Co musíte ráno vědět (9. února)
|

Co musíte ráno vědět (9. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla lednová nezaměstnanost v ČR a proč by si Spojené státy v čele s novým kapitánem měly oblíbit právě Českou republiku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Nasdaq Composite ale znovu posunul své zavírací maximum

Americké akcie uzavřely středeční obchodování bez větších změn. Index Dow mírně oslabil kvůli bankovním společnostem, zatímco indexy S&P 500 a Nasdaq Composite nepatrně stouply. Pozornost investorů se dál soustředí na hospodářské výsledky podniků a na hospodářskou politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dow ztratil 0,18 % a obchodování uzavřel na 20 054,34 bodu, širší benchmark S&P 500 naopak stoupl o 0,07 % na 2 294,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,15 % na nové zavírací maximum 5 682,45 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,42 % na 11,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět a půl bazického bodu na 2,338 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. V červených číslech skončily sektor finančních služeb, odvětví zdravotní péče a průmyslový sektor.

Trpí američtí investoři rozdvojením osobnosti? Nikdo se nebojí, ale všichni mají strach

Donald Trump jako politik, od kterého se ostatní mohou učit

2. Evropské akcie ve středu uzavřely v mírném plusu, náladu na trzích určovala výsledková sezóna

Západoevropské akciové trhy ve středu mírně stouply. V centru pozornosti byla opět výsledková sezóna, která částečně dokázala zahnat obavy z dění v politice. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,32 % na 363,90 bodu. V pozitivním pásmu středeční seanci zakončila většina jeho sektorů, obzvláště se však dařilo akciím stavebních firem. Britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,04 % na 7 188,82 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,26 % na 4 766,60 bodu a německý DAX odepsal 0,05 % na 11 543,38 bodu. Trhy v Evropě i Americe nadále sužuje politická nejistota, která investory táhne k nákupům zlata a zároveň vytváří tlak na euro, trhy však i ve středu poháněla výsledková sezóna. Akcie dánské logistické firmy A.P. Møller-Mærsk se propadly o bezmála 5 %, když firma za čtvrtý kvartál loňského roku reportovala čistou ztrátu 2,68 miliardy USD oproti ztrátě 2,51 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Dánský gigant také v návaznosti na výsledky navrhl snížení dividendy na 150 dánských korun z původních 300 DKK na akcii.

Miklášová (Fidelity): Toto jsou dvě největší současná rizika pro akciový trh

Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem

3. Pražská burza ve středu zpevnila, výrazně zdražily akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Pražská burza ve středu navázala na úterní zisk, index PX si připsal 0,84 % na 955,21 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, nedařilo se rakouským finančním titulům. Objem obchodů byl s 979 miliony korun nadprůměrný. Seanci ovládly akcie energetického gigantu ČEZ, které při vysokém zobchodovaném objemu zdražily o 2,57 % na 442,30 Kč. Výrazný zisk zaznamenala také Komerční banka (+2,46 % na 918 Kč), která bude ve čtvrtek ráno reportovat hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Analytik České spořitelny Jan Šumbera uvedl, že v klíčové otázce týkající se dividendy neočekává žádné překvapení a vyhlíží dividendu na úrovni 40 Kč na akcii. Kromě Komerční banky ve čtvrtek zveřejní výsledky za čtvrtý kvartál i mediální společnost CME, která ve středu uzavřela beze změny na 68 Kč za akcii. "Čekáme, že CME vykáže první čistý zisk za několik posledních let. Firma si v meziročním srovnání vypomůže především nižšími úrokovými náklady, které odrážejí loňské vylepšení dluhové pozice," dodal Šumbera.

Český byznys: Kvalifikovaná pracovní síla jako téma roku 2017

Kdy skončí intervence ČNB? Toto jsou tipy analytiků a investičního stratéga

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Čína zprávu o přímých zahraničních investicích a Japonsko přidá statistiku strojních objednávek. Dopoledne Německo zveřejní výsledky obchodní bilance a běžného účtu. Odpoledne Spojené státy přidají zprávu o velkoobchodních zásobách a pravidelné týdenní zprávy o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti a o zásobách zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a vystoupí šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard a prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans. Kvartální hospodářské výsledky ve čtvrtek zveřejní v USA mimo jiné společnosti Coca-Cola, CVS Health, Yum! Brands, Twitter, Kellog, News Corp, Activision Blizzard, Yelp nebo NVIDIA, v Evropě thysenkrupp, TOTAL, Banca Monte dei Paschi di Siena, Commerzbank, UniCredit, Société Générale nebo L'Oréal a v Japonsku Nissan Motor. V Rybné se hospodářskými čísly pochlubí Komerční banka a mediální CME. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

"Komerční banka by měla opět reportovat relativně silná čísla, prostor pro výraznější překvapení je omezený. Čistý zisk za 4Q2016 by podle naší projekce měl dosáhnout 2,78 miliardy Kč. Hlavní trendy by měly zůstat podobné jako v předchozích kvartálech, tedy mírný pokles provozních výnosů i nákladů a nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Stejně jako v minulosti by management měl také oznámit návrh dividendy ze zisku za celý rok, my čekáme 40 korun na akcii (výplatní poměr 57 %, výnos okolo 4,5 %)," odhaduje analytik J&T Banky Milan Lávička. Thomas Unger z Erste Group Bank od Komerční banky za poslední loňský kvartál očekává ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2015 stabilní čistý úrokový výnos, když nižší marže by měl kompenzovat rychlý růst objemu úvěrů. Opravné položky k úvěrům i provozní náklady očekává Unger sezónně vyšší. Čistý výnos z poplatků by měl podle Ungera i kvůli prodeji dceřiné firmy Cataps meziročně klesnout, zatímco výnosy z obchodování by měly být podpořeny zvýšenou aktivitou v oblasti zajišťovacích operací (blížící se ukončení kurzového závazku ČNB). "Celkově bychom se tak měli dočkat mírného nárůstu čistého zisku," odhaduje Thomas Unger.

