2018: Možná poslední rok, kdy trh povedou aktivní správci
|

2018: Možná poslední rok, kdy trh povedou aktivní správci

Objem peněz v amerických pasivně spravovaných fondech by podle výpočtů Bloombergu mohl již v roce 2019 překonat objem peněz v portfoliích aktivně spravovaných fondů. Éra portfoliomanažerů hledajících ty nejzajímavější akciové tituly a další aktiva se může chýlit ke konci.

ETF Investiční strategie Výhled na rok 2018 Podílové fondy Poplatky

Americký trh je nejrozvinutější na světě a trendy na něm přítomné se zpravidla přelévají na ostatní trhy. Obliba indexových fondů je toho dobrým příkladem. V roce 2019 by pasivně spravované nástroje měly objemem peněz překonat aktivně spravovanou část trhu. S podobnými odhady ale samozřejmě může zahýbat změna trendu na trhu, tedy medvědí rána všem neohroženým a sebejistým fanouškům indexů a burzovně obchodovaných fondů.

Při zahrnutí fondů zaměřených na pevně úročená aktiva v USA má k předání pomyslného žezla dojít až v roce 2020.

Za oblibou pasivního přístupu (jakkoli i pasivně spravovaný nástroj si nakonec musíte aktivně vybrat) jsou především stále nižší poplatky.

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou v drtivé většině případů pro investory levnější než obdobně zaměřené klasické podílové fondy. Připomeňme, že v roce 2002 bylo na trhu jen něco kolem 100 ETF.

Zdroj: Bloomberg