8 otázek, které si má položit každý investor
|

8 otázek, které si má položit každý investor

České ekonomice se stále daří, mzdy rostou, koruna posiluje, Češi celkově bohatnou. Řada lidí zvažuje, jak naložit s volnými penězi. Stále častěji slyší, že pokud neinvestují, tak v době minimálních úrokových sazeb na běžných účtech a rostoucí inflace v podstatě vyhazují peníze oknem. Ano, i tak to lze říci, ale investor by si měl před vložením peněz do některého z aktiv zodpovědět pár otázek. Jinak hrozí, že přijde o podstatně více peněz (a nervů), než když nechá peníze ležet v bance.

Investování Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Investiční strategie Finanční gramotnost

Chci jít do rizika?

Každá investice je spojena s rizikem. Čím vyšší výnos slibuje, tím spíše hrozí, že se vložené peníze investorovi nemusejí vrátit. Nevěřte pohádkám o zázračném zbohatnutí přes noc a bez rizika. Pokud ctíte, že je "lepší vrabec v hrsti", zvolte konzervativní strategii. Výnos bude nižší, ale peníze budou v relativním bezpečí. Vybírat můžete například z nabídek stavebního spoření (ano, i to je svým způsobem investice), konzervativně zaměřených fondů doplňkového penzijního spoření, podílových fondů zaměřených na dluhopisy nebo třeba fondů kvalifikovaných investorů zaměřených na nemovitosti. Pokud se nebojíte riskovat, můžete zvolit fondy s dynamickou investiční strategií nebo se pustit do investování do akcií.

Nesázím vše na jednu kartu?

Správně složené investiční portfolio je diverzifikované, tedy rozložené mezi více aktiv, ideálně takových, která nepotká třeba během ekonomické krize či geopolitického napětí podobný osud. Mají-li základ vašeho portfolia tvořit například akcie, část investic byste měli vložit i do jiných aktiv – nemovitostí, dluhopisů, cenných kovů či fondů, které mají svá vlastní portfolia diverzifikovaná.

Jaký je můj investiční horizont?

Zvažte, jak dlouho chcete (či můžete) své peníze v investici držet. Vaše investiční strategie a výběr vhodných nástrojů by se měly odvíjet od toho, zda plánujete investovat dlouhodobě, nebo jen krátkodobě spekulovat. Počítejte také s tím, že jednotlivá aktiva se liší v likviditě. Fyzickou nemovitost budete v případě potřeby volných prostředků prodávat podstatně déle než akcie, které na burze prodáte za pár vteřin.

4 doporučení, jak úspěšně investovat s dlouhodobým horizontem
Teorie behaviorálních financí v posledních letech získává na oblibě. Stále více finančních expertů si uvědomuje, že lidé nejsou stroje bez emocí a že jejich rozhodování není založeno jen na výpočtech a nezpochybnitelných faktech. O jakých jejich poznatcích by měli vědět dlouhodobí investoři?

Chci investovat v cizí měně, nebo v koruně?

Měnové riziko je podstatný faktor, který musíte vzít při volbě investičního nástroje v potaz. Budete-li investovat do aktiv, která se obchodují v dolarech či eurech, počítejte i s pohyby kurzů těchto měn vůči koruně. Například stále populárnější ETF (burzovně obchodované fondy) se obchodují pouze v cizích měnách a v případě prudkého posílení koruny mohou investoři o značnou část hodnoty investice kvůli slábnoucí zahraniční měně přijít. Slábnoucí koruna jim naopak "hraje do karet". Těm, kteří investují v korunách, odpadá alespoň jedna starost a s pohyby kurzů si tolik hlavu lámat nemusejí.

Zvládnu investovat na vlastní pěst?

K uzavření většiny investic budete potřebovat prostředníka, takzvaného brokera. Ten vám může pomoci s výběrem vhodných aktiv, ale rozhodovat se nakonec musíte sami. Pro ty, kteří nemají s investicemi dostatečné zkušenosti, může být tento postup rychlou cestou, jak přijít o peníze. Pro začínající investory proto mohou být vhodné fondy, kde se o skladbu investic stará tým odborníků.

Nepodléhám módní vlně?

Začít investovat do konkrétního aktiva jen proto, že o něm mluvili v hlavní zpravodajské relaci nebo si o něm povídali lidé ve frontě v obchodě, není cesta k úspěchu. Ve chvílích, kdy se zdá, že snad každý vložil peníze do akcie populární firmy, komodity nebo třeba v poslední době kryptoměny, bývá již dané aktivum blízko cenového vrcholu a zpravidla je čeká propad. Investovat s davem se nevyplácí.

Kdo sází na jednu kartu, zadělává si na problémy
Začátkem května proběhla médii zpráva, že jeden egyptský miliardář investoval polovinu svého disponibilního majetku do zlata. Může to být signál pro investory, že zlato bude na trzích posilovat, ale také to může ukazovat, že i miliardáři dělají v investování chyby.

Kolik mám investovat?

Každý je ochotný investovat jinou částku. Zvolte si takovou, která bude komfortní vzhledem k vašemu majetku a finanční rezervě. Například do podílových fondů lze investovat i v řádu stokorun za měsíc. Pro movitější investory jsou alternativou například fondy kvalifikovaných investorů, do kterých je podle zákona možné investovat od jednoho milionu korun výše. Oproti běžným otevřeným fondům nabízejí pestřejší škálu příležitostí, jako jsou investice do komerčních nemovitostí, půdy, ale třeba také vína či automobilových veteránů.

Kdo se bude o mé peníze starat a jakou má strategii?

Jak mezi Čechy roste investiční apetit, přibývá také investičních příležitostí. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR u nás například fondy kvalifikovaných investorů spravují 125,7 miliardy Kč (objem narostl meziročně o 29 miliard). Lze očekávat, že bude postupně růst i počet těchto fondů. Bude tedy stále důležitější důkladně porovnávat zaměření a strategie fondů, vývoj daného segmentu trhu, podmínky vystoupení z fondu, investiční horizont a také tým profesionálů, který se o portfolio stará. Tyto informace najdete vždy v takzvaném statutu či v klíčových informacích fondu na webových stránkách.