Mediální společnost CME by se měla po delší době vrátit do zisku. "Očekáváme, že tržby firmy ve čtvrtém kvartálu oproti stejnému období roku 2015 vzrostly vlivem zlepšujících se ekonomických podmínek v zemích střední a východní Evropy. Rostoucí HDP a kupní síla obyvatel na hlavních trzích CME podle nás pokračovaly v podpoře růstu jak objemů reklamy, tak jejich cen. Očekáváme, že oživení mediálního trhu v České republice a silný růst rumunského trhu pokračovaly i v posledním čtvrtletí loňského roku. Především díky pozitivnímu vývoji na těchto dvou hlavních trzích, které se na tržbách za první tři kvartály 2016 podílely 57 %, očekáváme, že tržby společnosti v posledním kvartálu loňského roku vzrostly přibližně o 10 % na 215 milionů dolarů," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky. "Předpokládáme, že společnost vykáže i v posledním loňském čtvrtletí nárůst OIBDA marže, a to především díky pokračujícímu trendu snižování nákladů. Díky posilující OIBDA marži v Rumunsku, které se podle nás opět přiblíží k výsledkům v České republice, a udržení růstového trendu v České republice očekáváme, že společnost vykáže tvorbu OIBDA za čtvrtý kvartál loňského roku na úrovni 69 milionů USD, a dojde tak k posílení OIBDA marže na 32 %. Při stabilních čtvrtletních odpisech odhadujeme provozní zisk v posledním čtvrtletí na úrovni 58 milionů USD. V kombinaci s pokračujícím snižováním dluhové služby a absenci nákladů na ukončené aktivity očekáváme, že CME vykáže výrazné zvýšení čistého zisku oproti poslednímu čtvrtletí roku 2015 na úroveň 30 milionů USD." Analytik Pavel Smolík z České spořitelny očekává, že CME vykáže za poslední loňské čtvrtletí tržby 199,8 milionu USD, zisk EBIT 48,9 milionu USD, provozní zisk OIBDA 58,5 milionu USD a čistý zisk 16,8 milionu USD. "Úrokové náklady očekáváme v meziročním srovnání výrazně nižší (-45 %) díky splacení části dluhu z počátku roku 2016. Dopad silnějšího kurzu dolaru by neměl být tak výrazný jako v předchozích letech s ohledem na denominaci dluhu v eurech," odhaduje Pavel Smolík.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v ČR v lednu vzrostla na 5,3 %

Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 5,3 % z prosincových 5,2 %. Lidí bez práce přibylo zhruba o 8 000 na 389 416 uchazečů. To je ale o téměř 78 000 nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008. Podle Úřadu práce ČR, který ve středu čísla oznámil, roste v lednu nezaměstnanost pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135 536.

6. Evropská komise chce prodloužit cla na dovoz solárních panelů z Číny

Evropská komise ve středu navrhla zemím Evropské unie prodloužit o dalších 18 měsíců cla na dovoz solárních panelů z Číny s postupným uvolňováním. Novinářům to ve středu řekl první místopředseda komise Frans Timmermans.

7. Kofola převezme distribuci Bílinské kyselky a dalších vod

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko převezme od března výhradní distribuci přírodních minerálních vod s výtažky z léčivých pramenů Bílinská kyselka, Rudolfův pramen a Zaječická hořká voda. Výrobcem těchto nápojů je společnost Bohemia Healing Marienbad Waters, která si jejich distribuci zajišťovala dosud převážně sama.

8. Intel oznámil rozsáhlou investici do továrny v USA

Americký výrobce počítačových čipů Intel investuje sedm miliard dolarů do nové továrny v Arizoně, která vytvoří 3 000 pracovních míst. Oznámil to generální ředitel podniku Brian Krzanich při středečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

9. Fiat Chrysler podle italské vlády nemanipuluje s emisemi

Nové testy automobilů italsko-americké společnosti Fiat Chrysler nezjistily žádný ilegální software, který by umožňoval manipulace s měřením emisí. Ve středu to uvedl italský ministr dopravy Graziano Delrio. Reagoval tak na obvinění, že Fiat Chrysler v některých naftových vozech používá podobný systém pro falšování emisních testů jako německý konkurent Volkswagen.

10. Musk: Tesla by již brzy mohla vstoupit na indický trh

Americký miliardář a vizionář Elon Musk v úterý na Twitteru napsal, že společnost Tesla Motors by v létě tohoto roku mohla vstoupit na indický trh. Vzhledem k tomu, že Muskova slova byla odpovědí na dotaz jednoho z uživatelů Twitteru, nejsou známy žádné další informace k nastíněnému plánu. Tato informace však zapadá do Muskovy vize, podle které by se Tesla v následujících letech měla stát celosvětovým hegemonem na poli elektromobilů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Česká zdravice Donaldu Trumpovi

Česká republika se v tomto týdnu připojila na seznam zemí, které novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zaslaly pozdrav. Je přitom velmi pravděpodobné, že Čechům se na rozdíl od zbytku světa blýská na lepší časy, neboť toho máme s novou americkou vládou mnoho společného.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých údajích z trhu práce
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých údajích z trhu práce
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých údajích z trhu práce

Americké akcie v pátek oslabily po nepříznivých údajích o vývoji trhu práce ve Spojených státech.
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, v červených číslech skončily indexy…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v červených číslech skončily indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v červených číslech skončily indexy i v týdenním horizontu

Evropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
včera v 12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko