5 indikátorů, které vzbuzují akciovou nejistotu
|

5 indikátorů, které vzbuzují akciovou nejistotu

Investoři si v minulých letech zvykli na to, že se ceny pohybují jen jedním směrem a že růstový trend nemůže nic narušit. Poslední měsíce jsou ve znamení návratu volatility, mnoho investorů si ale stále neuvědomuje či nepřipouští, že období nejistoty může být velice dlouhé. Následující ukazatele by to minimálně mohly naznačovat.

Americké akcie S&P 500 Volatilita Ekonomické a tržní indikátory LIBOR 3M USD Deutsche Bank

Tříměsíční dolarová sazba LIBOR pokračuje v rychlém růstu a za poslední půlrok vzrostla na dvojnásobek. Na současné úrovni 2,3 % je celkem vysoko nad výnosem tříměsíčních amerických dluhopisů (okolo 1,75 %). Je to dáno tím, že sazby státních dluhopisů má částečně "pod kontrolou" vláda, a také to ukazuje na to, že trh očekává rychlejší zvyšování sazeb ze strany Fedu. Centrální banka tedy vlastně zaostává za trhem. Drahé úvěry pak zdražují zpětné odkupy akcií, které v posledních letech táhly akciové trhy nahoru, a také půjčky na nákupy akcií. V neposlední řadě dělají vyšší sazby z akcií méně zajímavý investiční nástroj, protože firemní dluhopisy nabízejí atraktivnější úroky.

Další graf ukazuje, že výnosy akciového indexu indexu S&P 500 mohly být pro investory zajímavé v dobách, kdy byly úrokové sazby proklatě nízko. Ziskový výnos akciového trhu (takzvaný earnings yield se počítá jako obrácená hodnota tržního ukazatele P/E; ukazuje, jaký výnos by investor obdržel, pokud by byl celý zisk firmy vyplacen jako dividenda) se pohybuje kolem 3,6 %, dividendový výnos je na asi 1,8 % a celkový výnos je 5,4 %. Při sazbách kolem nuly to mohlo být atraktivní, ale s růstem úroků se stávají akcie relativně méně zajímavými.

Výkonnost indexu S&P 500 není zrovna zdravá. Když odečteme výkonnost indexu, v němž každá akcie má stejnou váhu (equal weighted), dostaneme se na asi -4 % za poslední dva roky (standardní S&P 500 je stále v plusu přes 10 %). Na první pohled to vypadá hezky, ale větší část titulů z indexu ztrácí.

Předposlední graf patří do kategorie "budeme to kreslit, dokud to nebude vypadat hezky". Takzvaný High-Low Logic Index je založen na 52týdenních maximech a minimech a používá navíc 10týdenní exponenciální vyhlazování. Pozitivní výnosy lze statisticky očekávat, když je ukazatel na úrovni 1 nebo nižší. Momentálně je však na 3,7 a byl již na 4,5, což znamená jasný prodejní signál.

Poslední graf je evergreenem posledních měsíců. Deutsche Bank je jednou z nejzadluženějších institucí na světě, takže určité obavy jsou namístě. Přece jen jde o jednu z největších investičních bank. Investoři jí přestávají věřit a zvláštní otázky ohledně banky pokládá již také ECB.

Zdroj: Ranger Alternative Management