2019: Nejistota ohledně Fedu a zajímavé investiční alternativy
|

2019: Nejistota ohledně Fedu a zajímavé investiční alternativy

Konec roku 2018 a začátek toho příštího je a bude ovlivněn několika faktory – prozatímním příměřím v obchodní válce mezi Čínou a USA, politikou Fedu nebo situací v Asii, která nahrává investičním nástrojům s vysokým výnosem.

Státní dluhopisy Emerging Markets Asijská ekonomika Výhled na rok 2019 Fed Úrokové sazby Výnosy

"Konec roku 2018 je pro investory velice nervózní. Většina tříd aktiv letos ztrácela, jen americký dolar překonal jak akcie, tak aktiva s fixním výnosem (poprvé od roku 1992). Centrální banky nadále hodlají politiku spíše zpřísňovat, ta americká pokračuje ve zmenšování rozvahy a zvyšování sazeb. Další růst úroků letos v prosinci je již v cenách zahrnutý. Ve výhledu do roku 2019 jsou ale očekávání ohledně politiky Fedu zamlžená," podotýká Andrea Iannelli, investiční ředitel Fidelity International.

"Příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou oznámené na jednání G20 zajistilo krátkodobý růst amerických dluhopisů investičního stupně, jsme ale nadále opatrní. Evropské dluhopisy stejného ratingu nabízejí zajímavější zhodnocení, ovšem jejich spready okolo 150 bazických bodů kopírují spready americké (navzdory lepším evropským fundamentům). Odložení eskalace obchodní války odstranilo jednu hrozbu, ale ostatní problémy (brexit, italský rozpočet) se vlečou a udržují vyšší volatilitu. Valuace nicméně zůstávají atraktivní a je prostor pro pozitivní překvapení a zužování spreadů," pokračuje Iannelli.

Na trhu s dluhopisy s vysokými výnosy se Fidelity International regionálně přiklání k Asii. "Dvojciferné procentuální dolarové výnosy dělají z asijských bondů s vysokým výnosem atraktivní možnost pro investory. Tato třída aktiv je z určitého důvodu levná a oživení asijských nástrojů s vysokým výnosem je udržitelné. Navíc sledujeme snižování obchodního napětí a uvolňování úvěrových podmínek v Číně. Krátkodobě naopak méně věříme evropským vysokovýnosovým bondům, jež jsou pod tlakem regionálních problémů i těch strukturálních daleko častěji než jiné trhy nástrojů s vysokým výnosem," vysvětluje ředitel investic ve Fidelity International.

"Rozvojové trhy jsou na křižovatce. Rok 2018 byl pro ně horskou dráhou s řadou dramatických situací i vrcholů. Argentina, Brazílie a Turecko jsou jen příklady zemí, které investory nenechávají v klidu spát. S blížícím se rokem 2019 cítíme, že se tato třída aktiv přibližuje k rozcestí. Když se ohlédneme do minulosti, důvodů pro konstruktivní postoj přibývá. Rozvíjející se země by na trhu s dluhopisy měly patřit k tomu lepšímu," uzavírá Andrea Iannelli.

Zdroj: Fidelity International