5 tržních krachů jako zdroj poznání a ponaučení
|

5 tržních krachů jako zdroj poznání a ponaučení

Drobnějších korekcí zažije každý investor za kariéru nepočítaně, skutečně dramatických propadů ale jen pár. Prudké poklesy cen akcií a jiných aktiv investory vždy děsí, není ale dobré před nimi zavírat oči a předstírat, že k nim nedochází. Může totiž jít o cenný zdroj informací.

Krize Recese Korekce na trzích Ponaučení pro investory Historie

Černé pondělí

V pondělí 19. října 1987 se akciový index S&P 500 zřítil o více než 20 %. Už předtím zaznamenaly výrazné ztráty akcie v Hongkongu, Austrálii a Evropě. Řada investorů v reakci na nečekaný pád rozprodala portfolia a ve strachu z brzké recese trh opustila. Jak se ale později ukázalo, Černé pondělí bylo ukázkovým příkladem toho, proč by investoři neměli nikdy podléhat emocím. Recese nepřišla a zhruba za rok a půl americké akcie ztráty smazaly.

Technologická bublina

Do astronomických rozměrů technologickou (či internetovou) bublinu přifoukli investoři, kteří v euforii začali bezhlavě kupovat akcie všech společností, které měly něco společného s internetem a technologiemi obecně, a to včetně neznámých startupů bez jasného podnikatelského plánu.

Podle Jonathana Clementse, známého publicisty, autora knih o financích a zakladatele webu HumbleDollar, investory ke zběsilým nákupům hnala paradoxně jejich neznalost. "Investoři nabyli dojmu, že když byznysu těchto podniků nerozumí, musí to být něco sofistikovaného, a tedy s obrovským potenciálem," říká. Totéž je podle něj možné pozorovat třeba u bitcoinu nebo hedgeových fondů.

Nemovitostní bublina

Nemovitostní bublina splaskla jen několik let poté, co praskla bublina technologická. I to je důkaz, že z některých chyb se lidstvo (či spíše investorstvo) poučit nedokáže. V tomto případě vznik bubliny podpořilo také nesmyslné přesvědčení, že nemovitosti jsou z pohledu kolísání cen mnohem bezpečnější než akcie nebo dluhopisy. Jenže je velký rozdíl mezi tím, když se začne propadat ceny likvidních akcií a když začne padat cena nelikvidního domu nebo bytu.

Velká recese

Když splaskla nemovitostní bublina, zdálo se, že zasaženi budou vedle majitelů nemovitostí již jen poskytovatelé hypoték. Brzy se ale ukázalo, že to je pouze zbožné přání. Problematické hypotéky začaly potápět celý finanční systém a to se poté rozšířilo do celé ekonomiky. Ukázalo se tak, že ani sebezodpovědnější přístup investora k portfoliu není zárukou toho, že se jeho předpoklady naplní. Zásah může přijít odkudkoli.

30letý medvědí trend

Pro mladší investory byl nejhorším zážitkem propad cen akcií po roce 2007. Ti starší ale vědí, že může být hůře. Například ti, kdo koncem 80. let investovali do japonských akcií a dodnes tyto pozice drží, i po téměř 30 letech registrují zhruba 50% ztráty. Pokud se ptáte, zda by se totéž mohlo stát třeba v Evropě nebo USA, buďte si jistí, že mohlo. V tomto ohledu si nemůže být jistý nikdo, nikdy a nikde.

Zdroj: MarketWatch