ABCD investora (po)radí: Měnové, obchodní a další války vs. vaše portfolio
|

ABCD investora (po)radí: Měnové, obchodní a další války vs. vaše portfolio

Spojené státy mohou uvalit tarify na evropské importy o ročním objemu 7,5 miliardy dolarů. Zelenou jim dala Světová obchodní organizace, podle které Evropané neférově dotují Airbus. Podobné rozhodnutí se čeká i v případě Boeingu, který pro změnu dojí americký rozpočet. Pravděpodobnost dalšího vyhrocování obchodního sporu tak narůstá. Jak se (i) na to připravit, poradí další investiční seminář z cyklu ABCD investora.

Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika Americká ekonomika Ján Hájek Investiční strategie Investiční portfolio

Světová obchodní organizace svým rozhodnutím otevírá stavidla dalším tarifům uvaleným na zboží za miliardy dolarů. Pokud po nich transatlantičtí partneři sáhnou, zažijí nejspíše obě ekonomiky další ochlazení (loni kupříkladu ING očekávaný dopad amerických tarifů na ocel a hliník vyčíslila na 0,28 % HDP v případě Evropy a 0,36 % HDP v případě Spojených států). Mráz by přitom v takovém případě přišel ze sektorů s nejvýznamnější expozicí na opačném břehu Atlantiku, z nichž přinejmenším některé se podle předběžných seznamů mají stát terčem nového kola válek.

Případné vyhrocení sporu mezi USA a EU by jen potvrdilo probíhající rozpad globálního řádu, jehož je světový obchod obětí. Počet nových bariér komplikujících přeshraniční toky zboží se při srovnání let 2009 a 2018 zvýšil o více než 600 a paralelně přijímané liberalizační kroky to ani zdaleka nevyvažují.

I proto se obchod od restartu ekonomiky po krizovém kómatu ve stále větší míře uzavírá do předvídatelnějších regionálních bublin, z nichž ty nejrobustnější se nacházejí v Evropě a Asii. Tyto dva bloky přitom z pohledu vzájemné směny zboží představují nejvýznamnější globální sílu.

Nastartovaná regionalizace přináší zásadní redefinici zaběhlých pravidel a postupů. To se týká i dodavatelských řetězců, které například v asijsko-pacifické oblasti hodlá podle průzkumu Baker McKenzie úplně nebo významně překopat přes 80 % firem. Možné dopady jejich kroků by přitom investoři neměli podcenit, varoval během debaty z cyklu ABCD investora portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek s tím, že (jako vždy) i tento systémový šok přinese svá rizika a příležitosti. Důkladná analýza investice by podle něj měla tlumit první a vytěžit druhé.

Detailně se i na otázku, jak připravit portfolio na obchodní, měnové a jiné války, zaměří další investiční seminář z cyklu ABCD investora. Ten se koná 15. října 2019 od 17 do 19 hodin v zasedací místnosti Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Svou expertízu nabídnou Ján Hájek a dále investiční stratég poradenské společnosti Save & Capital Štěpán Uherík a regionální ředitel Českomoravské Nemovitostní Kamil Staněk. Vstup je zdarma po registraci e-mailem na azinvestora@seznam.cz (pro veřejnost je vyhrazeno 20 míst). Další podrobnosti o semináři a obecně o projektu ABCD investora najdete na webu www.azinvestora.info.