24 akcií, které mohou být příštích deset let ozdobou vašeho portfolia
|

24 akcií, které mohou být příštích deset let ozdobou vašeho portfolia

Akciové tipy jsou ošemetná věc, jejich životnost je totiž občas kratší než obchodní týden. U tipů opravdu dlouhodobých, jaké dala například přednedávnem dohromady sestava analytiků ze společnosti Morningstar, jsou konkrétní akcie vlastně jen malými větvičkami pomyslného stromu, jehož koruna je založena na očekávaných velkých trendech. A ty úplně od věci být nemusejí.

Americké akcie Trendy Sektory Marihuana Farmacie Biotechnologie Energetika Solární energie 5G sítě Auta Investiční tipy Akciové tipy

Společnost Morningstar založila své konkrétní akciové myšlenky na pěti klíčových trendech, které by podle ní měly pokračovat (minimálně) do roku 2030. V době, kdy panuje tolik krátkodobých a střednědobých rizik pro trhy a ekonomiku, je dlouhodobý přístup k investování založený na fundamentech nepochybně vítaný.

1. téma: Konopí

Postupná legalizace konopí a s ní spojené spekulace proměnily v posledních letech akcie v tomto odvětví v neobyčejně živou hmotu. Morningstar očekává další růst spotřeby a využívání konopí, legální trh v USA by měl podle analytiků do roku 2030 narůst ze současných zhruba 10 miliard na 80 miliard USD ročně. Růst bude poháněn legalizací v dalších státech (za něco se daně vybírat musejí, no ne?), která bude motivovat k přechodu na regulovaný trh i řadu uživatelů, kteří v současnosti pálí jointy takříkajíc načerno. Nehledě na další využití konopí v medicíně či průmyslu.

2. téma: 5G sítě

Rozvoj násobně rychlejších sítí vnímá Morningstar jako evoluci, nikoli revoluci, pokud jde o oblast mobilních dat. Obrovský rozvoj ale analytici čekají v aplikacích napříč sektory. Sympatické je, že autoři akciových tipů přiznávají, že identifikovat předem konkrétní vítěze 5G doby je prakticky nemožné. To ale neplatí v případě výrobců čipů nebo zařízení tvořících samotnou infrastrukturu sítí.

Sítě 5G jako investiční příležitost: Jak to vidí analytici?
Svět se chystá na plný nástup 5G sítí. Je to v současnosti (ještě) zajímavé investiční téma pro drobné investory? A jak k němu případně přistoupit? Zeptali jsme se domácích tržních expertů.

3. téma: Elektrická auta

Podle Morningstar bude v roce 2030 každé páté auto na světě jezdit na elektřinu. Do pěti let analytici čekají vyrovnání celkové nákladovosti aut na elektřinu s náklady spojenými s nákupem a provozem klasických vozidel se spalovacími motory (náklady včetně kupní ceny, provozu, likvidace). Příležitosti vedle samotných akcií automobilek firma vidí například i mezi producenty lithia.

4. téma: Energie z obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje energie (OZE) budou dále ukusovat tržní podíl fosilním palivům. V současnosti OZE zajišťují zhruba 8 % dodávek, do roku 2030 to podle Morningstar může být více než pětina. Bude tomu napomáhat i příklon vlád k ekologičtější výrobě elektřiny, přičemž favorizují solární před větrnou energetikou.

5. téma: Farmacie a biotechnologie

Stárnoucí populace a inovace v mnoha oblastech výzkumu a vývoje nových léků a léčebných postupů budou podle Morningstar hnát výše i ceny (některých) akcií v odvětví. Rizikem zůstává cenová regulace léků, o které mimochodem v nějaké podobě uvažují oba kandidáti na příštího amerického prezidenta.

Jak podstatné jsou dividendy (nejen) pro americký akciový trh?
Investoři nakupující a držící vybrané dividendové tituly dobře vědí, co dělají. Není ale od věci si ukázat, jak "pracují" dividendy i pro ty investory, kteří se rozhodnou investovat do celých indexů.
Zdroj: Morningstar