5 akcií, se kterými v klidu přečkáte korekci
|

5 akcií, se kterými v klidu přečkáte korekci

Po dlouhé době jsme se na akciových trzích dočkali korekce a nálada investorů se změnila. Již to není pouze o honbě za výnosy, ale také o hledání investic, které by dokázaly mírnit dopady výkyvů na trhu na investiční portfolio.

Americké akcie Panika na trzích Investiční doporučení Investiční tipy Akciové tipy ExxonMobil Walmart Coca-Cola

Všechny sliby Donalda Trumpa, které měly pomoci akciovým trhům v růstu, jsou již v cenách akcií započítány. I tak je možná pro mnohé investory překvapením, že rychlý propad o 10 % přišel celkem krátce poté, co byla schválena daňová reforma, která byla jedním z největších trumfů amerického prezidenta. Potvrdilo se pravidlo, že špatné zprávy mají na trhy většinou mnohem rychlejší a silnější vliv než ty dobré. A jelikož toho špatného bylo najednou příliš (slabý dolar, obrovské a rychle rostoucí deficity, inflace, růst výnosů dluhopisů a zpřísňující se politika Fedu), přišel pád, jaký trh nezažil dva roky.

Ne každý se chce v podobných situacích zbavovat akcií a utíkat do hotovosti. Pro takové investory banky chrlí seznamy titulů, které by korekci měly bez úhony přečkat. Bank of America Merrill Lynch například ukazuje na akcie firem, jež mají převážně nákupní doporučení, vyplácejí dividendu a jsou oblíbené pro svou mimořádně nízkou volatilitu. Jak ukázaly poslední dny, nejde o tituly vyloženě odolné, existuje u nich ale určitá "záchranná brzda" v podobě dlouhodobé pozice na trhu, stability dividend a podobně.

American Electric Power

Jeden z největších dodavatelů elektrické energie má více než 5,3 milionu klientů v 11 státech USA. Firma disponuje 38 000 megawatty výrobní kapacity a rozsáhlou přenosovou soustavou.

Akcionáři se mohou spolehnout na pravidelně rostoucí dividendu (v roce 2018 by to mělo být 2,48 dolaru, dividendový výnos 3,66 %). Cílová cena BoA Merrill Lynch je 75 USD, konsenzus trhu je okolo 74 USD. Od 8. února se titul obchoduje bez nároku na dividendu, do pátku ale cena napravila technicky způsobený pokles.

Cena svého vrcholu na 78 USD dosáhla již začátkem prosince, od té doby klesla o více než 17 %. Z technického hlediska je pak problémem skutečnost, že cena klesla pod 200denní klouzavý průměr. Hrozí také takzvaný kříž smrti (pokles 50denního pod 200denní průměr).

ExxonMobil

Energetický gigant je mezi investory v USA poměrně oblíbený. Firma těží, zpracovává a obchoduje s ropou a zemním plynem v USA, Kanadě, Jižní Americe, Evropě i Africe a je největší veřejně obchodovanou společností v odvětví. Vedle toho je producentem a distributorem různých petrochemických výrobků.

ExxonMobil již 75 let pravidelně zvyšuje dividendu (v roce 2018 to bude 3,08 USD na akcii, dividendový výnos 4,06 %) a díky struktuře a širokému portfoliu služeb její ziskovost není výrazně ovlivňována výkyvy na trhu s komoditami. BoA Merrill Lynch cílí na optimistických 102 USD, průměr trhu je okolo 88 USD.

Firma v uplynulém čtvrtletí nenaplnila očekávání analytiků a za poslední týden odepsala 12 % (od lednového vrcholu bezmála -15 %). Z technického pohledu je to podobné jako v případě American Electric Power, ale na druhou stranu se cena v pátek odrazila od úrovně srpnového minima.

Coca-Cola

Výrobce nápojů má na trhu stále dominantní postavení, přičemž 40 % příjmů zabezpečují trhy mimo USA. Postavení firmy jí pomáhá udržovat více než 500 značek nápojů, mezi nimiž vyčnívají jména jako Diet Coke, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, Powerade a další.

Coca-Cola Company vyplácí rozumnou dividendu (1,48 USD na akcii, výnos 3,43 %), BoA Merrill Lynch drží cílovou cenu 52 USD, trh v průměru cílí těsně pod 50 USD.

Ani výrobce oblíbeného nápoje Warrena Buffetta se nevyhnul únorovému výprodeji. Od lednového maxima akcie ztratila 11 % a klesla pod 200denní průměr. Stopkou pro poklesy a bodem obratu by v optimistickém případě mohl být odraz od současné ceny, která zároveň byla maximem v roce 1998 před prasknutím technologické bubliny.

Colgate-Palmolive

Další dominantní hráč ve svém oboru těží z pozice a počtu svých značek, zejména v oblasti zubní hygieny. Pozitivem může být i silné postavení na rychle rostoucích rozvíjejících se trzích, z nichž firmě plyne až 52 % příjmů.

Firma vyplácí dividendu 1,6 USD na akcii (výnos 2,29 %). BoA Merrill Lynch cílí na 83 USD, trh v průměru na necelých 77 USD. Nejhorší denní propad kurzu za sedm let na konci ledna byl způsoben špatnými hospodářskými výsledky, ale celkově titul od lednového maxima odepisuje méně než 10 %.

Wal-Mart Stores

Provozovatel maloobchodních prodejen má za sebou dobrý rok, přestože vliv Amazonu je nezanedbatelný. Společnost má solidní postavení jak v USA, tak ve světě, kde provozuje pobočky například v Argentině, Brazílii, Kanadě, Číně, Japonsku, Mexiku a Spojeném království. Angažuje se také v e-commerce. Firma denně obslouží 260 milionů zákazníků prostřednictvím 11 535 obchodů ve 28 zemích a internetových stránek v 11 zemích.

Akcionáři mohou očekávat dividendu 2,04 USD na akcii (dividendový výnos 1,98 %). Cílová cena BoA Merrill Lynch je 120 USD, průměr trhu je 107 USD. Jde o jediný titul ze seznamu, jehož kurz neklesl pod 200denní klouzavý průměr, oproti maximu z konce ledna je cena o 9,3 % níže.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch