoj mezd.

Americké akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu se díky tomu dostaly na nulu
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily a index Dow se znovu dostal nad hranici 20 000 bodů. K růstu přispěly hlavně akcie finančních společností, kterým pomohly nové kroky prezidenta Donalda Trumpa a zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden však o více než půl procenta klesly
Evropské akciové trhy v závěru týdne skončily v plusu. Pozitivně na ně působila zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti. Investoři rovněž vyhodnocovali lednové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb.

Index PX v týdnu přidal 0,8 %. Na pražské burze bylo nejvýznamnější událostí zveřejnění hospodářských výsledků společnosti O2 Czech Republic. Ve čtvrtém kvartálu jí meziročně vzrostly tržby na 9,83 miliardy Kč (+1,4 %), trh čekal jen 9,69 miliardy. Mírně za odhady naopak zůstal čistý zisk (1,246 miliardy Kč) kvůli vyšším odpisům a vyšší efektivní dani z příjmu. Představenstvo navrhne valné hromadě ke schválení celkovou dividendu 21 Kč, z toho 17 Kč bude řádná dividenda a 4 Kč snížení emisního ážia. Celkovou dividendu 21 Kč trh očekával. Vyznění výsledků bylo víceméně neutrální, akcie za celý týden vzrostly o 0,6 %.

MONETA Money Bank oznámila, že obdržela hodnocení od dvou ratingových agentur na investičním stupni. Se ziskem 5,3 % šlo v týdnu o nejvýkonnější titul na pražské burze, zájem investorů ale spíše souvisí s atraktivní dividendou. Řada zpráv se v týdnu týkala také společnosti ČEZ.

ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.
O bulharská aktiva ČEZ by mohlo projevit zájem několik subjektů, cena za jejich prodej by se mohla vyšplhat na 400 milionů eur
Agentura Bloomberg v pátek přinesla zprávu, že existuje několik možných zájemců o bulharská aktiva energetického gigantu ČEZ. Jejich cena by se údajně mohla vyšplhat až na 400 milionů eur. ČEZ na konci minulého týdne oznámil, že chce na základě podnětu od investorů zmapovat zájem o svá bulharská aktiva, možnost prodeje aktiv však firma nekomentovala.
ČEZ jedná o prodeji uhelné elektrárny Počerady
Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit 2 miliardy korun, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.

Výhled

I první kompletně únorový týden slibuje trhům dávku makroekonomických dat, firemních výsledků a s velkou pravděpodobností také pokračujících půtek Donalda Trumpa s částí nejen amerického veřejného mínění. Bez zajímavosti nejsou ani evropské politické kotrmelce, z posledních stojí za zmínku například skandál okolo kandidáta na francouzského prezidenta Françoise Fillona.

V Evropě řada zemí zveřejní data o průmyslové výrobě a také maloobchodní tržby. "Měl by být potvrzen zrychlující růst poptávky v evropské ekonomice," uvedl v týdenním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky. V České republice vyjde celá sada makroekonomických indikátorů včetně lednové inflace, která by měla na meziroční bázi dále mírně vzrůst.

Těžiště výsledkové sezóny se z USA postupně přesouvá do Evropy. Výsledky v týdnu zveřejní ropné giganty BP a Total, investoři budou také pozorně číst výsledkové zprávy bank Société Générale nebo UniCredit. Italská banka navíc zahájí proces úpisu nových akcií za účelem posílení svého kapitálu. "Úspěch této operace naznačí, jak hladká a úspěšná by mohla být rekapitalizace i ve zbytku bankovního sektoru v Itálii," napsal Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výsledková sezóna pokračuje naplno také na pražské burze. Vedle okrajově zajímavé společnosti Photon Energy oznámí hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku a za celý minulý rok Komerční banka a MONETA Money Bank a také mediální společnost CME.

"Komerční banka by měla opět reportovat relativně silná čísla, prostor pro výraznější překvapení je omezený. Čistý zisk za 4Q2016 by podle naší projekce měl dosáhnout 2,781 miliardy Kč. Hlavní trendy by měly zůstat podobné jako v předchozích kvartálech, tedy mírný pokles provozních výnosů i nákladů a nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Stejně jako v minulosti by management měl také oznámit návrh dividendy ze zisku za celý rok, my čekáme 40 korun na akcii (výplatní poměr 57 %, výnos okolo 4,5 %)," odhadl Lávička.

