5 typů předpovědí tržního kolapsu
|

5 typů předpovědí tržního kolapsu

Předvídání tržního krachu není v posledních letech ničím novým, potkáváme se s ním prakticky v průběhu celého současného býčího trendu. Ne všechny předpovědi propadů jsou ale stejné a ne všechny mají stejný dopad na investory.

Ponaučení pro investory Medvědí trh Chyby v investování Psychologie Akciový trh Pesimismus na trzích

Tržní kolaps podle věčných medvědů

Na trhu budou vždy nějací permanentní medvědi, kteří se budou snažit upozorňovat na negativa a problémy. Jejich největší výhoda je v tom, že nabízejí pohled z jiného úhlu, který může být často užitečný (i když trhy většinou rostou).

Od roku 2008, kdy mnoho investorů ztratilo mnoho peněz, je těchto komentátorů více než v minulosti. Je to možná tím, že chtějí vypadat chytřeji než zbytek trhu, ale ve skutečnosti jsou jejich předpovědi stejně (ne)kvalitní jako všechny ostatní. Těmto investorům nejde ani tak o předpověď, spíše chtějí strašit. A i když mají někdy pravdu, nedokáží své přesvědčení změnit ani po opětovném obratu trhu k růstu.

Tržní kolaps podle finančních médií

Finanční média patřila v roce 2007 k většině, která vůbec nedokázala předvídat přicházející průšvih. To samo o sobě není problém, vadí ale, že nyní mají finanční média pocit, že něco podobného již nesmí nastat, takže jsou často na straně medvědů. Každý propad akcií o 3 % tak vede k prudkému nárůstu počtu zpráv o možném krachu na trzích.

Politický tržní kolaps

Míchat politiku a finanční trhy není dobrý nápad. Tyto predikce často souvisejí s (očekávanými) politickými změnami. Stačí si vzpomenout na předpovědi před zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem, před referendem o brexitu a další.

Marketingový tržní kolaps

Podobně jako u některých permanentních medvědů, i v tomto případě jde o to, že předpovědi o pádu trhu (a kontrariánský pohled celkově) působí prozíravě. Někteří manažeři hedgeových fondů, které mohou využívat krátké pozice, mohou vydávat podobné předpovědi v očekávání, že to přitáhne zájem investorů.

Tržní kolaps na základě odhadu

Tyto předpovědi jsou nejméně přesné (kolaps na trhu by se mohl dostavit, jen nevíme kdy a jak výrazný), jsou ale vlastně možná nejvíce realistické. Akciový trh je plný emocí investorů, což vede k jeho cykličnosti a výkyvům, které právě kvůli těmto emocím nelze přesně časově odhadnout. Nikdo přesně neví, jak se bude cítit za několik hodin, takže nelze předvídat, v jakém rozpoložení budou zítra miliony investorů.

Zdroj: A Wealth of Common Sense