Co musíte ráno vědět (10. února)
|

Co musíte ráno vědět (10. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v Americe, jak v loňském roce hospodařily Komerční banka a CME a na kolik vás přijdou v Hongkongu jahody? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek vystoupily na nová maxima, podpořila je Trumpova slova o brzkém představení "fenomenálního" daňového plánu

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, jejich hlavní indexy se dostaly na nová maxima. Za růstem stály především naděje na snižování daní. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že během příštích týdnů představí "fenomenální" daňový plán. Index Dow si připsal 0,59 % a uzavřel na novém zavíracím maximu 20 172,40 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,58 % na nové zavírací maximum 2 307,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,58 % na nové zavírací maximum 5 715,18 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 206,36 bodu, S&P 500 na 2 311,08 bodu a Nasdaq Composite na 5 722,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,98 % na 10,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,397 %. Dařilo se zejména bankovním titulům, vedle Goldman Sachs výrazně zdražily také akcie Bank of America či Morgan Stanley. Výrazně stoupl také energetický sektor a dařilo se i průmyslovému odvětví.

O měnové válce USA (nejen) s Německem

McLaughlin (BNP Paribas): Na Trumpa si vsaďte přes akcie menších firem, banky nebo energetiku

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek stouply, dění na burzách se opět točilo kolem výsledkové sezóny

Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, když investoři vyhodnocovali řadu hospodářských výsledků velkých evropských a amerických společností. Sledované byly také kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž prohlásil, že během dvou nebo tří týdnů přednese oznámení, které se bude týkat amerických daní. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,78 % na 366,79 bodu, když v pozitivním pásmu uzavřela většina jeho sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru ropy a zemního plynu. Britský FTSE 100 stoupl o 0,57 % na 7 229,50 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,25 % na 4 826,24 bodu a německý DAX přidal 0,86 % na 11 864,86 bodu. V centru pozornosti investorů byla opět výsledková sezóna. Hospodářská čísla reportovaly mimo jiné banky Société Générale, KBC a Commerzbank.

Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, nedařilo se Monetě

Pražská burza ve čtvrtek nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, index PX klesl o 0,18 % na 953,46 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, solidní zisk si naopak připsala Erste Group Bank. Objem obchodů byl se 705 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které klesly o 0,3 % na 915,20 Kč. Banka ve čtvrtek ráno oznámila, že jí loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. MONETA Money Bank ztratila 1,37 % na 86,25 Kč, pojišťovna VIG odepsala 0,72 % na 605,10 Kč, Erste Group Bank však stoupla o 1,29 % na 782,90 Kč. Hospodářská čísla ve čtvrtek ráno zveřejnila také mediální firma CME, která seanci zakončila na nule.

Co udělá konec intervencí ČNB s českými akciemi a dluhopisy?

Český byznys: Kvalifikovaná pracovní síla jako téma roku 2017

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, dopoledne Francie odtajní zprávu o průmyslové výrobě a údaje z trhu práce a v České republice vyjde inflační statistika. Zprávu o průmyslové výrobě vydají i Itálie a Spojené království, které navíc přidá bilanci mezinárodního obchodu. Odpoledne na trh dorazí zpráva o amerických dovozních a vývozních cenách a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer budou ještě investoři věnovat pozornost měsíční bilanci amerického federálního rozpočtu a údajům společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě ArcelorMittal nebo Renault, v USA například společnost Ventas a v Japonsku firma Takata. Na pražské burze se investoři ráno zaměří na kvartální čísla banky Moneta. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytik J&T Banky Milan Lávička očekává, že MONETA Money Bank bude ve výsledkové zprávě za poslední loňský kvartál informovat o pokračování propadu úrokových výnosů (-12 %), který souvisí se změnou cenové strategie, i výnosů z poplatků (-15 %). "Banka by měla zaúčtovat mimořádný zisk z prodeje podílu v Burze cenných papírů Praha (110 milionů Kč). Provozní náklady jsou jednou z oblastí, kde společnost dosud investory příjemně překvapovala. Očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí došlo k 5% meziročnímu poklesu nákladů. Nejsledovanějším tématem bude dividenda. Čistý zisk by za celý loňský rok měl dosáhnout 4,03 miliardy korun, což při oznámeném výplatním poměru 100–110 % čistého zisku znamená dividendu 7,90–8,70 Kč na akcii (9,2–10,1% hrubý dividendový výnos). Není jisté, zda management v rámci výsledkové zprávy zveřejní rovnou i navrhovanou dividendu, nebo pouze potvrdí dividendovou politiku a konkrétní částku oznámí později, případně až s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná 24. dubna," říká Lávička.

