Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jak také lze uvažovat o novém americkém prezidentovi a koho byste již záhy mohli potkat nejen v Itálii s těžkým nákupem? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu se díky tomu dostaly na nulu

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily a index Dow se znovu dostal nad hranici 20 000 bodů. K růstu přispěly hlavně akcie finančních společností, kterým pomohly nové kroky prezidenta Donalda Trumpa (hodlá přezkoumat regulaci v podobě Dodd-Frankova zákona), a zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA. Index Dow v pátek vzrostl o 0,94 % na 20 071,46 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,73 % na 2 297,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,54 % na 5 666,77 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 8,05 % na 10,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,469 %. V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví cyklického spotřebního zboží. Nejvíce se dařilo odvětví finančních služeb a energetickému sektoru. Zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že ekonomika USA v lednu vytvořila asi 227 000 pracovních míst, mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se však zvýšila na 4,8 % z prosincových 4,7 %. Mzdy se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 % po 2,8% růstu v prosinci. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,11 %, S&P 500 stoupl o 0,12 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na velký pohyb pokračuje, páteční růst vrátil americké akcie do sedla

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden však o více než půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v závěru týdne skončily v plusu. Pozitivně na ně působila zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti. Investoři rovněž vyhodnocovali lednové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,67 % na 7 188,30 bodu (za celý týden +0,19 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,65 % na 4 825,42 bodu (za celý týden -0,3 %) a německý index DAX si připsal 0,2 % na 11 561,49 bodu (za celý týden -1,38 %). Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,59 % na 364,07 bodu, za celý týden však o 0,63 % klesl. V pátek se dařilo zejména akciím potravinářských a nápojářských firem, dobrý výsledek však zaznamenal také sektor pojišťovnictví. Více než 2 % naopak ztratil sektor základních materiálů, když jej do mínusu poslala nečekaná zpráva, že čínská centrální banka zvýšila krátkodobé úrokové sazby.

UniCredit se dohodla s odbory v Itálii na propouštění

Možný velvyslanec USA při EU předpovídá rozpad evropského bloku

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden posílila o 0,8 %

Pražská burza v pátek počtvrté v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,33 % na 943,99 bodu. Nahoru burzu táhly akcie operátora O2 Czech Republic, nedařilo se likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl se 408 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 1,22 %. Další finanční tituly se však na směru neshodly. Erste Group Bank klesla o 0,06 %, Komerční banka odepsala o 0,11 %, ale pojišťovna VIG si připsala 0,24 %. Pomyslným vítězem dne se stal operátor O2 Czech Republic, jehož akcie zdražily o 3,33 % na 266,70 Kč. V plusu dále uzavřely CME, ČEZ (toho se týkalo několik zpráv, které rozebítáme níže), Kofola, Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR a Unipetrol. Ztrácely Stock Spirits a Foruna. Za celý týden akcie na pražské burze posílily, index PX stoupl o 0,8 %. Nejvíce v uplynulém týdnu ztratily akcie společnosti CME, Naopak nejvíce posílila MONETA Money Bank.

Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro?

Jak velký dopad bude mít konec kurzového závazku ČNB na české akcie?

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář v úvodu týdne nabídne maloobchodní tržby v Austrálii, index nákupních manažerů v oblasti služeb v Číně, maloobchodní tržby v Česku a průmyslové objednávky v Německu. V eurozóně bude zajímavý index investorské důvěry Sentix. Odpoledně veřejně promluví prezident ECB Mario Fraghi a vyjde index Fedu sledující podmínky na americkém pracovním trhu. Hospodářské výsledky zveřejní například Loews, Tyson Foods, 21st Century Fox, Toyota nebo Ryanair, na pražské burze oznámí svá čísla menší společnost Photon Energy. UniCredit v pondělí spustí prodej nových akcií. Zisk z prodeje má pomoci zmírnit loňské ztráty banky vzniklé hlavně odpisy špatných úvěrů. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Mluví se také o prodeji bulharských aktiv

Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.

