7 dividendových aristokratů na rok 2019
|

7 dividendových aristokratů na rok 2019

Výnosy z akcií neplynou jen z růstu cen. Prozíravější investoři s dlouhodobým investičním horizontem vědí, že dividendy mohou být mnohem stabilnějším příjmem, a to i v obdobích, kdy kapitálové výnosy nejsou na pořadu dne.

Americké akcie Dividendy Investiční tipy Volatilita Akciové tipy Procter & Gamble Coca-Cola Chevron

V období, kdy se na trhy vrátily volatilita a nejistota, je těžší hledat akcie s dlouhodobým růstovým potenciálem. V takovém období jsou dividendy pro investory vítaným nárazníkem. Uvedené firmy vyplácejí a zvyšují dividendy pravidelně alespoň 25 let a jejich dividendový výnos je přes 3 % (u posledního titulu došlo k poklesu těsně pod tuto hladinu až v důsledku růstu ceny akcií za poslední zhruba týden).

AbbVie

Farmaceutická společnost je miláčkem analytiků, kteří jí často doporučují pro její růst a vysokou dividendu. Firma za prvních devět měsíců letošního roku vygenerovala tržby 24,4 miliardy USD, a to s vydatnou podporou prodejů léku Humira, který se využívá při léčení několika typů artritidy, Crohnovy choroby a dalších nemocí. Zisk za stejné období činil 9,4 miliardy (6,01 USD na akcii), což byl 42% meziroční nárůst. V posledních čtyřech kvartálech firma překonala očekávání analytiků, přesto cena jejích akcií téměř klesla od začátku roku do medvědího trendu (na konci října -19,5 %, momentálně asi -9 %).

Investoři se ale nemusejí bát, firma letos vygenerovala hotovost 9,5 miliardy USD (meziročně +2,5 miliardy USD) a odhaduje zisk na akcii na konci roku okolo 7,9 USD (+41,3 % meziročně). Firma letos také odkoupila 94,1 milionu svých akcií za 9,8 miliardy dolarů a její dividendový výnos se pohybuje okolo 5 %.

zdroj: Google Finance

Leggett & Platt

Firma zabývající se výrobou nábytku a zboží pro domácnost začátkem listopadu oznámila převzetí firmy Elite Comfort Solutions za 1,25 miliardy USD a očekává, že jí akvizice přinese dvouciferný růst prodejů v příštím roce a růst zisků od roku 2020. Akcie firmy sice letos ztrácejí také téměř 20 % (na konci října -27,8 %) a ve třech čtvrtletích za poslední rok se jí nepodařilo naplnit očekávání investorů, na druhou stranu ale dokáže generovat hotovost (550 milionů USD za poslední rok).

Firma může těžit z rostoucího internetového byznysu a díky akvizici má vedoucí postavení v oblasti výroby postelí a matrací. Díky propadu ceny akcií to může být pro investory zajímavá investice s dividendovým výnosem přes 4 %.

zdroj: Google Financ

Chevron

Ropný průmysl není v současnosti žádným extra tahákem. Firma Chevron je ale analytiky považována za jednu z nejlepších investic v oboru. Přestože se sektoru nedaří, Chevron ztrácí za letošek "pouze" něco přes 7 % a od únorových propadů je v plusu kolem 5 %. "Chevron pokračuje v naplňování svých zlepšených výhledů, což se může promítnout do lepší než očekávané kapitálové efektivnosti v roce 2019 a vytváří to stabilní toky volné hotovosti," míní William Featherston z Credit Suisse.

Volná hotovost je klíčem k pravidelné dividendě, titul i proto zůstává v rámci odvětví favoritem investorů. Dividendový výnos v současnosti dosahuje bezmála 4 %.

zdroj: Google Finance:

Target

Listopadové výprodeje zasáhly maloobchodního prodejce poměrně výrazně, ale i tak držel od začátku roku mírný zisk. Společnost má za sebou neúspěch v Kanadě, ale šéf společnosti Brian Cornell má, zdá se, o směřování společnosti jasno.

V posledním čtvrtletí sice společnost mírně zaostala za očekáváním analytiků, ale tržby rostly nad očekávání. Prodeje v kamenných obchodech rostou o 3 % a on-line prodeje o více než 40 %, takže budoucnost nemusí být špatná. Investory navíc u titulu drží dividendový výnos 3,8 %.

zdroj: Google Financ

Kimberly-Clark

Výrobce hygienických pomůcek není zrovna titulem pro růstové investory, ale hodnotové hráče může těšit, že po produktech osobní spotřeby bude poptávka téměř bez ohledu na ekonomický cyklus. Firmě se daří zvyšovat zisk (poslední kvartál +7 % meziročně) i při klesajících tržbách (4,6 miliardy USD, pokles o 2 % meziročně) a pokračovat v restrukturalizaci, která by do roku 2021 měla ušetřit až 500 milionů USD ročně.

Firma v posledním roce vygenerovala 2 miliardy USD hotovosti, z níž využila miliardu na výplatu dividend (dividendový výnos 3,4 %) a 596 milionů USD na odkup akcií.

zdroj: Google Finance

Coca-Cola

Favorit Warren Buffetta je od začátku roku v plusu téměř 8 %, což je v porovnání s trhem nadprůměr. Pokud si akcie tempo udrží, bude to podruhé v posledních pěti letech, co se jim podaří porazit index Dow. Firma v posledních letech bojuje s odlivem zákazníků, a také proto se rozhodla za 5,1 miliardy USD koupit britskou společnost Costa Coffee disponující 4 000 pobočkami po celém světě. "Teplé nápoje jsou jedním z mála zbývajících segmentů, kde Coca-Cola nemá globální značku," uvedl generální ředitel společnosti James Quincey.

Produkty firmy ve 4 000 pobočkách Costa Coffee jsou fajn, stejně jako nový plánovaný produkt s příměsí konopí a alkoholický nápoj v Japonsku. Warren Buffett asi ví, co dělá, a investoři oceňují i dividendový výnos okolo 3,1 %.

zdroj: Google Finance

Procter & Gamble

Jméno výrobce spotřebního zboží již mezi investory možná není tak zvučné jako v minulosti, ale jde stále o jedničku na trhu, která disponuje 21 značkami a miliardovými ročními tržbami. Procter & Gamble produkuje zboží, které využívá stále více lidí po celém světě. Firma se sice kvůli zvyšující se konkurenci snaží omezovat počet značek a segmentů trhu, v nichž působí, ale stále je schopna generovat tolik hotovosti jako ve svých nejlepších letech.

Ve fiskálním roce 2018 to bylo 11,2 miliardy USD, v prvním čtvrtletí finančního roku 2019 to bylo 2,7 miliardy, což byl meziroční nárůst o 8 %. Pokud bude pokračovat stejným tempem, může dosáhnout za celý rok na 12miliardovou hranici, což by bylo nejvíce od roku 2010. Akciím firmy se daří od května výrazně růst a z říjnových propadů se již stačila vzpamatovat. Dividendový výnos pár setinek pod 3 % navíc také není k zahození.

zdroj: Google Finance

Zdroj: InvestorPlace.com