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky očekává, že Moneta bude díky příznivému ekonomickému prostředí informovat o růstu objemu poskytnutých úvěrů. "Očekáváme, že se společnosti podaří naplnit téměř všechny managementem vytčené cíle pro rok 2016, největší riziko vidíme na straně nákladů. Námi odhadované náklady za celý loňský rok se pohybují mírně nad vytčeným cílem 5-5,1 miliardy Kč," říká Frayer. "Ve výhledu pro letošní rok očekáváme další růst objemu poskytnutých úvěrů, nicméně čistá úroková marže by měla dále klesnout k 5,5 % (za rok 2016 ji čekáme na úrovni 5,9 %). Čistý úrokový výnos by tak měl být nižší o více než dvě procenta, podobnou dynamiku čekáme také u čistého neúrokového výnosu. Čistý zisk by měl letos dosáhnout zhruba 3,5 miliardy Kč," dodává Frayer.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční bance loni vzrostl čistý zisk na 13,69 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 40 Kč na akcii

Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 2,3 % na 31,75 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy z prodeje podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 7 % a výnosy by se snížily o 0,8 %. Představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 40 korun na akcii.

6. Mediální CME se ve čtvrtém čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 21,09 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistý zisk 21,09 milionu USD. O rok dříve hospodařila ve stejném období se ztrátou 11,43 milionu USD. Za celý rok však firma zůstala ve ztrátě, která se prohloubila ze 114,9 milionu USD na 180,29 milionu USD.

7. Přebytek zahraničního obchodu Německa byl loni na rekordu

Přebytek zahraničního obchodu Německa se loni zvýšil na rekordních 252,9 miliardy eur. Překonal tak rekord z předchozího roku, který činil 244,3 miliardy eur. Rekordní byly i vývoz a dovoz. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

8. BHP schválila investici do ropného projektu v USA

Těžařská společnost BHP Billiton schválila investici 2,2 miliardy USD do druhé fáze rozvoje ropného pole Mad Dog v Mexickém zálivu. Odstranila tak další překážku v rozvoji jednoho z největších nových ropných projektů na moři. BHP provozuje pole s firmami BP a Union Oil Company of California, divizí Chevronu.

9. Vítr je druhým největším zdrojem elektřiny v EU podle kapacity

Kapacita výroby elektřiny větrných elektráren v Evropské unii je vyšší než kapacita výroby elektřiny z uhlí. Větrné elektrárny jsou tak nyní druhým největším potenciálním zdrojem elektřiny. První příčka patří elektrárnám na plyn. Vyplývá to z údajů zveřejněných skupinou WindEurope. Ve skutečné výrobě elektřiny však větrné elektrárny za uhelnými stále zaostávají.

10. Siouxové se opět snaží zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access

Indiánský kmen Siouxů v americkém státě Severní Dakota se opět snaží právní cestou zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access. Stavbu zakázala bývalá vláda Baracka Obamy, která se obávala dopadů na životního prostředí. Nový americký prezident Donald Trump ale minulý měsíc zákaz zrušil. Developer projektu ve čtvrtek potvrdil, že práce na dokončení ropovodu už byly obnoveny. Dodal, že ropovod by měl být provozuschopný během tří měsíců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Červené zlato

Jsou-li vaším oblíbeným ovocem jahody, neleňte a vypravte se do Hongkongu. Tamní obchodní řetězec Citysuper nabízí v elegantním balení japonskou odrůdu jahod zvanou Kotoka, což je údajně jakýsi Rolls Royce mezi jahodami. Jeden takový skvost vás přijde na lidových 22 dolarů (zhruba 550 korun) a vašim chuťovým buňkám připraví zážitek, jaký ještě nezažily.

Pokud by vás ovocná exkluzivita zaujala, můžete si ve stejném řetězci koupit také neméně chutný meloun za pouhých 64 dolarů (asi 1 600 korun).

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 38 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus