4 faktory ovlivňující ceny ropy letos v létě
|

4 faktory ovlivňující ceny ropy letos v létě

Na trhu s ropou vládne nejistota a cenová volatilita. Mísí se vlivy jako omezování produkce velké části významných těžařů, růst zásob nebo rostoucí počet aktivních vrtů v USA. Které čtyři faktory mohou nejvíce ovlivňovat ceny černého zlata v letní sezóně?

Ropa OPEC Auta Komodity Těžba

Zásoby a ropná ložiska

Zprávy o stavu zásob ropy z března i dubna ukazují, že ropy v USA je stále dostatek, respektive nadbytek. Zásob je stále rekordní množství, a ceny ropy kvůli tomu nemohou výrazněji růst. Další brzdou je počet vrtných souprav v USA, který roste každým týdnem a v současnosti je na vrcholu od roku 2015. Producenti ropy z břidlic se dokáží celkem překvapivě přizpůsobovat nižším cenám, a na grafu zobrazený růstový trend tak nejspíše bude pokračovat, což bude zvyšovat tlak na ceny černého zlata.

OPEC a jeho (ne)ochota snižovat produkci

Spekulace ohledně (ne)pokračování omezení produkce ze strany zemí sdružených v kartelu OPEC navzdory své četnosti prakticky nemají význam, protože výsledek bude stále stejný. Pokud dojde k dalšímu omezení těžby, ceny narostou, v USA se zvýší počet těžebních souprav a ceny barelu se opět stabilizují. Pokud se země OPEC nedohodnou, produkce se rozběhne naplno, protože každý bude chtít obnovit své postavení na trhu, a cena klesne nebo se vrátí na současnou úroveň. Ve třetím scénáři se země OPEC dohodnou, ale země, které nejsou v kartelu, se nebudou chtít přizpůsobit. Jak se vyjádřil irácký ministr ropného průmyslu, "osud dohody zemí OPEC bude záviset na tom, jak zareaguje trh". Pokud bude produkce v USA růst takovým tempem jako nyní, dohoda se konat nemusí a ceny barelu budou opět kolísat.

Letní motoristická sezóna

Letní sezóna by letos mohla ropě pomoci se alespoň částečně vzpamatovat. "Letošní sezóna by mohla být pro ropu ještě větší vzpruhou než obvykle. Díky nejnižší nezaměstnanosti od doby před recesí z roku 2008 a rekordním prodejům pickupů a SUV v letech 2015 a 2016 by letos mohly padnout rekordy také v počtu naježděných mil a v poptávce po palivech. K překonávání rekordu v počtu naježděných mil dochází již od prosince 2014 a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2017," říká Jason Schenker ze společnosti Prestige Economics. Také agentura Reuters zmiňuje, že prodeje aut v USA jsou letos zatím velice silné.

Nové projekty

Nedávný růst cen vede k tomu, že společnosti buďto opětovně otevírají své původní projekty, nebo spouštějí ty, které dlouhodobě plánovaly. Výdaje na těžbu ropy by podle odhadů letos mohly poprvé po dvou letech poklesů zase růst.

Kromě růstu produkce to znamená také prodlužování návratnosti těchto nových projektů. Goldman Sachs varuje, že to může na trhu s ropou způsobit v nejbližších letech další šoky.

Zdroj: Oilprice.com