Podle agentury Bloomberg existuje několik možných zájemců o bulharská aktiva ČEZ. Jejich cena by se údajně mohla vyšplhat až na 400 milionů eur. ČEZ zhruba před týdnem oznámil, že chce na základě podnětu od investorů zmapovat zájem o tato aktiva, možnost prodeje aktiv však firma nekomentovala. Analytik z České spořitelny Pavel Smolík uvedl, že možný prodej bulharských aktiv s ohledem na problémy společnosti s tamní regulací vnímá pozitivně. V současné chvíli je totiž ČEZ v arbitrážním řízení vůči Bulharsku a žádá po něm několik stovek milionů eur.

Müller (NN): Pokud ČEZ udrží dividendu na 40 korunách, jsou jeho akcie levné

Temelín vyrobil v lednu rekordních 1,6 MWh elektřiny

6. Die Zeit: Trump pracujícím zastírá snahu o obohacení starých elit v USA

Americký prezident Donald Trump dělá z Američanů oběti globalizace, kterou přitom Spojené státy samy prosadily. Na úkor pracujících v USA se obohacují především americké elity, nikoli Číňané či Mexičané. Trump činí z domácího konfliktu o rozdělování konflikt celosvětový a od skutečných problémů odvádí pozornost, neboť i jeho hospodářská politika směřuje k obohacení starých elit. V komentáři pro německý týdeník Die Zeit to napsal ekonomický redaktor Mark Schieritz.

Kdo by nejvíce doplatil na Trumpovo zavedení cel?

Šéf Uberu odešel ze skupiny Trumpových podnikových poradců

7. Peking tvrdí, že nemá zájem na rozpoutání měnové války

Čína nikdy nepoužila svou měnu jako nástroj k získání výhody ve světovém obchodu a neusiluje ani o měnovou válku. V pátek to uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. Reagoval tak na kritiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého Peking oslabováním své měny poškozuje americké podniky i spotřebitele.

Kapacita solárních elektráren v Číně se loni více než zdvojnásobila

8. Poptávku po zlatě loni táhly fondy, prudce se propadl zájem o zlaté šperky

Světová poptávka po zlatě se v loňském roce po čtyřech letech poklesu zvýšila, stoupla o 92,9 tuny na 4 309 tun. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato. Byla ale značně nevyrovnaná. Prudce vzrostl zájem o burzovně obchodované fondy investující do žlutého kovu, dramaticky se ale propadla poptávka po zlatých špercích a výrazně méně žlutého kovu do svých sejfů přidaly také centrální banky. Mírně se snížila také poptávka v technologickém odvětví a klesl rovněž zájem o zlaté mince a slitky.

9. Babiš kvůli zákonu vložil své akcie do svěřenských fondů

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů do dvou svěřenských fondů. Novela zákona, která mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím, vstoupí v účinnost 9. února. Babiš ji považuje za protiústavní. Politici většinou nepovažují Babišův krok za vyřešení jeho střetu zájmů, opoziční TOP 09 i KSČM se o něj hodlají nadále zajímat.

Ministerstvo financí počítá s růstem ekonomické úrovně ČR k 19 zemím eurozóny

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Budete takhle chodit na nákup?

Nebaví vás tahat se s těžkými nákupy? Tento problém má vyřešit nový nákladní robot Gita, se kterým přichází italská společnost Piaggio, výrobce známých motorek Vespa. Malý kulatý robot zvládne odvézt až 18 kilogramů nákladu a jet rychlostí až 35 kilometrů v hodině. Zatím se testuje.

Robot je vybaven kamerami a senzory a využívá několik patentovaných technologií. V uzavřeném prostoru se může pohybovat sám. Lze ho však používat i na ulici, kde sleduje svého majitele prostřednictvím zařízení, které se připojí na pásek. Robot si najde svého majitele i v případě, že zahne za roh, a je schopen se vyhýbat překážkám. V provozu může být nepřetržitě až osm hodin.

Neobvyklý tvar umožňuje, že se Gita může pohybovat v městském prostředí jako člověk. Může jet po rozbitém chodníku či vydlážděné cestě, a pokud se mu vymění pneumatiky, zvládne i písek nebo sníh.

Firma začala testovat robota tento týden a testovací provoz má trvat šest měsíců. S uvedením na trh se počítá v roce 2018. Nejprve by měl být určen jen pro firmy, později i pro běžné spotřebitele. Cena zatím nebyla stanovena.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst