3 důvody, proč by Bidenovo volební vítězství mohlo vyvolat další výprodeje amerického dolaru
|

3 důvody, proč by Bidenovo volební vítězství mohlo vyvolat další výprodeje amerického dolaru

Není mnoho ošidnějších tržních témat, než jak může ten který výsledek amerických prezidentských voleb (a vlastně to platí pro leckterý jiný politický faktor) ovlivnit hodnotu konkrétních aktiv. V Goldman Sachs ale mají pro strach uděláno, a tak vedle jiných vydali koncem září zprávu shrnující případné dopady vítězství demokratického kandidáta (a favorita) Joea Bidena na hodnotu amerického dolaru.

Americký dolar Volby Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Forex (FX) EUR/USD USD/CNY Ekonomické a politické hrozby

1. Bidenem navrhované zvýšení zdanění příjmů firem

Pokud by se americkým společnostem zvyšovaly daně, jejich akcie budou ve srovnání se zahraniční konkurencí relativně méně atraktivní. A pokud by začaly zaostávat americké akcie, promítlo by se to i do hodnoty dolaru. Podobný vliv by mohly mít některé další regulatorní změny, zejména pokud by se týkaly společností v odvětví vyspělých technologií.

Akcie: První debata Biden-Trump je za námi. A není to jedno?
Joe Biden a Donald Trump mají za sebou první společnou debatu před listopadovými prezidentskými volbami. Koho zajímá dlouhodobý tržní výkon, nemusí se z ní stavět na hlavu.

2. Bidenem prosazovaný velký objem fiskální podpory ekonomiky

V běžném prostředí by měna po zavedení výrazné podpory ekonomiky měla posilovat, ve hře je přece růst hospodářství. To by ale nesměly být sazby na minimech a nesměla by probíhat masivní podpora ekonomiky i ze strany centrální banky. Růst ekonomiky a inflace by standardně vedl ke zvyšování sazeb (a ty by lákaly kapitál k investování v zemi), Fed se ale vyjádřil jasně, že s úroky nechce hýbat po několik let.

3. Bidenem preferovaný umírněnější postoj k zahraniční politice

Klidnější prostředí na mezinárodním (geo)politickém poli by vedlo ke snížení rizikových prémií u některých měn v čele s čínským jüanem. Goldman Sachs v souvislosti s tím snížila 12měsíční cíl pro USD/CNY na 6,50. Bidenova administrativa by podle banky zkrátka znamenala menší napětí v mezinárodním obchodu, které by vedlo k posilování čínské měny na úkor té americké.

Zdroj: Goldman Sachs