5 mýtů o Applu
|

5 mýtů o Applu

Apple je jednou z nejsledovanějších technologických společností světa, možná vůbec nejsledovanější. Přesto se kolem firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka drží řada polopravd a mýtů. Které patří mezi ty nejčastější?

Apple Mobilní telefony Software

1. Apple je nejhodnotnější firmou v historii

Apple je aktuálně nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností. Ani při market capu přes miliardu dolarů ovšem není nejhodnotnější firmou všech dob. Před 11 lety dosahovala tržní kapitalizace firmy PetroChina při vstupu na burzu 1,2 miliardy dolarů. Apple navíc není ani nejhodnotnější společností současnosti, saúdskoarabská společnost Saudi Aramco má podle analytiků aktuálně hodnotu až 1,5 miliardy dolarů.

2. Apple nemonetizuje uživatelská data

Šéf Applu Tim Cook se několikrát nechal slyšet, že jeho firma na rozdíl od Googlu nebo Facebooku nevydělává na monetizaci dat zákazníků, protože její příjmy plynou z prodeje zařízení. Apple se sice skutečně drží stranou reklamního byznysu (prohlížeč Safari z dílny Applu automaticky blokuje využívání cookies třetími stranami), podle informací analytiků z banky Goldman Sachs je ale na spadnutí dohoda mezi Applem a Googlem, na základě které by výchozím prohlížečem v iPhonech a dalších zařízeních Applu byl nově Chrome. Pokud se informace potvrdí, bude se Tim Cook s tvrzením o nemonetizování uživatelských dat pohybovat na tenkém ledě.

3. Apple zkracuje životnost produktů

Kritika Applu kvůli rychlému zastarávání produktů se objevuje opakovaně od okamžiku, kdy firma v roce 2007 přišla s prvním iPhonem. Naposledy byla společnost kritizována kvůli snižování výkonnosti starších iPhonů. Analytik Horace Dediu ze společnosti Asymco nicméně upozorňuje, že produkty Applu lidé nevyměňují za novější modely častěji než produkty jiných značek, v průměru podle něj iPhone, iPad nebo Mac používají čtyři roky a tři měsíce.

4. Apple již nepřináší revoluční novinky

Většina kritiků současného vedení Applu upozorňuje, že Tim Cook dosud nepřišel se zařízením, které by se stalo fenoménem jako iPhone. Je ale potřeba si uvědomit, že ani Steve Jobs nepřinášel revoluční produkty každý rok. Mezi představením prvního iPodu a iPhonu uplynulo šest let. Cook se šéfem Applu stal v srpnu 2011, jeho kritici by mu tak mohli dát více času.

5. Macy nemohou být napadeny hackery

Časopis Fortune v roce 2009 napsal, že nejsou známy počítačové viry, jež by napadaly operační systém macOS. Pravda je, že viry napadající Macy od Applu existují, jen nejde o tak masovou záležitost jako u počítačů se systémem Windows. Důvodem ovšem rozhodně není to, že by Windows byly méně bezpečným systémem než macOS. Macy představují jen přibližně 7 % všech počítačů, pro tvůrce škodlivého softwaru tedy nejsou tak atraktivní. Podle dat společnosti Malwarebytes ovšem i přesto mezi roky 2016 a 2017 počet útoků na počítače Mac vyskočil o 270 %.

Zdroj: Washington Post