Co byste měli vědět a dodržovat, abyste se nechytili do pastí Wall Street
|

Co byste měli vědět a dodržovat, abyste se nechytili do pastí Wall Street

Každý investor, který se na finančních trzích pohybuje alespoň pár let, za sebou má i řadu nepříjemných zkušeností. Abyste zažili co nejméně stresujících okamžiků, měli byste znát a dodržovat minimálně pár základních pravidel.

Ponaučení pro investory Investování Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování
  • Přijměte jednou provždy skutečnost, že trhy jsou v zásadě efektivní. Ocenění akcií reflektujte veřejně dostupné informace, přestaňte proto tvrdit, že jste chytřejší než trh a znáte reálnou vnitřní hodnotu firmy, jejíž akcie se potápějí.
  • Vezměte nicméně na vědomí i to, že efektivitu trhů nabourávají občasné anomálie. Každé pravidlo má své výjimky. Na trzích jsou nejošemetnější pojmy jako třeba momentum.
  • Zásadními faktory jsou diverzifikace a nákladovost investiční strategie. Portfolio by mělo být diverzifikované nejen napříč třídami aktiv, ale i regiony. Nákladné investiční strategie dokáží dobře vyvážit například indexové fondy.
  • V době mimořádně nepříznivých podmínek může hodnota portfolia spadnout až na polovinu. Výrazné propady se týkají hlavně akcií a dalších rizikových nástrojů. I to zdůrazňuje význam široké diverzifikace portfolia a umění kontrolovat své emoce.
  • Rizikový profil portfolia dokáží vylepšit alternativní investice, které nekorelují s akciemi ani dluhopisy. Je nicméně potřeba pamatovat na to, že zásadní nevýhodou alternativ bývá nízká likvidita.
Zdroj: HumbleDollar