4 toxické věty, které opravdový investor nikdy nevypustí z úst
|

4 toxické věty, které opravdový investor nikdy nevypustí z úst

Jak poznat, zda se o investování bavíte se skutečným expertem, nebo někým, kdo se považuje za nového Warrena Buffetta jen díky velkému štěstí? Mnohé může napovědět už to, jak o trzích a investování hovoří. Varovným signálem mohou být například následující věty.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování

Investovat začnu později, až budu mít vyšší příjmy.

Se začátkem spoření a investování nemá smysl otálet ani minutu. Čím dříve, tím lépe. Ze začátku totiž nezáleží ani tak na tom, kolik si člověk spoří nebo kolik investuje, důležité je, aby si vytvořil návyk a začal si různé spořicí a investiční produkty osahávat. Ve chvíli, kdy začne vydělávat více peněz, již nebude nezkušeným nováčkem.

Jsem úspěšný člověk, z investování proto nemám obavy.

Myslet si, že když se člověku daří v práci nebo třeba ve sportu, bude se mu dařit i na trzích, je nebezpečné. Na burze se sice investor neobejde bez odvahy, zároveň je však nutné, aby měl k trhům respekt. Nikdo neví vše a každý by měl být schopný poznat, kde je hranice, kterou není dobré překračovat.

Peníze vrátím na trh, až se dotkne lokálního dna.

Ten, kdo tuto větu vysloví, si neuvědomuje, že na trhu nikdy není jasné, kdy bylo dosaženo lokálního dna a trend se definitivně otáčí. Navíc platí, že nejlepší čas na nákupy je v době největší nejistoty na trzích.

Investovat nemá smysl, růst již akcie mají za sebou.

Proti výmluvám, jak je tato, je téměř zbytečné protestovat. To samé by totiž mohli říkat lidé i před dvaceti nebo třiceti lety. To, že akciový index S&P 500 vzrostl za posledních zhruba pět dekád ze 100 na bezmála 3 000 bodů, neznamená, že tento výkon v příštím půlstoletí nezopakuje.

Zdroj: A Wealth of Common Sense