Abenomika jako argument pro sázku na Japonsko
|

Abenomika jako argument pro sázku na Japonsko

Japonská ekonomika je čtvrtá největší na světě, expozice investorů k zemi vycházejícího slunce je ale většinou zanedbatelná. Často proto, že se rozhodují podle pohledu do zpětného zrcátka. V něm vidí zemi s rychle stárnoucí populací v deflační spirále, kterou dvě desetiletí trápí stagnace ekonomiky.

Japonsko Asijské akcie Podpora ekonomiky Japonské akcie

Podle Merryn Somerset Webbové z časopisu MoneyWeek však Japonsko není ani zdaleka v tak špatné kondici. Webbová upozorňuje mimo jiné na to, že ekonomika země vycházejícího slunce vzrostla proti předcházejícím třem měsícům již sedmkrát v řadě, což je nejdelší taková série od druhé světové války. Tempo růstu japonského HDP na obyvatele je od roku 2012 zhruba konzistentní se stejným ukazatelem dalších vyspělých zemí, mimořádně se daří japonskému exportu a příznivě se vyvíjí i důvěra firem a spotřebitelů. Země je navíc politicky stabilní a snaží se vytvářet přívětivé podmínky pro startupy.

V důsledku stárnutí populace Japonsko dlouhodobě bojuje s nedostatkem pracovní síly. V poslední době ale i trh práce prochází zásadním vývojem. V zemi, která všeobecně není nakloněná přistěhovalectví, pracuje zhruba 1,3 milionu cizinců, kteří tak představují zhruba 2 % celkové pracovní síly. Meziročně počet cizinců pracujících v Japonsku stoupl o 18 % a proti roku 2012 vyskočil o 87 %.

Posledním impulzem, který zemi definitivně vytrhne ze spárů deflace a ekonomické stagnace, má být plán japonského premiéra Abeho na uzavření obchodu století s místními podniky. Výměnou za zvýšení platů zaměstnanců a navýšení kapitálových výdajů chce Abe snížit daňovou zátěž společností.

Christopher Wood z investiční společnosti CLSA tvrdí, že podaří-li se Abemu záměr dotáhnout, zastíní to i daňovou reformu amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Abe by mohl definitivně změnit uvažování japonských spotřebitelů, z nichž část stále odkládá nákupy s vírou, že ceny zboží budou klesat," říká Wood. "To by změnilo celkovou situaci v zemi a mělo pozitivní dopad i na akciový trh."

Zdroj: moneyweek.com