5 trendů v oblasti investičního managementu
|

5 trendů v oblasti investičního managementu

Finanční trhy a investování procházejí nepřetržitým vývojem. Jaké jsou právě teď dominantní trendy v oblasti investičního managementu?

Investování Investiční fondy ETF Poplatky Sociálně odpovědné investování Investiční strategie

1. Pasivní strategie

Pasivní investiční strategie si získávají stále větší část trhu. Pro aktivně řízené fondy je to jednoznačně nepříznivá zpráva, na druhou stranu se na trhu nabízejí nové příležitosti pro ty, kdo jsou otevřeni změnám. A co že vlastně na pasivních fondech investory tak láká? Transparentnost a nízké poplatky.

2. Velká data

Informační a datová revoluce mění i oblast investičního managementu. To, že jsou data nejcennější komoditou, platí i zde. Kdokoli s přístupem k internetu může pracovat s nepřeberným množstvím informací a dat. Díky tomu dochází k narovnávání podmínek na trhu a celkově k profesionalizaci odvětví.

3. Smart beta

Smart beta strategie má za cíl snížit riziko, zvýšit zisk, a ještě to dělat za rozumnou cenu. Rozšířením indexových nástrojů, jako jsou ETF, které využívají smart beta, se stal tento přístup oblíbeným i mezi běžnými investory, kteří nechtějí platit velké sumy za správu peněz.

4. Filozofie nad zisky

Společensky odpovědné fondy, zelené fondy, fondy udržitelného rozvoje. To vše je dnes běžnou součástí nabídky prakticky každé investiční společnosti, penzijní společnosti nebo banky. I tyto fondy se samozřejmě snaží o maximalizaci výnosů klientů, ale ne za každou cenu. Investoři jsou tak ochotni vyměnit část výnosů za dobrý pocit.

5. Minimalizace poplatků

Rostoucí popularita pasivních fondů nutí ke změnám i aktivně řízené fondy. A vzhledem k tomu, že jedním z největších lákadel pasivních fondů jsou mimořádně nízké poplatky, musejí i aktivně řízené fondy svou poplatkovou politiku upravovat a učit se vydělávat jinak.

Zdroj: CFA Institute