5 zdvižených prstů, kterých by si měli všimnout akcioví býci
|

5 zdvižených prstů, kterých by si měli všimnout akcioví býci

Letní pohoda na trzích investory svádí k tomu, aby polevili v ostražitosti, vypnuli monitory a načerpali trochu energie. Jenže to, co na první pohled vypadá jako vodní hladina za bezvětří, už pár metrů pod povrchem pěkně vře. Co aktuálně patří mezi největší rizika na Wall Street?

Americké akcie Rizika Korekce na trzích

1. Nezničitelná pětka není nezničitelná

Akcie pěti amerických technologických obrů známých pod akronymem FAANG  Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet (Google) – dnes tvoří zhruba 12 % tržní kapitalizace indexu S&P 500. Jakákoli výraznější změna jejich ceny tak má obrovský dopad na celý akciový trh. Nejeden analytik přitom varuje, že valuace (minimálně některých) firem z této pětice jsou mimo realitu.

Nikdo samozřejmě neví, kde je pravda, v posledních dnech se ale investoři zaměřili na jeden varovný signál. Akcie Applu, který je velkou částí trhu považován za neporazitelného lídra na poli chytrých mobilních telefonů, strávily poslední dva týdny pod svým 50denním klouzavým průměrem. A najdou se další varování. Je například otázka, zda je udržitelný masivní růst příjmů Alphabetu z reklamy na videoportálu YouTube, a spousta otazníků se vznáší i nad akvizicí maloobchodního prodejce potravin Whole Foods firmou Amazon.

2. Přechod Fedu k jestřábí rétorice

Americká centrální banka pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb, další utažení měnové politiky slibuje v druhé polovině roku. K tomu navíc na posledním zasedání její měnový výbor vydal příslib, že ještě letos začne s rozpouštěním obří bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování.

Jestřábí hlas Fedu sílí i přesto, že míra inflace stále není na kýžených 2 % a nic nenaznačuje tomu, že by v oblasti vývoje spotřebitelských cen mělo dojít k nějakému zásadnímu zvratu. Příliš rychlé nebo silné utažení měnové politiky by mohlo vyústit ve výrazné omezení úvěrování, zkrácení hospodářského cyklu a pád americké ekonomiky do recese.

3. Plané sliby Donalda Trumpa

Donald Trump v rámci předvolební kampaně nasliboval mnohé - posílení investic do infrastruktury, omezení regulace některých odvětví, snížení daní, novou reformu zdravotnictví. Jenže po prvním půlroce v úřadu zatím nepředvedl prakticky nic s reálným dopadem na americkou ekonomiku. Přitom pávě Trumpovy sliby pomohly americkým akciím na nová historická maxima.

Je otázka, jak dlouho ještě investoři vydrží čekat a zda se Trumpovi podaří splnit alespoň některé ze slibů, které voličům dal, než dojde obchodníkům na Wall Street trpělivost.

4. Omezení těžby ropy kartelem OPEC se míjí účinkem

Nízké ceny ropy po delší době donutily ropný kartel OPEC hledat společnou řeč. Lékem na problémy států, které jsou závislé na příjmech z těžby a vývozu černého zlata, mělo být koordinované omezení produkce suroviny, ke kterému se členským zemím OPEC podařilo získat dokonce i řadu nečlenských států v čele s Ruskem. Jenže odrazu cen ropy od lokálního dna využili američtí těžaři ropy z břidlic.

Velcí těžaři ropy si tak nadále lámou hlavu s tím, jak zalepit díry ve svých státních rozpočtech, a velké energetické firmy pomalu sundávají růžové brýle, které si již v euforii stihly nasadit.

5. Líné léto akciím příliš nepřeje

Sell in May and Go Away. Je to tak, období od května do října na akciových trzích nepatří mezi nejlepší měsíce. Nízká volatilita navíc zvyšuje citlivost akciových trhů na negativní zprávy. Stačí tak sebemenší zaškobrtnutí akciových býků a medvědi číhající za rohem se mohou chopit příležitosti. Přijít přitom může cokoli, zejména na poli geopolitiky, kde je stále cítit velké napětí.

Zdroj: The Fiscal Times