Mediální společnost CME by se měla po delší době vrátit do zisku. "Očekáváme, že tržby firmy ve čtvrtém kvartálu oproti stejnému období roku 2015 vzrostly vlivem zlepšujících se ekonomických podmínek v zemích střední a východní Evropy. Rostoucí HDP a kupní síla obyvatel na hlavních trzích společnosti podle nás pokračovaly v podpoře růstu jak objemů reklamy, tak jejich cen. Očekáváme, že oživení mediálního trhu v České republice a silný růst rumunského trhu pokračovaly i v posledním čtvrtletí loňského roku. Především díky pozitivnímu vývoji na těchto dvou hlavních trzích, které se na tržbách za první tři kvartály 2016 podílely 57 %, očekáváme, že tržby společnosti v posledním kvartálu loňského roku vzrostly přibližně o 10 % na 215 milionů USD," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky. "Předpokládáme, že společnost vykáže i v posledním loňském čtvrtletí nárůst OIBDA marže, a to především díky pokračujícímu trendu snižování nákladů. Díky posilující OIBDA marži v Rumunsku, které se podle nás opět přiblíží k výsledkům v České republice, a udržení růstového trendu v České republice očekáváme, že společnost vykáže tvorbu OIBDA za čtvrtý kvartál loňského roku na úrovni 69 milionů USD, a dojde tak k posílení OIBDA marže na 32 %. Při stabilních čtvrtletních odpisech odhadujeme provozní zisk v posledním čtvrtletí na úrovni 58 milionů USD. V kombinaci s pokračujícím snižováním dluhové služby a absenci nákladů na ukončené aktivity očekáváme, že CME vykáže výrazné zvýšení čistého zisku oproti poslednímu čtvrtletí roku 2015 na úroveň 30 milionů USD."

U Monety Money Bank by měl podle Lávičky pokračovat výrazný propad úrokových výnosů (-12 %) související se změnou cenové strategie i výnosů z poplatků (-15 %). "Banka by měla ve 4Q2016 zaúčtovat mimořádný zisk z prodeje podílu v Burze cenných papírů Praha (110 milionů Kč). Provozní náklady jsou jednou z oblastí, kde firma dosud investory příjemně překvapovala. Očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí došlo k 5% meziročnímu poklesu nákladů. Nejsledovanějším tématem bude dividenda. Čistý zisk by za celý loňský rok měl dosáhnout 4,029 miliardy Kč, což při oznámeném výplatním poměru 100–110 % znamená dividendu 7,9–8,7 Kč na akcii (9,2–10,1% hrubý dividendový výnos). Není jisté, zda management v rámci výsledkové zprávy zveřejní rovnou i navrhovanou dividendu, či pouze potvrdí dividendovou politiku a konkrétní částku oznámí později, případně až s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná 24. dubna," uzavřel Lávička svůj výhled pro pražskou burzu.

"Index S&P 500 díky pátečnímu růstu uzavřel týden na zelené nule (+0,12 %). Je pod rezistencí a psychologicky zajímavou hladinou 2 300. Denní graf se nezměnil a je v býčím nastavení. Nejbližší support je na 2 280, následují úrovně 2 240 až 2 230 a 2 220 až 2 190. Testování hladiny 2 300 pokračuje, po silných datech z trhu práce by nebylo překvapením její proražení," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Jak silná bude rezistence na 2 300? Vše nahrává býkům. Index volatility VIX je na nízkých hodnotách a je pro akcie pozitivním znamením. Je zvláštní, že neprobíhají zvýšené nákupy put opcí pro zajištění stávajících pozic. Indexy jsou rozjeté nahoru, ale objemově ani výkonnostně nadprůměrné obchodní dny se nekonají. Proto by mohla pokračovat konsolidace, případně by ceny mohly mírně klesat. Leden byl po třech letech poklesů pro akcie úspěšný, index S&P 500 přidal 1,79 %. To bylo výrazně lepší než průměr v letech po prezidentských volbách. Průměrný únorový výnos v prvním povolebním roce je dokonce záporný, tak uvidíme, jak to dopadne letos."

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 a Elliottovy vlny: Mnohaletá rally narazí ve druhém pololetí do bariéry
Americký akciový trh je poblíž historických maxim. Možná v příštích týdnech nebo měsících překoná nejednu další kulatou úroveň. Podívejme se ale na americkou akciovou rally z dlouhodobějšího technického hlediska.

 

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
před 37 minutami

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války

Britská vláda si v letošním fiskálním roce kvůli koronavirové krizi půjčí až 394 miliard liber, což odpovídá zhruba...
Spojené království Rozpočet Koronavirus
EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek
před 42 minutami

EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek

Evropská komise ve středu schválila smlouvu na nákup vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společností...
Evropská unie Koronavirus Farmacie
Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
před hodinou

Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD

Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z...
Zdravotnictví a zdravotní péče Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie
MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší
před hodinou

MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za devět miliard korun. Vyplývá to z údajů...
České státní dluhopisy
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 21. listopadu nově 778 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad…
před hodinou

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v říjnu rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
před hodinou

Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:20

FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň

Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách vyžadovat miliony eur v rámci nové daně z...
Francie Spojené státy americké (USA) Technologie
Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud
12:06

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a...
Evropská unie Polsko Maďarsko
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
12:05

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
11:14

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
10:45

ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)